Kanada v roce 2012: elektromobily kam se podíváš

V kanadském Torontu aktuálně proběhla konference zaměřená na šetrná auta. Stephen Beatty, šéf Toyota Canada, tam řekl, že v roce 2012 se konečně dočkají všichni, kdo touží po elektrických autech.

Právě od roku 2012 by se západní trhy měly dočkat stabilní nabídky nových modelů. Docela nedávno začala v Kanadě nabízet své Roadstery společnost Tesla. To je ale pořád ještě malosériová, navíc drahá výroba. Skutečná revoluce má přijít díky automobilkám jako je Mitsubishi, Nissan, Ford, Toyota a dalším.

Mitsubishi předpokládá, že svůj městský elektromobil iMiEV začně v Kanadě prodávat už do konce roku 2011. V roce 2012 chce plně elektrické městské auto uvést na trh Toyota. Beatty odhaduje, že v Kanadě si budou moct zákazníci v roce 2012 vybrat z osmi až dvanácti plně elektrických modelů aut. Důležitou roli bude bezesporu hrát také americká automobilka GM se svým hybridem Chevy Volt.

Jednou z podmínek úspěchu elektrických aut bude také dostatečná dobíjecí infrastruktura. Například Nissan už uzavřel v této věci partnerství s představiteli provincií Québec (kde je většina elektřiny vyráběna ve vodních elektrárnách) a Britské Kolumbie. Ke spolupráci s kanadskou vládou při budování dobíjecích stanic se hlásí také Ford.

V Kanadě prozatím neexistuje žádná národní dotace pro nákup šetrných aut. Nicméně některé provincie nabízejí daňové zvýhodnění. Ontario dokonce plánuje nabídnout daňové úlevy až do výše 10 000 kanadských dolarů pro elektrická auta nebo plug-in hybridy.

Napsat komentář