Výroba Fisker Karma plug-in hybridu začne v březnu

Jan Horčík - 21 Leden 2011

Příběh jako ze špatného filmu. První měly být dodány už v roce 2009. Pak o rok později. Jenže kde nic tu nic. Teď už to "definitivně" vypadá na letošek, protože mimo jiné zvýšil cenu o 15 000 dolarů.   
hybridy Fisker Karma plug-in hybrid

Je to jen shoda okolností, ale stejnou číslovku 15 000 využívá šéf firmy také když mluví o počtu aut, která chce letos vyrobit.

Přitom 15 000 je zatraceně vysoké číslo pro tak malou automobilku jako je . Výhodu má samozřejmě v osobnosti Henrika Fiskera, zkušeného automobilového vývojáře.

Už během roku 2010 měla pro automobilku vyrobit několik desítek testovacích kusů auta finská společnost . Právě ta bude zajišťovat i kompletní výrobu Karmy.

Na aktuálním se magazínu PluginCars.com podařilo zastihnout Russela Datze, mluvčího Fisker Automotive. Ten magazínu potvrdil, že produkce se rozjede během března 2011. Dodávky zákazníkům pak začnou brzy poté. Konkrétnější však být nechtěl.

Problémová firemní komunikace ze strany Fisker Automotive trápí i samotné zákazníky, kteří složili na revoluční vratnou zálohu 1000 dolarů.

Jakoby nic totiž firma zvýšila cenu základního modelu auta z 80 000 dolarů na 95 900 dolarů, bez informování zákazníků. Některé to samozřejmě rozladilo. Ani ne tak z důvodu vyšší ceny jako spíš tím, že firma jim toto zvýšení nijak nekomunikovala.

Nutno ale podotknout, že zvýšení je dáno především jednou skutečností: solární střecha teď bude standardní součástí auta, nikoliv příplatkovým zařízením.

Celkově je však většina z prvních několika tisíc zákazníků Fiskeru na nové auto velmi dobře naladěna a těší se, až se jim dostane do rukou.

I přes řadu odkladů Fisker Karma plug-in hybridu to totiž nevypadá, že by automobilka byla vyloženě v problémech.

V polovině roku 2010 dokončila převzetí bývalé ve Wilmingtonu v Delawaru za 20 mil. dolarů. Nákup byl podpořen dalšími 528,7 mil. dolarů od ministerstva energetiky v podobě půjčky.

V továrně bude ale Fisker vyrábět teprve svůj druhý automobil, prozatím označovaný kódově . Má jít o výrazně levnější elektrické auto než v případě Karmy.

Ta má nejspíš Fiskeru posloužit podobně jako posloužil automobilce (kde mimochodem Henrik Fisker chvíli pracoval). Tedy k odladění technologie hybridního pohonu, kterou pak nasadí do velkosériového vozu.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Omyl páni, keď budete vlastniť toto vozidlo, slečny si vás nájdu...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zda sa mi, ze ta dievcina minula skoro vsetky svoje uspory na kupu elektromobilu. Ked zdrazie elektrina, tak to bude mozna este o nieco zaujimavejsie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Soudě dle sporého oblečení je to dost pravděpodobné :D


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?