Jak velká je gigatovárna Tesla Motors? ZATRACENĚ OBROVSKÁ!

Stavba giga-továrny společnosti Tesla Motors na výrobu lithium-iontových baterií v Nevadě zdárně pokračuje. Na místě už stojí několik jeřábů a celkově je aktivita v oblasti velmi čilá. Půjde o jednu z největších staveb na světě.

Fotografie stavebních prací na největší továrně Tesla Motors na výrobu li-ion baterií v Nevadě
foto: Bob Tregilus

Dnes už je jasné, že giga-továrna Tesla Motors bude téměř tak velká jako továrna společnosti Boeing v městečku Everett (stát Washington, ). Ta byla vybudována v rekordně krátké době dvou let, dokončena byla v roce 1968. Vyrábějí se tam letouny Boeing 747, 767, 777 a nově také „problémový“ 787 Dreamliner.

auto Tesla Gigafactory giga-továrna Tesla Motors v Nevadě Bob Tregilus

Takhle má gigatovárna vypadat po dokončení v roce 2016
foto: Tesla Motors

Automobilka Tesla Motors zatím nezveřejnila o továrně žádné bližší specifikace. Víme jen, že bude z velké části poháněna obnovitelnými zdroji energie (, ), známe přibližně její tvar a víme, že její rozloha by měla být někde mezi 465 000 m2 až 930 000 m2.

auto Tesla Gigafactory giga-továrna Tesla Motors v Nevadě

Porovnání s nejvyššími budovami světa – továrna samozřejmě neporoste do výšky, ale bude opravdu dlouhá
foto: jonjiv

auto Tesla Gigafactory giga-továrna Tesla Motors v Nevadě

A porovnání velikosti gigatovárny co se týká plochy
foto: jonjiv

Na základě těchto údajů jeden nadšenec s přezdívkou „jonjiv“ vytvořil model, který umožňuje srovnání s ostatními největšími světovými budovami – například nejvyšším mrakodrapem Burj Khalifa. Gigatovárna Tesla pak z takového srovnání vychází jako skutečný obr.

Na délku by totiž měla mít více než 1 km, na šířku kolem 430 metrů. Zatím není jasné, zda bude mít jedno nebo dvě poschodí. Tak či onak si bude moct s ostatními gigantickými továrnami po světě podat ruku.

9 Comments on “Jak velká je gigatovárna Tesla Motors? ZATRACENĚ OBROVSKÁ!”

Napsat komentář