V San Francisku dobijete své elektrické auto zadarmo

má velké plány na to, jak se stane mekkou elektromobilismu v celých . Přispět k tomu má i skutečnost, že do roku 2013 tam bude možné čerpat elektřinu z veřejných zcela zdarma.   
foto: Better Place

Starosta Ed Lee oznámil před několika dny, že v městských parkovacích garážích, u sanfranciského mezinárodního letiště a v budoucnu možná i u knihoven a jiných veřejných budov bude možné dobíjet zdarma z veřejných dobíjecích stanic.

Celkem se tam má během následujících měsíců do konce roku nainstalovat 90 dobíjecích stanic. Za tři hodiny dokážou například dobíjet baterii na 80 %, za šest hodin na plnou kapacitu. a okolí je jedním z prvních regionů, kde se nedávno Nissan Leaf začal prodávat.

I přesto ale zatím tvoří jen malý zlomek z celkového počtu aut ve městě. Nový starosta Lee však pokračuje v záměru původního starosty Gavina Newsoma, který chtěl ze San Franciska udělat hlavní město elektromobility v USA.

Dobíjecí stanice jsou financovány společně z federálních, státních a lokálních grantů. Ty mají mimo jiné dále zajistit, že v celé metropolitní oblasti San Francisko Bay Area vyroste během následujících let celkem 2750 nabíječek, včetně 30 .

Další část grantů má být využita k vytvoření flotily . Ty dost možná využijí technologii pro výměnu baterií , protože právě v San Francisku nedávno proběhl úspěšný test.

Nedaleko San Franciska, v městečku Menlo Park, sídlí také společnost . Ta sportovní prodává už od roku 2008 a na příští rok chystá rodinný (viz. reportáž z naší návštěvy v Tesla Motors).

San Francisco Examiner

Dva komentáře u “V San Francisku dobijete své elektrické auto zadarmo”

Napsat komentář