General Motors jedná s automobilkou Peugeot o nákupu až 7% podílu

Jan Horčík - 01 Březen 2012

PSA Peugeot Citroen možná už na autosalonu v Ženevě ohlásí partnerství s americkou automobilkou General Motors. Tvrdí to alespoň agentura Bloomberg. GM má údajně zálusk až na 7% podíl v druhé největší evropské automobilce.PSA Peugeot Citroen

Automobilku PSA Peugeot Citroen dnes trápí velké dluhy, Opel je zase dlouhodobě ve ztrátě. Vzájemné partnerství by mohlo pomoci oběma stranám

Rok 2011 nebyl pro PSA Peugeot Citroen, ale ani pro další evropské automobilky, příznivý. Celý trh osobních a lehkých užitkových aut klesl o 0,5 %. Registrace nových vozů PSA však poklesly o plných 6,8 % na 2 045 000 a tržní podíl klesl o 0,9 % na 13,3 %.

Naopak významně stouply prodeje mimo Evropu, zejména v Latinské Americe, Číně a Rusku. Čistý zisk však klesl z 1796 mil. euro v roce 2010 na 1315 mil. euro. General Motors v Evropě vlastní značku Opel, které se taktéž nedaří příliš dobře – je dlouhodobě ztrátová.

A právě Opel má hrát hlavní roli v privátně projednávaném partnerství obou automobilek. Cílem je snižovat náklady na vývoj motorů i výrobu samotných aut v celé Evropě.

To by nejspíš znamenalo spolupráci také v oblasti alternativních pohonů, zejména elektromobilů a hybridů. PSA Peugeot Citroen zatím v oblasti elektromobility především nakupuje japonské vozy Mitsubishi iMiEV na které lepí značky Citroen C-Zero a Peugeot iOn.

Opel už malý čistý elektromobil také připravuje v podobě modelu Allegra. Více o něm v Ženevě. Zároveň v Evropě konečně začíná nabízet sériový plug-in hybrid (viz. test).

Co se týká hybridního pohonu, tak PSA právě v těchto týdnech bude představovat první diesel-hybridy s pohonným systémem Hybrid4, na které jsme velmi zvědaví. V obou těchto oblastech by obě automobilky bezpochyby dokázaly najít společnou řeč.

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil