VIDEO: crash-test elektromobilu Renault Zoe

Jan Horčík - 13 Červenec 2012

Jakkoliv jsou dnes elektromobily vzácné, Renault neváhal obětovat 100 elektrický vozů Renault Zoe ve jménu bezpečnosti. Zoe se má objevit na trhu ve Francii už během pár týdnů. Jde o hlavní konkurenci pro Nissan Leaf. Zoe doplní řadu elektromobilů Renault čítající Fluence, Twizy a Kangoo.elektromobil Renault Zoe

Kromě crash-testů prošel elektromobil Renault Zoe také náročnými zimními testy
foto: Renault

Pětidveřový elektromobil Renault Zoe má za sebou dlouhou historii. Poprvé se představil už v roce 2005 na . Tehdy to ještě ani nebyl elektromobil.

Ten se objevil teprve o čtyři roky později na autosalonu ve Frankfurtu. Měl podobu futuristického konceptu s motorem o výkonu 95 koní a max. dojezdem 160 km při max. rychlosti 140 km/h.

Už o rok později se na v Paříži objevila výrazně upravená verze, která naznačovala, že se elektrické auto nejspíš nakonec skutečně dostane do výroby. Výrobní verze se nakonec objevila letos v březnu opět na autosalonu v Ženevě.

Renault Zoe ZE Renault Zoe ZE Renault Zoe ZE

Auto je vybaveno 22kWh li-ion baterií a synchronním elektromotorem o výkonu 87 koní. Max. rychlost je omezena na 135 kmh/, dojezd údajně bude až 210 km na jedno nabití v cyklu NEDC. V zimě pak v meziměstském provozu podle Renaultu asi 100 km.

Aktuálně vydané video z crash-testů dobře ukazuje, že baterie je v automobilu zcela v bezpečí. Deformační zóna při nárazu v rychlosti 64 km/h je dlouhá 50 cm. Renault stihnul během testování zničit na stovku aut.

Cena elektromobilu Renault Zoe by ve Francii měla začínat přibližně na €15 700 včetně daní, navíc bude ale třeba platit pravidelný měsíční paušál €110.

gas2, Renault
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Boření mýtů. Po tom, co se ukázalo, že "těžké baterie" nízko položené a správně rozložené mezi nápravami dokáží poskytnout lepší jízdní vlastnosti než typický spalovák, ukazuje se, že "těžké baterie" nejsou problém ani pro návrh deformačních zón. Krok po kroku probíhá boření mýtů, které kdosi usilovně šířil.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilInfotherma
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?