Montreal vymění 1300 autobusů za elektrické

Montreal, hlavní město kanadské provincie Québec, se rozhodlo do roku 2025 vylepšit systém veřejné dopravy o celkem asi 1300 elektrických autobusů. V současné době čeká tamní dopravní společnost na dodávku 380 nových dieselových autobusů s životností 15 let.

Už příští rok se ale má rozběhnout testování trolejbusů, které by mohly být využívány na nejfrekventovanějších linkách. Od roku 2012 budou muset být všechny nově pořízené autobusy alespoň hybridní.

Plně elektrické autobusy bez trolejí však mají být jednou z hlavních cest k šetrné hromadné dopravě. Na konci každé linky by mělo být možné z rychlodobíjecích stanic elektrobusy znovu dobít. Výhodou je, že většina energie v provincii Québec je vyráběna ve vodních elektrárnách, tedy bezemisně z obnovitelného zdroje.

STM, montrealská dopravní společnost, upřednostňuje elektřinu před naftou, zemním plynem i bionaftou. V Québecu je totiž levná a čistá. Elektrické autobusy jsou navíc velmi tiché, a výrazně tak zvyšují kvalitu života ve městě. Navíc by to mohlo znamenat ušetření až 45 mil. litrů paliva ročně.

montrealgazette, foto: Diliff

Jeden komentář u “Montreal vymění 1300 autobusů za elektrické”

  1. Sleduje redakce obnovu
    Sleduje redakce obnovu prazskeho autobusoveho parku?
    Posledni info je od Petra Soukupa z brezna 2009.
    Mezititulky jako ‚Hybridní pohon – velká neznámá‘ a ‚Proč právě 20 hybridů?‘ naznacuji spousty otevrenych otazek.
    Lze od SOR Libchavy ziskat vice informaci? Nad kym zvitezili v tendru? Jsou jejich busy na urovni svetove spicky?

Napsat komentář