VIDEO: Audi začíná pilotní test elektromobilů, včetně bezdrátového dobíjení

Na konferenci TED2012 v Long Beach v Kalifornii (její obdoba se aktuálně konala také v Praze) oznámila automobilka Audi testovací pilot elektromobilů . Audi vypustí flotilu elektrických A3 v několika amerických městech. Kromě toho Audi zkomá možnosti a připravuje elektrické verze A4 a Q7.

Audi A3 e-tron má být první dostupný elektromobil značky Audi. Tak uvidíme!
foto: Audi

Flotila testovacích elektrických aut Audi A3 e-tron se objeví ve městech Los Angeles, , Washington D.C. a v průběhu tohoto roku. Není jasné o kolik přesně automobilů půjde, ale podobně jako BMW nabírala své “elektronauty” pro BMW ActiveE, bude i Audi nabírat zájemce o testování vozů.

Elektromobil Audi A3 e-tron byl představen minulý duben. Je vybaven 26,5kWh baterií, nabízí výkon 100 kW a dojezd 144 km. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne auto během 11 vteřin. S pomocí 400V rychlodobíječky podle Audi dobijete elektromobil do plna během čtyř hodin.

Kromě Audi A3 e-tron se na TED2012 v rámci tématu nazvaného Město 2.0 krátce mluvilo také o konceptu elektromobilu Audi A2. Ten by měl vynikat především velmi nízkou hmotností díky celohliníkovému rámu.

Audi souběžně s tím oznámilo, že se společností WiTricity pracuje na možnostech bezdrátového dobíjení elektromobilů s pomocí indukce. “Chceme našim zákazníkům nabídnout prémiový způsob dobíjení – jednoduchý a plně automaticky, bez mechanického kontaktu,” komentuje to šéf projektu Dr. Björn Elias.

“Představte si, že se svým Audi e-tron jezdíte do práce. Na cestě domů se zastavíte v supermarketu. Kdekoliv auto zaparkujete, bude se dobíjet jeho baterie – možná dokonce i na semaforu. Tyto krátké dobíjecí cykly jsou pro baterii ideální: čím menší je rozdíl mezi hodnotami před a po nabíjení, tím vyšší to pro baterii znamená celkovou životnost,” doplňuje Elias svou vizi.

Na přenesení technologie indukčního dobíjení do sériové výroby mají pracovat skupiny v USA i v Německu. Jde o střednědobou záležitost a rozhodně se toho nedočkáme u první generace elektromobilů Audi, jako je např. Audi A3 e-tron.

A nakonec zajímavá zpráva z úst šéfa automobilky Ruperta Stadlera. Ten na výroční konferenci Audi řekl, že řada e-tron nebude zdaleka obsahovat pouze model , který by se měl objevit už příští rok.

Údajně se tak můžeme těšit na elektrické verze nových generací a , prvním autem do zásuvky od Audi ale bude v roce 2014 model Audi A3 e-tron. Stadler dokonce řekl, že do roku 2020 bude mít Audi ve verzi e-tron každé v každém segmentu. Půjde jak o hybridy, tak i čisté .

autocar.co.uk, tisková zpráva

Napsat komentář