Norsko zkouší rekord s auty na vodík Hyundai

Norská environmentální organizace ZERO si vzala do parády dva prototypy vodíkových aut Hyundai ix35 FCEV. A aby ukázala, že je to reálná alternativa, rozhodla se s nimi přejet z Osla do alpského univerzitního města Grenoble ve Francii.

Už na konci letošního roku chce Hyundai začít vyrábět auta na vodík v podobě modelu Hyundai ix35 ve větší sérii
foto: Hyundai/ZERO

Celkem jde o vzdálenost 2160 km. Auta na vodík značky Hyundai by ji však měla zvládnout pouze s pěti zastávkami u vodíkových čerpacích stanic. A to v Hamburku, Kolíně, Freiburgu, Karlsruhe a konečně Grenoblu.

Hyundai aktuálně oznámil, že do roku 2014 chce vyrobit tisíce aut na vodík. Jihokorejská automobilka v této oblasti chvátá výrazně kupředu proti své konkurenci v podobě japonské automobilky Toyota, německému Daimleru nebo americkým General Motors.

Faktem je, že taktéž Německo a Skandinávie už v oblasti vodíkové infrastruktury podnikají zásadní kroky kupředu. Zejména Daimler na vodík, resp. vodíkové palivové články, velmi sází.

Hyundai Deutschland/Facebook

4 Comments on “Norsko zkouší rekord s auty na vodík Hyundai”

      1. Ono to auto na CNG má
        Ono to auto na CNG má nižšie nároky na prevádzku, než auto na vodík, takže si myslím, že to vodíkové auto by malo byť buďto lacné, alebo by mal byť vodík mnohonásobne lacnejší, aby sa niekomu oplatilo do takého čohosi investovať. Ono je reálnejšie, že dosiahnete návratnosť aj v elektromobile za 40 000€ než v aute na palivové články, hoci by stálo 25 000 €, pretože náklady na prevádzku vodíkového auta sú porovnateľné s nákladmi na prevádzku benzínového spaľovaču, ak nie vyššie.

Napsat komentář