Šéf General Motors: elektromobily s dojezdem 320 km do dvou let

Dan Akerson, šéf automobilky General Motors, která v roce 2008 neslavně zkrachovala, aby se poté za vydatné pomoci americké vlády opět postavila na nohy, mluvil nedávno ke svým zaměstnancům. Zmínil mimo jiné probíhající výzkum v oblasti baterií s firmou Envia Systems. Díky němu podle Akersona bude možné vyrábět elektromobily s dojezdem 160 až 320 km už během následujících pár let.

Prototypy revolučních baterií společnosti Envia Systems
foto: Envia Systems

Třiašedesátiletý Akerson, kterého do GM dosadila americká vláda jako představitele tamního ministerstva financí, slavnostně ke svým zaměstnancům promluvil o tom, že za dva až čtyři roky jeho automobilka General Motors MOŽNÁ bude schopna postavit a vyrábět elektromobil s dojezdem 160 km až 320 km.

Podle agentury AP doslova řekl: “Myslím, že máme lepší než 50-60% šanci vyvinout auto, které ujede 320 km na jedno nabití. To by znamenalo zásadní obrat.” To vše díky společnosti Envia Systems do které General Motors prostřednictvím GM Ventures v rocei 2011 investovalo a se kterou zkoumá pokročilé lithium-iontové baterie, které nabídnou vyšší energetickou hustotu a nižší hmotnost, rozměry i cenu.

Uh?! Jsme opravdu v roce 2012, kdy společnost Tesla Motors vyrábí a prodává elektrická auta s certifikovaným dojezdem 420 km? Nejde sice o úplně lidová auta, ale nejde ani o žádný na míle vzdálený luxus. S cenou začínající na $49 900 (998 000 Kč) s dotací je Tesla Model S stejně dobře dostupná jako kterékoliv jiné auto za milion.

Envia v současné době pracuje na bateriích, které nabídnou energetickou hustotu 400 Wh/kg (běžné lithium-železo-fosfátové akumulátory mají dnes asi 110 Wh/kg, ty nejlepší až 200 Wh/kg) a cenu $125/1 kWh (2500 Kč za 1 kWh). Dnes běžná cena je kolem od do 12 000 Kč do 30 000 Kč.

Takže si to shrňme: šéf jedné z největších automobilek na světě slibuje, že za dva až čtyři roky bude ve své firmě schopen vyrábět elektromobily s parametry, které jsou prakticky dostupné už dnes. Jediný způsob jak si tohle vystoupení vysvětlit je, že Akerson tím myslí opravdu levné, lidové elektrické vozy. V takovém případě jsme pro a tleskáme.

Nicméně o tom, že mezi GM a Envia Systems nejsou vztahy tak docela v pořádku svědčí i vyjádžení Atula Kapadia, šéfa Envia Systems, ke zprávě agentury AP, které se veskrze nicneříkajícně nese v tom smyslu, že Envia nemá s GM žádné vyloženě úzké vztahy, že technologie Envia vyhledávají i ostatní světové automobilky a že Envia dosud neučinila finální rozhodnutí s kým bude spolupracovat. A že se i nadále zaměřuje na vývoj přelomových technologií v oblasti baterií.

Přeloženo: pro skutečně praktické využití ještě tak úplně nic nemáme, ale zájem světových automobilek nás těší a rozhodně bychom byli neradi, kdyby si jejich vysocí šéfové díky zprávě AP mysleli, že spolupracujeme pouze s General Motors.

V současné době má společnost Envia Systems podle svých webových stránek k dispozici prototypy li-ion baterií, resp. článků s energií 46 Ah, hustotou 400 Wh/kg a rozměry jsou 97 mm x 190 mm x 10 mm a hmotnost 365 g. Není bez zajímavosti, že Envia získala peníze na svůj rozjezd mimo jiné od amerického ministerva energetiky.

14 Comments on “Šéf General Motors: elektromobily s dojezdem 320 km do dvou let”

  1. Ono taky není „jen vyrobit“
    Ono taky není „jen vyrobit“ malou a skladnou nádrž na el. energii, rozuměj baterku, superkondenzátor. Ale také umět „najednou“ přenést docela vysokou energii. Lehkým propočtem určitě asi(!) 146 kWh, je hodnota EL. NÁBOJE 365 Ah, což znamená buď tlusté pro vedení a určitě nestandardní jistič, nebo opět delší nabíjecí dobu.
    Je to začarovaný kruh, při kterém nejeden redaktor zapomene používat správné jednotky a názvy el. veličin 😀

      1. Tak předpokládám, že je
        Tak předpokládám, že je potřeba 400 Wh/kg krát 365 kg, ne gramů jak je uvedeno v článku, což dává právě těch 146 kWh. ( Pro srovnání benzín má 12 kWh/kg, takže je zatím lepší.) Proto mě trklo, že mít míň jak půl kilovou baterku na 320 km je nesmysl.
        Takže máme těch 146 kWh jako práci, kterou musíme do té baterky dostat.
        Předpokládám tedy práce je kWh, nebo jinak řečeno kVAh. Čert ven účiník, čert vem zapojení do trojúhelníku, nebo do hvězdy. Nepamatuju si, které dává výhodu násobku odmocniny z trojky, ale řekněmě, že jsem síťové napětí zapojil správně a mám 230V/400V zdroj napětí.
        Beru baterku jako prostý spotřebič zapojený do klasické sítě.
        Na jedné straně 400V na zdroji, takže z 146 kWh se stane těch 365 Ah. Tento údaj je také součin proud a času, takže si můžete vybrat nabíjet baterku dlouho, aby to nevyrazilo klasické jističe. Nebo budovat nový okruh s dráty jako ruka, pro rychlé nabíjení.

        1. To se dá řešit. Doma to
          To se dá řešit. Doma to asi nebude potřeba, přes noc nějakých 20A problém nebude. A v případě dobíjecích stanic zase bude možné vybudovat linka na 22kV. Problém bude asi koncový kabel a konektory, ale i to se dá řešit.
          S účiníkem a zapojením si nelamte hlavu, díky pokročilému pfc se tyto systémy pro síť budou chovat jako odporová zátěž.

          1. Řešit se to dá :-).
            Řešit se to dá :-). Řešit se dá prakticky cokoli, ale nemám růžové brýle. Benzín je zatím „to nejlepší“. Sen, že s příchodem elektromobilu přijde revoluce v „energii zadarmo“ je ale mylná. Vždy to bude buď nějaká čerpačka (centrálně distribuovaná energie), kde se budou měnit baterky a místo kamionu dodávající palivo to budou pro změnu dráty vvn. Nebo protáčející se wattmetr „skoro“ u spotřebitele.

        2. Při nabíjecím napětí
          Při nabíjecím napětí 400V s Vámi souhlasím. Jen tak mimochodem, léta jsem se pohyboval v oblasti elektroodporových ohřevů, kde se běžně pracuje s proudy o hodnotě stovek ampér, a můžu říct, že přenášet takovéto proudy na krátké vzdálenosti (10-20m) není problém ani z hlediska váhy kabelu ani z hlediska konektorů. Pokud by nabíjení mělo probíhat v řádech minut a proud by dosahoval hodnoty tisíců ampér, pak by to už samozřejmě problém byl.

  2. Jestli to Envia dotahne tak
    Jestli to Envia dotahne tak to bude parada a levnejsi elektromobil by tu opravdu mohl byt za 2-4 roky.
    Otazka je jestli je opravdu baterie tou soucasti, ktera elektromobil zdrazuje na soucasnou neunostnou mez.

    Podle me neni, baterie o proti zbytku elektrickeho auta levna.

    Staci se jen podivat za kolik prodava elektricky smart bez baterie a s baterii. Baterie muze v nakupce pro automobilku velikosti GM stat v radu 50000 az max 100000 a to 100k uz je dost.

    Cena potom by mela byt o proti normalnimu autu na benzin ktere stoji treba 250k o tech 100k vice, tj. 350k! A kde teda je takove leketricke auto?

    Ty elektricky prditka jako C-zero, Ion, smart, a dalsi stoji stale pres 3/4 milionu. Takze cena baterie kolem 50k v takovemto aute je opravdu smesna o proti zbytku.

    Stale se vyrobci upinaji k necemu, co to auto vubec moc nezdrazuje. Kdyz Envia vyvyne lepsi baterii, bude zase drazsi, takze to auto porad bude stejne drahe jako dnes, ale alespon bude mit vetsi dojezd.

    1. Nevím, kde jste přišel na
      Nevím, kde jste přišel na cenu 50k za baterii pro elektormobil, ale takhle levné to opravdu není. To by bylo tak na nějaký silnější elektroskútr s nijak závratným dojezdem.

      Elektromobily prodražuje kromě akumulátorů také hlavně malosériová výroba. A zrovna ta jmenovaná vozítka nejsou dobrý příklad. Smart je drahý i v benzínu a ty nákupní tašky Mitsubishi/PSA měly od začátku cenu nastavenou úplně mimo.

    2. Výrobní cena elekromobilu
      Výrobní cena elekromobilu ne nesrovnatelně nižší, než cena běžného automobilu, protože složitost výroby je úplně někde jinde. Je pravda, že cenu zvyšují výrazně drahé kovy, ale baterie je další velmi drahou položkou. Dostáváme se do technologického období, kdy máme rozvinuté technologie, ale nemáme suroviny.

      1. To je zase analýza
        To je zase analýza vycucaná z prstu. Jak může být složitost výroby někde jinde, když vyjma pohonné jednotky je zbytek (podvozek, karosérie, interiér, výbava..) identický. Nebo si myslíte, že 90% ceny auta dělá motor?

        A i když se podíváme na samotnou pohonnou jednotku (bez baterií), tak ten rozdíl ve složitosti taky není kdoví jaký. Elektro má o něco méně pohyblivých dílů, ale zase výkonovou elektroniku a potřebu těch zmiňovaných vzácných kovů (u BLDC). Ale šmahem tvrdit, že je kvůli tomu levnější na výrobu, to se fakt říct nedá. Ono to bude spíš tak šul nul, někde bude levnější na výrobu spalovač a někde EV. Jakmile ale připočteme baterii, tak EV prohrává na celé čáře.

        A baterie samozřejmě taky nejsou jenom články, ale celé komplexní zařízení, které zahrnuje hlídací elektroniku, nabíjecí elektroniku, ochrany, případné chlazení/temperování, bezpečné zapouzdření atd..

        1. Netvrdím, že tomu tak
          Netvrdím, že tomu tak není, možná se nějaké výrazné slevy oproti stávajícím automobilům nedočkáme ani při hromadné výrobě, ale spalovací motor je prostě nejkomplikovanější a nejdražší součást celého automobilu. Když k tomu přičtete dost složitou a těžkou převodovku, která je v elektromobilu mnohem jednodušší nebo vůbec chybí, tak je to opravdu nesrovnatelný rozdíl. Rozdíl v technologické náročnosti výroby motoru a elektromotoru.

          1. Ten spalovací motor i
            Ten spalovací motor i převodovka je pořád ale jenom kus železa, respektive hliníku, který počítačem řízená mašina opracuje za chvíli s minimálními náklady a pak to nějací manuálové sesadí dohromady. Je to proces zvládnutý desítky let. V EV je té mechaniky o chlup míň, ale zase ne tak o moc a zase je tam sofistikovaný kus hardware a software. A převodovka v EV být nemusí za cenu snížení efektivity pohonu a hlavně rekuperace nebo naopak tam může být nějaké CVT a to je zase složitější a dražší než manuální převodovka. Podle mě se to jednoznačně říct nedá, ale bylo by to zajímavé téma na nějakou diplomku nebo doktorskou práci.

            Ještě mě napadlo, že by se dalo podívat na lokomotivy a porovnat diesel versus diesel hybrid versus čistá elektrika, jak jsou na tom výkonově srovnatelné modely se složitostí a cenou.

            1. Cisty elektromobil zadnou
              Cisty elektromobil zadnou prevodovku nepotrebuje,staci jeden staly prevod,presne jak to dela Tesla,elektromotor je podstatne jednodussi a levnejsi na vyrobu….jedine co elektromobily prodrazuje krome zminovane baterie je vyvoj a maloseriova vyroba.
              Kdyby se prodavali miliony kusu,tak budou uz dnes podstatne levnejsi nez srovnatelna spalovaci auta.

Napsat komentář