Síť nabíjecích stanic v Oslu bude řídit český software
Agentura pro životní prostředí norského města Oslo vybrala řešení ChargeUp na dodávku řídícího systému pro provozování dobíjecích stanic pro elektromobily.
Elektromobily, hybridy, Tesla, Volkswagen, Škoda, auto, vytápění
Agentura pro životní prostředí norského města Oslo vybrala řešení ChargeUp na dodávku řídícího systému pro provozování dobíjecích stanic pro elektromobily.
Jaguar Land Rover se stal partnerem města Osla při uvedení projektu bezdrátového nabíjení vozů taxislužby.
Tesla si díky elektromobilu Tesla Model 3 užívá obrovský zájem o svou značku. Elon Musk ale slibuje, že po něm přijde ještě levnější auto.
Každý čtvrtý elektromobil prodaný v Evropě je v Norsku. Žádný div, že už často nevědí kam s nimi. Starobylou pevnost Akershus pod Oslem proto proměnili v exkluzivní garáž pouze pro elektroauta.
Vrcholní představitelé automobilky Tesla Motors, Elon Musk a J.B. Straubel, navštívili v sobotu 1. února v rámci své cesty po Evropě také norské Oslo. O akci zde byl takový zájem, že z organizačních důvodů musela být přesunuta do divadla. Pro Norsko si oba pánové schovali několik zajímavých nových oznámení.
Norsko je právem považováno za evropskou mekku elektromobilismu. A teď znovu ukazuje proč. Norská elektromobilová asociace aktuálně v Oslu uspořádala rekordní souběžnou jízdu 260,5 elektromobilů. Téměř v polovině případů šlo o Nissan Leaf.
Zatímco Renault věší své elektrické vozítko Twizy na stěnách galerií a osvětluje s ním Eiffelovu věž, Nissan se svým elektromobilem Leaf vytváří hudbu. Obří hudební nástroj vznikl v norském Oslu u příležitosti akce Nissan FUTURE:TODAY.
Společnost Move About spustila už během letošního března v Göteborgu ve Švédsku jednu z prvních služeb sdílení elektromobilů. Kombinuje tak dva z nejzajímavějších trendů v osobní i nákladní dopravě – sdílení automobilů a nástup elektromobilů. Dnes je možné si v Jeteborgu pronajmout pět elektromobilů. Během těchto dní byla podobná služba spuštěna v Oslu, hlavním městě Norska. Uživatelé služby, což mohou být jednotlivci i firmy, platí pravidelný měsíční poplatek a navíc také malou hodinovou sazbu za užívání elektromobilu. Žádný oplatek za ujeté kilometry, žádné pojištění a podobně. K dispozici je celkem 13 elektromobilů Think City. Celkově dnes Move About provozuje asi 50 elektromobilů, podle oficiálních stránek jde o největší flotilu elektromobilů na světě. Uchytí se nový způsob dopravy? U nás se prozatím pomalu začínají objevovat půjčovny aut na plyn.
Mazda začala do Norska lifrovat svá auta na vodík, konkrétně jde vozy RX-8 Hydrogen RE. Prozatím je to prvních 30 kousků, další přibudou v létě. Zároveň se v Oslu nedávno konala oslava otevření nové vodíkové pumpy, které se zúčastnil i korunní princ Haakon. Stanice je součástí vodíkové infrastruktury napříč skandinávskou zemí, vodíková dálnice propojuje Oslo na východním pobřeží s městem Stavanger na západním pobřeží Severního moře. Norové si to celé pojmenovali pěkně seversky tvrdě „HyNor“ a celkem jde o 580 dálnice vybavné 12 vodíkovými pumpami. Jde o první integrovanou síť vodíkových pump na světě, tedy první komplexní vodíkovou infrastrukturu. V budoucnu se má tahle síť rozšířit i do Švédska, Dánska a později i do Německa.
Mazda RX-8 Hydrogen RE dokáže jezdit jak na vodík, tak i benzin. Narozdíl od japonské verze vozu má ta evropská manuální řazení. Prozatím však není možné si vozy koupit, pouze pronajmout. První čerpací stanice na vodík se začne stavět už koncem května také v České republice, konkrétně v Neratovicích. Postaví ji společnost Linde Gas a poslouží především pro doplňování paliva linkového autobusu na vodík mezi Prahou a Neratovicemi.
V Norsku se dějí tuze zajímavé věci. Tamní ministrině financí Kristin Halvorsen podle agentury Reuters navrhuje od roku 2015 naprostý zákaz čistě benzinových aut. Ten by měl výrazněji podpořit nástup zelených automobilů. „Je to mnohem realističtější než si mnoho lidí na první poslech myslí,“ obhajuje plán své levicové strany. Ekonomická krize ve spojení s tímto zákazem by podle ní měla přinutit automobilky k intenzivnějšímu vývoji aut, která využívají fosilní paliva méně nebo vůbec. „Pak totiž bude třeba vyřešit ještě klimatickou krizi,“ dodává. Plán ohlásila na výstavě elektromobilů a aut na biopaliva v Oslu, kde se mimo jiné projela vozem Mitsubishi i MiEV. Co by její návrh znamenal pro automobilky a spotřebitele v praxi? Od roku 2015 by bylo možné v Norsku koupit pouze hybridní auta, auta na vodík, elektromobily, auta na biopaliva nebo na plyn. Prodej čistě benzinových či dieselových aut by byl zakázán. Celý tenhle návrh zní našim hybridním uším moc pěkně, problém je však v tom, že Halvorsenina strana nemá zatím tolik moci, aby jej mohla prosadit. Proti je také premiér Norka Jens Stoltenberg ze Strany práce, která vede vládní koalici. Mimochodem, Norsko je šestým největším exportérem ropy na světě.