Tesla má zajištěnu dodávku lithia pro gigatovárnu

Automobilka Tesla Motors má dlouhodobou dohodu o dodávkách hydroxidu lithia pro svou gigatovárnu v Nevadě. Dodávat jej budou těžební společnosti Bacanora Minerals Ltd. a Rare Earth Minerals PLC.

Umělecká představa gigatovárny Tesla Motors v Nevadě na výrobu baterií
foto: Tesla Motors

Továrna Tesla Motors na výrobu baterií se staví v Nevadě. Přezdívá se jí „gigafactory“ neboli „gigatovárna“, protože bude skutečně obří. To, co na místě vyrůstá dnes, je přitom jen její malá část, jakýsi prototyp.

Ten se bude slavnostně otevírat nejspíš už během dubna 2016. Vyrábět bude jak bateriové články, tak i celé baterie. Lithium je jejich klíčovou součástí. Spuštění giga-továrny by pro Tesla Motors mělo znamenat zásadní posun kupředu.

Americká automobilka chce v roce 2017 na trh uvést své levné elektrické auto Tesla Model 3. Plánuje jej prodávat ve statisícových objemech ročně, zatímco současný Tesla Model S vyrábí zhruba po 55 000 kusech za rok.

Kromě toho bude Tesla nabízet také domácí baterie Tesla Powerwall určené pro domácí i průmyslovou akumulaci elektřiny.

Ve střednědobém výhledu tak Tesla i ve spojení se sítí nabíjecích stanic Supercharger a nabídce spřízněné společnosti SolarCity vytváří energeticko-dopravní ekosystém, kterému budou ostatní automobilky jen stěží konkurovat.

Wall Street Journal

30 Comments on “Tesla má zajištěnu dodávku lithia pro gigatovárnu”

  1. Dobrá zpráva je, že
    Dobrá zpráva je, že Lithia je zřejmě dostatek. Uvidíme, jaký dopad bude mít jeho zvýšená potřeba na životní prostředí. Vzhledem k tomu, že půjde o recyklaci, je ale docela dobře možné, že po určité době, až se přejde k jiným technologiím, prostě jen určité množství Lithia bude kolovat v recyklovaných bateriích.

        1. Také tak. Ale už teď tam
          Také tak. Ale už teď tam mají díru v rozpočtu že do pár let budou na suchu (finančně) To pak možná král Saudské Arábie neustojí. Potřebovali by cenu kolem 100$ za barel, a ať se stane cokoliv, přes 60$ se nedá jít, protože to se rozjíždí naplno nekonvenční ropa a k 1.1.2016 je zrušeno embargo na Perskou ropu, která je konvenční a těm bude jedno za co ji prodají, pořád lepší něco než nic.

            1. Jedná se o STÁTNÍ
              Jedná se o STÁTNÍ rozpočet, velmi závyslý na příjmech z ropy, který ke svému přežití tuto vysokou cenu potřebuje. Navíc i vzhledem k válce v Jemenu jsou čerpány finanční rezervy:

              bloomberg.com/news/articles/2015-04-30/oil-plunge-royal-handouts-trigger-record-drop-in-saudi-reserves

              thenational.ae/business/energy/weak-oil-prices-squeezing-saudi-arabias-coffers-but-reserves-wont-run-dry–for-now

              Tu finální cenu, která je nutná, jsem nenašel, ale už při cenách 70-80$ by měli problémy dlouhodobého charakteru. To že OPEC přestal de-facto fungovat víme asi všichni.

              Na současných vydrží asi 3 roky. Pak buď věry, nebo reorganizace výdajů, obé může být nepříemné pro vládu a ohrozit ji. Ne příliš ale může to vést k nucené abdikaci krále.

      1. Horší než CO2 jsou emise
        Horší než CO2 jsou emise nanočástic a NOx, které vám třeba parní mašina neudělá v takové míře díky jinému způsobu spalování, kde nedochází k explozím. Je otázka, jestli i kdybychom ze dne na den přestali používat fosilní paliva, jestli je svět v takovém stavu aby koncentrace začala pomalu klesat.

        Ale jde také o to že se nebudou peníze vyvádět zbytečně za něco čehu máme hromadu – energie. Kolem širšího centra brna lze opsat obdélník 7,8km x 6km, to je 46,8km2. Jeda desetina z toho je 4,68km2 tedy 4 680 000 m2, z každch asi 10m/2 lze získat 1kW a každá kW je 1MWh ročně. tedy zde je možné získat 468MW a vyprodukovat 468GWh.

        To že z měst vyženeme gigantický zdroj tepla, je další věc, v létě to jistě poznáme všichni. Všiml jste si někdy když kolem vás projede kamion, že je z něj velké množství tepla? Spalovací motor vyplýtvá asi 2/3 energie, která se do něj dodá v palivu.

  2. Dobrý den, co si redakce
    Dobrý den, co si redakce hybrid.cz myslí o prematice popsané v tomto článku?
    http://www.fool.com/investing/general/2014/01/19/tesla-motors-dirty-little-secret-is-a-major-proble.aspx

    Jsem velký fanda Tesly a elektromobility, ale tohle mě trochu ochladilo. Sice v diskuzi pod článkem autor nařčen z negativního biasu vůči Tesle, ale zdá se těžba lithia je ekologicky velký problém.

    Máte k tomu detailnější informace?

    Díky.

    1. Myslím, že vámi
      Myslím, že vámi zmíněný článek dělá z komára velblouda. Aktuální dohoda o dodávkách lithia znamená jeho dovoz ze severu Mexika – což není do Nevady zas taková dálka. Stavba gigatovárny za 6 mld. dolarů je poměrně velký podnik, který musí mít všechny eventuality – primárně tedy dodávky klíčových surovin – dobře podchyceny.

    2. Budu to brát postupně:
      1)

      Budu to brát postupně:
      1) Zdravotní rizika: Myslím, že nahrazení spalovacích motorů s trvalým negativním vliven na ŽP a lidské zdraví pomocí BEV, jejichž baterie (zavřené v plechovém boxu) mohou mít výjimečně, v případě nehody, negativní vliv na blízké okolí je rozhodně krok správným směrem.
      Každopádně stojí za to vyvíjet trvalý tlak na recyklaci baterií, jejich bezpečné uložení, nehořlavost a případné postupné nahrazení problematických materiálů bezpečnějšími. Ale to je standardní regulace, podstatně lehčí a méně konfliktní než omezování znečištění ze spalovacích motorů.
      2) Lithium: Lithium se v USA netěží, protože se to tam nevyplatí. Ty doly v Jižní Americe jsou extrémně levné, protože lithiové soli mají vpodstatě na povrchu a „jen“ je sbírají. Se stoupající poptávkou cena lithia stoupá a otevírají se doly i v Austrálii, v USA a uvažuje se o těžbě i v Krušných horách. A ruku na srdce, jsou příjemnější obchodní partneři těžaři v Chile, Bolívii a Austrálii nebo Putin, šejkové s ručníkem na hlavě nebo Turkmenbaši? Lithium se navíc nespotřebovává a bude z velké části recyklováno snovu a znovu.
      3) Vliv na ŽP: Negativní vliv elektormobilů na ŽP je dán převážně původem elektřiny na dobíjení a hlavně podílem uhelné elektřiny. Jenomže, v USA, EU nebo Číně začíná uhelná energetika kolabovat. Nové elektrárny s odprášením, odsířením a deNoxem se nevyplatí stavět a ty již existující jsou staré, stoupají jim náklady na údržbu a státy utahujou šrouby s emisními limity.
      A ještě je třeba říct, že je sakra rozdíl produkovat znečištění z 200 m komína „tam někde“ a z výfuků přímo lidem pod nosem.

      1. S tím kolabováním bod 3)
        S tím kolabováním bod 3) by jsem úplně nesouhlasil. Spíše je vystavena tlaku veřejnosti a zpřísňováním emisí. Malý příklad: minulý týden jsem byl v Ledvicích, kde je provozována uhelná elektrárna ČEZem, mají tam nový kotel (největší stavba v ČR), který je v testovací fázi před dokončením. Dalším omezením pro výstavbu jsou limity u nás nebo povolování těžby v zahraničí. Spíš než kolabování bych napsal, že se omezuje výstavba nových uhelných elektráren.

          1. Večer, zprávy, ČT? Vy jim
            Večer, zprávy, ČT? Vy jim opravdu věříte?

            Pane, sleduji dění na mezinárodní scéně a nějaké extrémní nebezpečí nehrozí od Ruska, ale z nepokojů, které se mohou ve velkém rozhořet v západní Evropě, státy současnou situaci nezvládají. Pokud by se u nás vyhrotila situace, tak jako na Ukrajině, pak by bylo logické že by se Polsko nebo Německo rozhodli pro přesuny armád u hranic. Pokud by skutečně byly zapojeny jednotky armády RF, tak dávno je po tom na Donbase a po Ukrajině jak po žabě.

            Mimochodem byli to zástupci centrální Ukrajinské moci, kteří nechtěli splnit tento či minulý týden jeden z článků Minských dohod, rozšířenou autonomii oblasti.

            Jen si dovolím rekapitulaci, že EU se stavěla lehce chladně k Ukrajině a tak se vláda rozhodla se obrátit na Rusko. To vyvolalo zprvu pokojné protesty v centrální a západní části země. Několik dní před svržením této vlády, vyhlásilo několik regionů při polské hranici nezávislost. Jisté extrémně nacionalistické živly vyvolaly potyčky s policií a unesli revoluci. Prezident prchl, začal boj o moc. V Novorusku začalo jisté napětí.
            Byl ustaven nový parlament s množstvím nacionalistů a byl prosazen jazykový zákon, který zakazoval používání jiného jazyka než Ukrajinštiny, toto s událostmi v Oděse vedlo k vyhlášení připojení Krymu k Rusku (tento měl zvláštní status a tak situace proběhla klidně, roli v tom hrála i ruská základna a přítomnost povlených 2000 vojáků RF zde)
            Regiony u hranic s Ruskem kde majorita, asi 60%, mluví rusky, vyhlásily nezávislost na Ukrajině a vznik lidových republik. V této situaci byla pravidelná armáda neschopná a bez výbavy (chyběly i uniformy) se do situace zapojily paramilitární organizace typu pravého sektoru.
            Zákon byl sice promptně zrušen, ale občanská válka již běžela. Zastavit ji je těžké. Krátce po tomto jsou uvalovány postupně sankce a americký prezident prohlásí že kdo nedělá jak chce, musí mu být zakrouceno krkem. (Dohledávat nebudu, je to rok zpátky a jedna věta v celém prslovu)
            Došlo k páchání dalších a dalších zěrstev, mezi jinými dodnes není vysvětleno nalezení deítek až stovek lidských končetin v lesích na straně ovládané pravidelnou armádou, není vysvětlen nález částí těl, spekuluje se o černém obchodu s orgány, není to doteď vyšetřeno. Dále byly zdokumentovány případy sekání rukou a upalování na kříži, samotnými členy organizací typu PS. Tyto byly nakonec údajně od fronty armádou Ukrajiny vykázány, ale kdo ví.

            Ve světle tohoto se Vám opravdu zdá že RF představuje akutní nebezpečí, pokud provádí přesuny techniky na svém území.A stejně tak pokud se rozhodne po asi 20-25 letech přezbrojit? Berte prosím také v úvahu současnou neklidnou situaci na SV. Pořád vám to příjde že je tak nebezpečné?

            Dále to zde pitvat nebudu, protože je to silný offtopic.

            1. Je mi známo, že
              Je mi známo, že Ukrajinská vláda toho hodně pohnojila, a že za současnou situaci nese velký podíl. Na druhou stranu uvádíte jednostranně určitá fakta, která nejde nestranně ověřit. O tom, co se dělo po rozpadu bývalé Jugoslávie jsme se také dovídali s velkým zpožděním. Rusové toho napáchali v minulosti tolik a nejen na Ukrajině, ale i v Polsku, Maďarsku a i u nás, že o jejich úmyslech osobně nemohu mít jiné, než silně negativní mínění. Dodnes se například historici nemohou shodnout, jestli záměrně vyvolaný hladomor na Ukrajině v letech 1932-1933, který posvětil přímo Satalin měl jen několik set tisíc obětí nebo až deset miliónů (stanovisko Ruské x Ukrajinské). Další hladomor na Ukrajině byl opět uměle vyvolaný v době, kdy šlo o to, nastolit v zemích tzv. Východní Evropy socialismus a odmítnout Marshallův plán, tím, že se v odbdobí 1946-1947 bylo opět vyvezeno hlavně obilí z Ukrajiny do těchto zemí. Oficiální stanosko současné vládní garnitury se nezměnilo. Jediné, na co Rusové pod tíhou nezvratných důkazů (poskytli je Němci a zachytili už za II. sv. války Britové) uznali, je masakr Poláků v Katyni. S Ruskem je to jako s peklem. Co Rusko schvátí, to už skoro nikdy nenavrátí. Zbavili jsme se jich díky velkému tlaku na jejich odchod. Hlavně Havlovi a Kocábovi za to dík. Ale nemyslete si, že pořád nepošilhávají.

            2. Ano, je to silný off-topic,
              Ano, je to silný off-topic, ale přesto si dovolím poznamenat, že jste naprosto ukázkovou objetí ne-li přímo aktivním šiřitelem intenzivní ruské propagandy, což prozrazuje nejen vaše značně zkreslená a překroucená „rekapitulace“ (jak z hlediska časové posloupnosti, tak hlavně faktické správnosti), ale hlavně použité termíny jako „Novorusko“, „občanská válka“ a argumentování prokazatelně vykonstruovanými nesmysly (upalování na kříži apod). Dál to tu pitvat nebudu a doporučil bych adminovi, aby komentáře s politickým podtextem jdoucí naprosto mimo článek mazal.

              PS. Ano, ve světle toho, co se děje na Ukrajině mi Rusko připadá jako reálná hrozba pro mír na světě.

              1. Promiňte, ale znáte to?
                Promiňte, ale znáte to? (Obé je silně nevhodné pro nezletilé a i zletilým se může nedělat dobře) youtube.com/watch?v=3xoDhqbUBMw co se týče těch částí těl: liveleak.com/view?i=2bc_1410015069&comments=1 Ať to už udělal obé kdokoliv, jedná se o neomluvitelné činy i ve válce, jejichž následkem může být jen eskalace konfliktu a je nutno je vyšetřit. (dozvíme se nejdřív za 20 let)
                Znovu se omlouvám za offtopic.

                Dobře, pak ale smažme vlákno až ještě o jeden před můj, kde byl sem strach z Ruska vtažen. (Ve skutečnosti toto smazání očekávám tak do 24 hodin)

                Pokud používám pojem Novorusko, je to čistě protože vyjmenovávat kraje zasažené zprvu napětím – protesty – by bylo zdlouhavé a tento pojem se s nimi kryje. Následně však, jak jste si jistě všiml specifikuji oblast, kde došlo k ozbrojenému násilí.

                Pokud je ještě dnes to co se děje v Sýrii ve světových médiích označováno jako občanská válka, pak stejně lze označovat myslím i to co se děje na Ukrajině.

                Mimochodem, vyjádření jedoho z generálů použité v článku člověka, který se bezpečnostní problematice věnuje: blog.aktualne.cz/blogy/milos-balaban.php?itemid=25848
                (3. odstavec)

                P.S. Línii jsem sestavoval tak jak si ji pamatuji z toho co vyšlo u nás, toho co bylo vysíláno v televizi, prošlo tiskem opravdu se mi nezdá že by v našich médiích byly nějaké silné proruské nálady. Ale kolem druhé poloviny minulého roku, zhruba někdy v listopadu jsem ztratil lehce přehled o dění.

                Pokud chcete oficiální rekonstrukci, pak je zde: bbc.com/news/world-middle-east-26248275

                Klíčové datum je 11. Květěn 2014, kdy se to rozjelo ve velkém. Myslím že má se zase tak od té oficiální nelyší.

                Nicméně to co mělo následovat po tom co se to rozjelo, měla být akce s mandátem OSN, nasazení modrých přileb, ne přilévání oleje do ohně ode všech aktérů.


                Tak teď k dalšímu důvodu proč nemá podle mne cenu z RF mít nějaký extrémní strach z dlouhodobého hlediska.
                *Jedná se o stabilní stát, současný prezident asi nebude znova kandidovat (v roce 2018, bude mu 66 roků), kdokoliv další nebude mít takovou podporu -> nebude riskovat protesty.
                *EU má cca 500 milionů obyvatel a NATO pak asi 900, proti asi 140 milionům obyvatel Ruska. To by mělo šanci na nějaký úspěch jen pokud by došlo k nějakému rozpadu moci a nestabilitě v EU/NATO.
                *Jaderné zbraně nepoužije, to by znehodnotilo území a vedlo k totálnímu zničení severní polokoule.
                *Napadení EU/NATO by znamenalo obrovské náklady, ztráty a pak náklady na obnovení získaného území. To si netroufne, ekonomicky by jej to mohlo položit.
                *V Evropě není v podstatě nic co by nemohlo získat jinak.

                Ano je třeba obezřetnost, ale taková jaká by měla panovat ke každému státu.

Napsat komentář