Chrysler začne v USA nabízet dodávky na zemní plyn

Stlačený zemní plyn () zatím není v USA právě oblíbenou alternativou. Důvodem je především nedostatek aut. To se nyní snaží napravit Chrysler, který nabídne své dodávky Ram právě s pohonem na CNG.

Auta na CNG výrazně šetří náklady a ještě pomáhají snižovat závislost na dovozu ropy
foto: AT&T

Po nedávném proslovu prezidenta Obamy, který opět upozornil na nutnost dalšího snižování závislosti na dovozu ropy, je více než jasné, že alternativy mají v USA cestu otevřenou.

Velká trojka (General Motors, Ford a Chrysler) je dnes v nabídce CNG konečně kompletní. Není divu, vždyť Chrysler vlastní Fiat a ten patří v Evropě mezi premianty s ohledem na zemní plyn.

V USA vyjde auto s pohonem na CNG zhruba o $3000 dráž než klasický benzinový pohon. Diesel vychází v průměru o $3300 víc a hybridní pohon dokonce o $8000 víc.

Ve prospěch CNG v USA mluví, stejně jako jinde na světě, především jeho cena. Zatímco diesel je asi o 50 centů dražší než benzin, zemní plyn je téměř o 35 % – 45 % levnější.

Zejména pro provozovatele velkých firemních flotil je tedy CNG jednoznačnou cestou. Zejména v přípqdě, že si mohou pořídit vlastní plničku a zajistit vlastní dodávky zemního plynu za ještě výhodnější ceny.

Touto cestou jde například telekomunikační společnost AT&T provozující obrovský vozový park menších dodávek. Právě před několika dny AT&T oslavilo jubilejní 5000. vůz na alternativní palivo – a bylo to právě CNG.

Do roku 2013 chce AT&T pořídit celkem 8000 aut na CNG z celkového počtu 15 000 alternativních vozidel. Pro firmy je CNG jasná volba – v průběhu několika málo let se mohou ušetřené náklady vyšplhat do milionů dolarů.

CNG nachází své uplatnění také v městské správě. Kalifornské město Pomona využívá popelářské vozy na zemní plyn. Společnost US Foods využívá nově nákladní auta na CNG pro rozvoz zboží.

Pomalu ale jistě se CNG v USA začíná uchycovat. Nejprve ve firemní sféře, ale nebude dlouho trvat a tento trend přejde také do segmentu osobních aut.

Podle Mezinárodní asociace automobilů na stlačený zemní plyn bylo k prosinci 2010 v USA celkem 1000 plnících stanic a 112 000 aut na plyn. Jediným prodejcem, který prodává osobní auta na CNG koncovým zákazníkům je však dnes Honda s modelem Honda Civic Natural Gas.

Honda Civic NG (dříve GX) byla mimochodem aktuálně vyhlášena na autosalonu v Los Angeles jako Zelené auto roku 2012.

gas2.0, ngvglobal.com, bloomberg

Napsat komentář