Peugeot: kabriolet na palivové články, vodík až v roce 2025

Že to bude právě Peugeot, kdo v Evropě předvede kabriolet na palivové články, to nejspíš mohl čekat jen málokdo. PSA Peugeot Citroën nicméně v oblasti palivových článků působí už od roku 2006, kdy vznikla myšlenka navrhnout spolehlivé a výkonné komponenty. Teď je Peugeot automobilka předvádí zapracované do kupé Peugeot 307.  


Od 7. do 11. prosince bylo auto k vidění ve francouzském Lyonu na speciální akci věnované vodíku jakožto palivu budoucnosti. Přestavěný kabriolet Peugeot 307 má dojezd 500 km. Peugeot si nové palivové články nevyvinul sám, spolupracoval na nich s několika francouzskými výzkumnými ústavy, například tamní Komisí pro atomovou energii.

Výsledkem je model Peugeot 307 CC FiSyPAC jakožto jedno z dosud nejvýkonnějších aut na vodík. Výkonností je tentokrát myšlen dojezd, kdy na 100 km spotřebuje méně než 1 kg vodíku. Koncernu PSA Peugeot Citroën se od roku 2006 podařilo zečtyřnásobit životnost palivových článků a o 20% zvýšit jejich účinnost.

Přes všechny tyhle úspěchy ale sám Peugeot upozorňuje, že masovému rozšíření aut na vodík stále brání mnoho překážek. Především je to stále nízká životnost palivových článků, vysoká cena a nedostatečná vodíková infrastruktura. Proto se podle automobilky dočkáme aut na vodík teprve mezi lety 2020-2025.

Nasbírané poznatky nicméně Peugeot využije ve svých chystaných elektrombilech Citroen C-Zero, které představí koncem roku 2010, dieselových hybridech Peugeot 3008 a Citroën DS5 a nakonec také plug-in hybridech (taktéž diesel) chystaných na rok 2012. Fíha!

2 Comments on “Peugeot: kabriolet na palivové články, vodík až v roce 2025”

Napsat komentář