Praktický test elektromobilu Peugeot iOn – dojezd 80 km

Díky českému zastoupení automobilky jsme dostali možnost krátce otestovat . Dvouhodinová projížďka po mrazivé nám toho o novém , které si aktuálně oblíbil třeba , řekla překvapivě mnoho. 

Peugeot iOn jsme převzali v dopoledních hodinách v Praze a mohli s ním až do 12.00 jezdit. První dojmy? Jako každé jiné do města – kvalitně zpracovaný, jednoduchý interiér. Zavazadlový prostor akorát tak na pár plných nákupních tašek. Místa vepředu dostatek, dozadu by se dva lidé také složili (kolikrát ale na ulici vidíte kromě taxíku a Bulharska obsazené čtyřmi dospělými lidmi?).

Cesta tam a zase zpátky

Plně nabitý jsme vyslali po jižní spojce směrem na Starou Boleslav. Drželi jsme rychlost mezi 100 – 130 km/h (maximální). Při 130 km/h už je cítit, že si s autem lehce pohrává vítr – u tak malého auta ale nic neobvyklého. Navíc, teploty pod bodem mrazu a stav vozovky jasně kázal držet se raději rychlosti kolem 100 km/h.

test elektromobilu Peugeot iOn test elektromobilu Peugeot iOn test elektromobilu Peugeot iOn

Dorazili jsme s Peugeot iOn do redakce ve Staré Boleslavi, kde proběhlo krátké focení a znovu jsme se vydali na cestu. Opět po dálnici, směrem na Černý most. Odtamtud už jsme tempo zvolnili na městských max. 70 km/h. Na ukazateli dojezdu vpravo nahoře se díky tomu čísla mění mnohem pomaleji, než při bezhlavém uhánění více než stokilometrovou rychlostí.

Naprosto tiché rozjíždění, zelenobílé provedení a obrovský nápis „elektromobil“ přitahují k autu zaslouženou pozornost. Lidé i řidiči se ohlížejí co to kolem nich jede. Zhruba 15minutová kolona na magistrále je něčím, v čem se Peugeot iOn doslova rochňá. Zatímco ostatních stovek aut tiše předou a některé zlověstně zavrčí při každém krátkém popojetí, iOn si s naprostým klidem prošlapává cestu kupředu.

Celkový dojezd

Za chvíli už si to uháníme po magistrále směrem na Pankrác, kde má Peugeot sídlo, abychom testovací vůz odevzdali. Uplynuly zhruba dvě hodiny. Najeli jsme za tu dobu 70 km s tím, že baterie je ze 3/4 vybitá a ukazatel dojezdu signalizuje posledních 15 km. Půlku cesty absolvoval iOn v obsazenosti jednoho, druhou polovinu v obsazenosti dvou.

test elektromobilu Peugeot iOn

Pozor, to vše při vypnuté klimatizaci! Jakmile jsme ji na moment zapnuli, spadl okamžitě dojezd o 20-25 km, což jsme samozřejmě nechtěli riskovat. Elektromobil Peugeot iOn nicméně poměrně dobře , a tak nebylo třeba rukavic.

Celkový elektrického auta Peugeot iOn na jedno nabití v podmínkách zimní Prahy a teplotách pod nulou lze tedy s poměrně vysokou přesnostní odhadnout na 80 km s tím, že polovina z toho se jede po a druhá polovina ve městě.

Proč to nepřiznat, není to mnoho a s dojezdem elektromobilu je třeba neustále kalkulovat. Na druhou stranu, v létě lze očekávat zlepšení dojezdu ke 100 km a možná i přes. Pokud se nebudete hnát na dálnici a rychlosti přes 100 km/h využijete jen výjimečně, můžete se dočkat i avizovaných 150 km dojezdu.

Ekonomika elektromobilu

Pojďme se nyní podívat krátce na ekonomickou stránku věci. Počítejme, že jsme ujeli na jednu plně nabitou 80 km v okolí Prahy. V běžném autě se spalovacím motorem s papírovou spotřebou 5 l/100 km (reálně tedy řekněme 6,5 l/100 km) by to znamenalo při cenách 32 Kč/litr benzinu výdaj cca 166 Kč jen za pohonné hmoty.

Budeme pro jednoduchost předpokládat, že jsme na tuto cestu vyjeli plnou kapacitu Peugeotu iOn, to jest spotřebovali jsme 16 kWh. Při ceně 5 Kč/KWh to znamená výdaj 80 Kč. Rozdíl je tedy 86 Kč ve prospěch elektrického auta.

test elektromobilu Peugeot iOn

Řekněme, že takovýchto cest podnikeme za rok 150. To znamená, že s Peugeotem iOn ročně ušetříte téměř 13 000 Kč jen za .

Peugeot iOn, resp. prakticky totožný stojí v asi 750 000 Kč. Pro srovnání, obdobně velká stojí 204 900 Kč. Je jasné, že takhle se elektromobil nemůže nikdy „vyplatit“.

Na druhou stranu, u auta na benzin je třeba počítat také další náklady: pravidelný drahý servis (výměna olejů apod.), v budoucnu třeba i do centra, za parkování, vyšší . Ani tak se však cenově elektromobil dosud v podmínkách České republiky nestane ekonomicky výhodným automobilem.

Obchodní model

Výše uvedené skutečnost poskytují mnohem lepší náhled na to, proč se Peugeot bude snažit elektromobil Peugeot iOn zpočátku koncovým zákazníkům především pronajímat, a to za cenu 500 euro měsíčně (v přepočtu 12 500 Kč).

Zároveň dává smysl i to, že automobilky pozicují elektromobily jako druhé/třetí auto do rodiny. Takové, které je určeno ke krátkému popojíždění, je jednoduché a prakticky bezúdržbové. Jízda v něm je nesmírně příjemná.

Ale všichni víme, že tohle je teprve začátek. Dalším krokem je také v našich podmínkách kromě mnoha jiných opatření například zavedení , které jsou pro bezemisní automobily v ostatních zemích i zbytku světa samozřejmostí.

89 Comments on “Praktický test elektromobilu Peugeot iOn – dojezd 80 km”

  1. To počítání ekonomiky je
    To počítání ekonomiky je naprosto zavádějící. „Papírovou spotřebou 5, takže 6,5“ S takhle velkým benzínovým autem se dá jezdit pod 5 litrů benzínu, nebo 6 LPG. V případě LPG jsou ty náklady už stejné, jako v případě elektřiny. Další věc je, že ta elektřina se odebírá bez spotřební daně, což je velká lumpárna. Ekologičnost ponechme stranou. Pokud jezdím po silnici, je nutné, aby pro mě někdo tu silnici postavil a spravoval, někdo se staral o semafory a ty věci kolem a také musí někdo zaplatit dopravní policii. Takže elektřina pro auta by měla být zdaněna.

  2. Dovolte mi takové malé
    Dovolte mi takové malé zamyšlení nad elektromobilitou a vše, co jí obnáší obecně v návaznosti na to, co jsem si tu i na jiných fórech přečetl. Koho to nezajímá, nechť můj příspěvek směle přeskočí, nikomu ho nenutím 🙂

    Stejně, ikdyž je to vlastně pořád dokola to samé, fascinuje mě pročítat tyto a podobné diskuze. Zastánci elektromobilů (obvykle právě jejich majitelé) si vždy prosadí, proč elektromobil mít a jejich odpůrci (resp. lidé, kteří třeba ani odpůrci nejsou, ale počítají ekonomicky a elektromobil se jim prostě proti spalováku nevyplatí) si zas prosadí, proč ho nemít.
    V současnosti, kdy je elektromobilita stále ještě v plenkách a o nějakém vzestupu se alespoň u nás moc mluvit nedá (leda tak v Norsku nebo jinde, kde je už oficiálně podporována všelijakými dotacemi a jinými výhodami), úplně chápu obě strany a nejsem zaujatý ani vůči jedné z nich.
    Situace je taková, že pořízení elektromobilu namísto spalováku je alespoň zde v ČR dosti drahá a i z dlouhodobého hlediska zatím nevýhodná záležitost. Spalovák je sice poruchový, má spoustu pohyblivých dílů, ale díky jeho masivnímu rozšíření a výrobě v mnohatisícových a milionových sériích je prostě levný.
    Naproti tomu drahý elektromobil v současné době, kdy je stále relativně dost ropy a je dostupná, opravdu nemá na růžích ustláno. Nechci se tu pouštět do nějakých rozborů, proč to či ono ano a ne, toho jste se ostatně už dočetli všude možně sami, jedno je ale jisté. Mám rád pokrok a ač jsem velkým fanouškem motorismu obecně (mám rád třeba velké V8 motory a jejich zvuk mě dostává, stejně tak mě zajímají ty menší a úsporné), zajímají mě i fakta spalováků vs elektromobilům a nejen ohledně elektromobilů ale i problematice alternativních způsobů výroby elektřiny, problematice nabíjení atd.. A faktem je, že elektromobil máme doladěný až na baterii na 100%. Elektromotor, regulace a další systémy elektromobilu jsou velice dobře technicky vyladěny a mají dlouhou životnost vč. nízkých servisních nákladů ….až na tu chudinku baterii, která trpí jen tím, že se do jejího vývoje oproti spalovacím motorům zdaleka tolik času a peněz neinvestovalo. Viz vývoj akumulátorů obecně za poslední století – olovo známe již více jak 100let, ale kdy se začaly v elektromobilech nasazovat chemicky jiné akumulátory? Kdy začalo docházet k nějakým větším pokrokům? Historie ani současnost elektromobilům prostě nenahrávala a dnes (ikdyž se situace začíná rapidně zlepšovat – uznávám) zatím pořád hlavně díky stále vysoké (nebo chcete-li uměle vysoko držené) ceně akumulátorů.
    Mě by fakt zajímalo, co by skalní příznivci spalováků říkali, kdyby fakt ze dne na den ta ropa došla a ceny benzínu, nafty a dalších ropných produktů ze dne na den vyskočily někam astronomicky vysoko. Pak by najednou takový elektromobil (a asi ne jen on – auta na vodík a další alternativy mi nyní odpustí, že je do úvahy nezahrnuji) asi nebyl vůbec špatný a začalo by se zřejmě řešit, jak postavit lehčí, levnější a výkonnější baterii, která půjde rychle nabít, stejně tak třeba i kde vzít najednou více el. energie. Ne, opravdu neberu zdejší názory, že najednou se elektrická síť zhroutí a že elektromobily představují výrazný problém pro přenosovou soustavu a dojde najednou k blackoutu. Když neberu v potaz fakta, jako že opravdu ropa ze dne na den nedojde a tím pádem i elektromobily budou přibývat postupně, stejně jako že energetické nároky populace obecně stoupají i kdyby nebylo těch elektromobilů – pak by si lidstvo prostě nějakou cestu najít muselo. Vždyť sakra byly doby kdy se jezdilo na zvířatech a nic jiného nebylo, než se vynalezla pára, pak spalovák…. a lidstvo protože má na rozdíl od zvířat značnou dávku inteligence si umělo vždy poradit a vymýšlet nová inovativní řešení. Kdyby tedy ropa prostě neexistovala, tak by bylo co? Nějaké řešení by se určitě našlo a pokud by to byl v největší míře právě elektromobil, pak by se na něho určitě široká veřejnost nedívala tak skepticky, jako je tomu nyní!
    Ok, konec teoriím co by bylo kdyby byly ryby…

    Sám už mám zkušenost s elektrickým skútrem, který jsem si upravil (vytunil) k obrazu svému a i když se mi ta investice z čistě ekonomického hlediska nikdy nevrátí, tak mě rozhodně nemrzí už jen proto, že mě jízda na něm těší asi tak, jako na žádném jiném stroji, nákupem el. komponent jsem podpořil vývoj elektroniky a tím pádem elektromobily obecně a v neposlední řadě je hodně „cool“ jezdit na něčem, co jen tak někdo nemá a pokaždé kde zastavím tak se kolem shlukne zvědavý hlouček lidí a vyptávají se. A ten pocit originality mi jen potvrzuje, že jsem nevybral špatně. Proto také plánuji ke svým spalovákům pořídit drahý elektromobil, jehož nákupem snad podpořím dobrou věc a zároveň dokud nejsou elektromobily masivně rozšířeny, si můžu opět užívat ten pocit originality 🙂

    Těm jedincům, co se dočetli až sem chci poděkovat za jejich čas a směle se do mě můžete pustit s kritikou v dalších Vašich komentářích 🙂

    1. K tomu dobrému pocitu bych
      K tomu dobrému pocitu bych ještě rád doplnil, že mi ho ještě zlepší to, že svými penězi utracenými za elektromobil si místo podpory všeljakých nechutně zbytečně bohatých šejků, kteří jen zbohatli na drancování přírodního bohatství a podpory tohoto nenažraného státu pořídím krásnou věc a další najeté kilometry budou ještě dlouhou dobu vpodstatě zadarmo…. Sice se dá spočítat, že mě ten kilometr stál vlastně docela hodně už při nákupu vozidla, ale pocit, že za ty peníze jde vývoj těchto úžasných strojů dopředu a můžu pak jezdit skoro zadarmo mi to dokonale vynahradí…. Ano, trošku jiná situace bude, až (jestli) tu bude elektráků drandit víc jak spalováků, to už to tu ale bude asi vypadat úplně jinak a i cena takového vozidla bude jiná, to všecko ukáže ale až čas….

  3. Rozvinula se tady hezka
    Rozvinula se tady hezka diskuse, nicmene elektromobilita narazi na fyzikalni fakta a limity, ktere neni mozne prehlidnout nebo opomenout. Je fyzikalne nemozne, aby elektromobily nahradili na 100% soucasny a uz vubec ne budouci (rozmnozenejsi) stav automobilu. Cele to tkvi v nabijeni. Elektrinu proste neprenesete tak bezproblemove, rychle a efektivne (a zejmena tak lacino), jako tekuta paliva (benzin, naftu). Duvod je energeticka hustota. Priklad: Ve spicce temer jakakoliv cerpaci stanice zvladne obslouzit 2-3 vozy za minutu. Bereme v uvahu ciste jenom natankovani a zaplaceni.
    I kdybychom brali v potaz, ze cas na plne nabiti elektromobilu bude 2-3x vetsi, tak ZADNA nabijeci stanice tohle nezvladne. Nebo jinak receno, neni mozne vybudovat kabelaz pro takove proudy masove. Pokud jenom trochu dokazete hybat prsty a pocitat, vemte kalkulacku a pocitejte, kolik amperu prikonu, by musela mit takova dobijeci stanice, aby zvladla nabit jediny prumerny elektromobil budoucnosti za dve-tri minuty!!! Uvazujte prosim o hodnotach zhruba 30kWh na baterii, aby ten vuz mel alespon rozumny dojezd, nahrazujici dnesni spalovaky. A taky zapomente na omezeni v case, potrebnem na nabiti baterie. Tolik kovu proste neni na celem svete, aby bylo pouzito jenom do monstroznich kabelu na rozvod elektriny pro dobijeci stanice elektromobilu po celem svete. Fyziku neprelstite.

    1. V tomto mate uplnu pravdu.
      V tomto mate uplnu pravdu. Najvyhodnejsi pre ludi a zaroven najnevyhodnejsi pre vyrobcov je stav, ked budu v ponuke auta na rozne druhy pohonu: benzin, nafta, LPG, CNG, elektrina, vodik. Tak si budu vsetky auta prirodzene konkurovat a ceny vsetkych druhov pohonu budu tlacene nadol. Ludia maju rozne potreby. Jednemu staci lacny sposob prepravy po meste (elektromobil), iny popri tom aj rad cestuje (hybrid elektrina-benzin), firma potrebuje vykonne auto s dojazdom (nafta, alebo hybrid), mestsky autobus potrebuje nizke naklady a dlhy dojazd s nizkymi emisiami (hybrid el.-LPG/CNG) a niekto zase rad hazarduje so zivotom (vodik).

      1. Vy kouříte trávu nebo co?
        Vy kouříte trávu nebo co? Kdo tvrdí, že budou jezdit pouze elektromobily???? Pokuď vím a sleduji, tak budou různá paliva pro auta a každý si vybere podle svého. A kdo bude chtít využívat elektromobil, ať si ho koupí, když s tím bude spokojený a ostatní ať si trhnou.

    2. je to jednodušší než to
      je to jednodušší než to vypadá,na rychlodobíjecí stanici dobíjí jen tranzit ostatní na místě parkování,elektrárny se nedají na noc vypnout ,takže proudu je dost a i přes den bude navíc když dá vítr a slunce,dráty stačí a víc bude solárních stanic bez pořeby vést dále

    3. Osobne bych řekl, ze
      Osobne bych řekl, ze prevazet něco autem je slozitejsi, nez to posilat po dratech.
      A pokud budu počítat ty ampéry… Tak dejme tomu, že bude existovat baterie co se nabije za 3 minuty, tedy vykonem 600kW. Jaky bude proud? Tak při napětí 22kW nějakých 27A. Myslite si snad, že takováto nabíječka bude připojena na NN? Nabíječka u Vystrkova má taky napájení z 22kW. Pro zajímavost z hladiny 110kW by to bylo cca 5,5A

  4. Baterie
    Co je platná snaha

    Baterie
    Co je platná snaha vyrobit nej, nej, nej, elektroauto, když vždy se zastavíme na problému BATERIE BARETIE a ještě jednou BATERIE. Každý adolescent už má zkušenosti akumlátorem do mobilu, do noťase, nebo do svého modýlku čehokoli. Po skončení životnosti drahé baterie se nevyplatí investovat do nové, ale NTB provozuje na adaptér. Prostředky na vývoj e-aut věnovat na základní výzkum a vývoj přenosných zdrojů energie a při jejich konstrukci použít dostupné suroviny. Do té doby jsou všechna takováto milá autíčka pouze pro legraci…, i když jsou takhle hezká.

    1. Baterie, které se dávají
      Baterie, které se dávají do levných ntb šroty, které by si do auta nedovolila dát žádná automobilka. Na tunu jsou mnohem lepší baterie, ty se ale do ntb, který má stát pod 10 tisíc nedostanou. Pro srovnání se podívejte třeba na baterie, které používá Apple. Před dvěma roky jsem prodal 5 let starý MacBook, který stále vydržel na baterku 2,5 hodiny (jako nový cca 3 hodiny) a to jsem jej skoro denně vybíjel.

  5. Suhlasim s Ondrou, za 5
    Suhlasim s Ondrou, za 5 rokov seriovej vyroby, bude stat auto menej nez polovicu cize tak 10tis. eur a to uz je podla mna dost vyhodne. Horsie to bude s nabijanim, kedze nabijanie 6hodin je dost vela, co znamena pouzitie vyhradne v meste a blizkom okoli. Pokial to budu vediet znizit na pol hodinu, a predlzit dojazd na takych 300-400km bude to uplne super a sam si ho kupim. Len po takych 10 rokoch zvysi energetika sadzby o 500% a znova to bude tak ako dnes s benzinom 🙂 Uz len vyriesit vlastnu/domacu vyrobu energie, ktoru si kazdy bude moct vyrobit doma sam a novy svet je tu :).

      1. co sa tyka tych solar a
        co sa tyka tych solar a koag…, ale pri tychto technologiach treba predpokladat, ze by boli ceny takych modelov o 15-45tis Kc vyssie, co sa nevyplati, nakolko vacsina ludi ma auto na 3-6 rokov prevadzky, myslim si, ze aj elektromobily nebudu mat zivotnost 10-20 rokov, skor sa len vynoria potom problemy s vymenou baterii, poruchami ci ekologickou likvidaciou, treba zapocitat aj porovnanie cien ekologickej likvidacie maleho benzinoveho auta (kde pri novych modeloch je velke percento dielov spatne vyuzitelnych), s cenou ekol.likvidacie elektromobilov s nepraktickymi akumulatormi, myslim, si ze tieto porovnania niekto zamerne neuvadza.

  6. I napriek tomu,že som
    I napriek tomu,že som fanúšik elektromobilov. Vidím, že došlo na moje slová: „Dojazd 200km je príliš málo“.
    Dúfam, že automobilky za niečo podobné buď radikálne znížia cenu, alebo si to môžu nechať vo vitrínach.
    Zatiaľ jediný elektromobil, ktorý akotak spĺňa požiadavky dojazdu je Tesla Roadster – bohužial je len pre dve osoby a za cenu „kozmickej rakety“.
    Tak ako spaľovacie autá majú svoje špecifiká pri konštrukcii, tak aj elektromobily. Nie je možné batériu dimenzovať na ideálne podmienky ale práve na tie horšie.
    Pevne verím, že to na marketingu pochopia a nebudú zákazníka oblbovať nereálnymi číslami.

      1. Dvojnásobok ceny bol aj za
        Dvojnásobok ceny bol aj za čias „Ford T“ a všetci vieme, ako elektromobily dopadli.
        100 000 USD pri životnosti akumulátora 7 rokov je dosť frustrujúce i keď usporím na palive.
        Skrátka, zatiaľ nie som presvedčený. Možno o pár rokov bude situácia iná – totiž aj samotné elektromobily ak ich budú vyrábať rôzne firmy si začnú konkurovať…

          1. co sa tyka buducich trendov,
            co sa tyka buducich trendov, ako technologicky vzor pre ukazanie zivotaschopnosti elektromobilov by mohli vyrobit modely nakladnych aut, ci inych dopravnych prostriedkov, ktore potrebuju velky vykon a vykonavaju vela prace.
            Zatial som nepostrehol realne nasadenie elektrickeho pohonu pri nakladnych autach, ci off-roadoch, alebo skratka test so zatazou, nie 2 osoby po prahe co najazdia 80 km, to je na smiech, nech testuju v kopcoch, plne zatazeni

  7. myslim ze z ceny benzinu
    myslim ze z ceny benzinu treba odpocitat dane aby bola kalkulacia ferova, potom sa navratnost elektromobilu este natiahne, musime este pockat, ked pisete ze aj po zapocitani vsetkych vyhod sa to auto neoplati tak to este chce cas, a to co spomenuli na konci clanku ze mame cakat na dotacie…to je dobry socializmus, dotovat nieco co nefunguje a nie je ekonomicke, malo by to byt skor naopak, kWh elektriny by sa mal zdanit podobne ako palivo (auto ako auto, padni komu padnui) a technicky pokrok by mal prekonat vsetky tieto cenove nevyhody aby boli elektromobily vyhodnejsie napriek vsetkym prekazkam, az potom maju buducnost…..inak nieco mi v clanku chyba, pisete ze ste nezapinali klimatizaciu, kurili ste len odpadovym teplom z motora a baterii, alebo ste vobec nekurili ? lebo v zime to ide velmi v neprospech elektromobilu a spalovaci motor ma velmi navrch

      1. Jaromír Vegr EKOLO
        i v

        Jaromír Vegr EKOLO
        i v PRIUSovi je problém s topením, protože to podstatně zvyšuje spotřebu.
        Já topím bufíkem, tam je účinnost podstatně vyšší než ve spalovacím motoru a lze to obhájit. Je to jen v zimě a dvě deci litru za hodinu. Tepla je tam dost. Zatím lepší auto než PSA jsem nenašel. Teslaje ale jiná kategorie a nezkoušel jsem tam topit.

    1. to s tým zdanením kWh je
      to s tým zdanením kWh je nezmysel. to sa nikdy nezdaní. výpadok prímu na daniach bude nepodstatný ak sa všetka energia vyrobí v štáte a nebude sa dovážať ako sa musí ropa. vpodstate aj kebyže sú len uhoľné elektrárne, ale nič sa nemusí doviesť tak dodaňovať nič netreba.
      ja by som ešte viac zdanil spaľováky. spôsobujú znečistenie v mestách. tie prachy by som dal na zdravotníctvo a ešte by som aj dobre vyzeral 🙂

  8. Na tento článek musím
    Na tento článek musím reagovat. Ano za cenu 750 000 Kč si malý městský elektromobil mnoho lidí nekoupí. Poprvé jsem viděl plazmovou televizi na výstavě v Praze a stála 650 000Kč, kolik stojí podobná Tv dnes? Asi 15 000,-Kč. Až nastoupí velká sériová výroba a tlak konkurence, cena půjde o hodně dolu. Myslím si, že vyrobit spalovací motor, spojku a převodovku je mnohem dražší, než elektromotor s pevným převodem. Už za tři roky by se mohla podobně vybavená auta prodávat do 500 000 Kč včetně baterie. Ale k článku. Uvádět cenu elektrické energie 5 Kč/KWh mi nepřipadá vhodné. Pokud někdo chce, aby se mu elektromobil vyplatil, bude nakupovat levněji. Běžná sazba Čezu u nočního proudu a elektrického topení je asi 1,80 Kč/KWh. Palivo přece taky nebudete nakupovat u nejdražší benzínky. Takže se dostaneme na nějakých asi 20Kč za 100Km. Dojezd 80Km na 16KWh baterii se mi zdá málo, ale při rychlosti 70 – 130 km/h v zimě, ve sněhu, je to asi možné. Odběr elektromotoru je závislý na vytvořeném odporu (odpor vzduchu, valivý odpor, zátěž…), čím vyšší rychlost tím vyšší odpor, odběr a samozřejmě podstatné zkrácení dojezdu. Elektromobil má nejnižší spotřebu do rychlosti 40Km/h, v tomto případě je odběr kolem 1kW / 10Km. K ekonomice provozu elektromobilu bych dodal předpokládanou životnost vozu min. milion Km. Spalovací motor zvládne max. polovinu a ještě je nutné provádět výměny kapalin a dílů např. v motoru, spojku a katalyzátor, nebo výstupní filtry u dieselu, to není zrovna levná záležitost. Měl jsem možnost se s Peugeotem iOn projet. Je to ideální auto do města. Kdykoliv se dostanu do pojíždějící kolony si na ovládání iOn vzpomenu. Žádné sešlapávání spojky a zařazování při dojíždění aut. U elektromobilu stačí pouze sešlápnout brzdu, zadat režim jízdy do předu a odbrzdit. Při pojíždění stačí ovládat jenom brzdový pedál. Ovládá se lehce, asi jako autíčko na pouti. 🙂

    1. S Ionem jsem měl také už
      S Ionem jsem měl také už tu čest-je to velmi příjemné vodidlo po městském „courání“ překvapila mě i síla motoru-když jsem s vozidlem couval na velmi nakloněnou plošinu na odtahovce-motor s tím neměl nijak zvlášť problém akorát ke konci si zadní kolečka protočila ale na vině byl marast sněhu a ledu. Prostudoval jsem si důkladně celé vozidlo i ze spodu a je mi vážně velmi simpatické-přední pneu? 145/55 r15 dosti neobvyklé rozměry.Přeju těmto vozům štědrou a rozpínavou budoucnost a doufám že jeho hvězda nezhasne tak neštastně jako EV1 v USA….

      1. Kecy kecy kecy. Za svůj
        Kecy kecy kecy. Za svůj život jsem se setkal s mraky typů baterií a žádná nevydržela to, co výrobce deklaroval. Až to bude v reálu k otestování, tak se o tom můžeme bavit. Zatím všechny třeba Tesly jsou hlavně na papíře a pokud existují, tak nejsou pro DRTIVOU většinu lidí dostupné.

        1. Kecy kecy kecy. 🙂 Co takhle
          Kecy kecy kecy. 🙂 Co takhle NiCd (Saft) z 92 roku, najeto 200 000 a je na 80%? Podle mně je zbytečné někoho přesvědčovat, ať si jezdí na co chce a hlupáky je lepší nechat na pokoji. Já si na ty baterky budu jezdit dál a je mi jedno, když někdo píše bludy o elektromobilech. 🙂

      1. Jenže ta „zastaralost“ NiCd
        Jenže ta „zastaralost“ NiCd spočívá především v paměťovém efektu, malé energetické hustotě a použití jedovatého kadmia. Z pohledu počtu cyklů, rozsahu pracovních teplot a celkové odolnosti a životnosti vůbec na tom NiCd vůbec špatně není.

        Naproti tomu li-on (respektive Li-Mn použité v iONu) je extrémně choulostivé na zacházení a trpí nezanedbatelnou degradací v čase bez ohledu na počet cyklů. Bohužel tato vlastnost se při výpočtu životnosti akumulátoru zcela ignoruje. Výrobce prostě vezme počet cyklů, ponásobí ho počtem ujetých km na nabití a pak podělí předpokládaným ročním nájezdem km a voilá, máme krásné hausnumero.

    1. Omlouvam se za dlouhy
      Omlouvam se za dlouhy komentar, asi to stejne nebude nikdo cist….

      Proboha, kde porad berete tyhle nesmysly? Jako, ze se kazdych 7 let musi vymenit baterie!!!
      Proc nepouzijete to co Vam narostlo na krku? Rika se tomu hlava.

      Dnesni spaovaky jsou taky delany na 5 let, protoze po 5 letech to auto jde na odpis, to ze to auto i po 5 letech jezdi je snad samozrejmy a klidne s nim bez mensich nakladu bude jinym majitel drandit dalsich 20 let.

      Takze 7 let u elektromobilu, je dostatecna doba ne?

      A hlavne kdo rika, nebo kde mate napsano, ze za 7 let musite tu baterii vymenit??? Samozrejme po tolika letech uz nebude baterie v uplne kondici jako na zacatku, ale to neznamena, ze ji musite vyhodit, stale na ni jde jezdit, a podle meho vydrzi klidne i 10-20 let, coz je dokazany. Akorad misto dojezdu 100km, bude dojezd 70 km. podle specifikaci ztrati dnesni baterie LI-FE-PO po 7 letech 75% sve kapacity. Ale nikdo nikde nerika, ze ji musite vymenit.

      Navic za 7 let uz budou opet baterie uplne nekde jinde a za daleko levnejsi se poridi urcite nove baterie s minimalne 1,5 nasobnym dojezdem nez dnes.

      A ze by nove baterie nesli zadelat do stareho elektromobilu? To je taky nejvetsi nesmysl, zase vsechno srovnavate se spalovakama, kde do stareho auta uz dnes benzin nesezenete, nebo ho musite ruznym primesy dodelat, ale tim zase ten motor nicite.

      Ale nastesti elektrony jsou porad stejny, tj. elektrika bude porad stejna takze dnesni baterie jdou v pohode pouzit i do 100 let stareho elektromobilu, staci jen vymenit „battery management“, ktery prizpusobi napeti danemu motoru.

      Stejne takto jednoduse se predela napr. 12 let stary elektromobil Saxo z olovenych akumulatoru na dnesni Li-Fe-Po.

      Uz me zacina stvat to negativni tazeni proti vsemu co je nove.
      Nechapu proc se kazdy elektromobilu boji? Jen kvuli tomu, ze je to tichy, a nema vyfuk na tom kazdy hleda jen a jen negativa a vyzdvihuje jeho drobne nevyhody, misto aby naopak hledal ty pozitiva a hlavni vyhody!

      Nebo ta fama, ze kvuli elektromobilum se budou muset postavit 3 temeliny ha, ha, ha. jedno nabiti sezere 10-15 kwh elektriny a to hlavne v noci, kdy je ji prebytek.

      Je zajimave, ze nikdo nebroji proti novym televizim, ktere maji prikon minimalne 200 W, a ty dnesni uz i 400 a vic!
      Kdyz to mate pusteny jen kratkou dobu doma treba 5 hodin denne, tak 400 w x 5 hodin 2kwh za den , no a za 6 dni uz to sezere to same co jedno nabiti elektromobilu.

      A ted dalsi pocty kolik se proda elektromobilu? Ve stovkach za rok.
      A kolik se proda novych televizi? No rekl bych, ze v tisicich za rok. a to mych 5 hodin je jeste dost skromny odhad, podle me to beha v rodinach i 10 hodin dene a vic.

      Vzdyt jako druhe auto je toto idealni, nesmrdi, mensi spotreba, neramusi, v kolonach nezere benzin, na slunici v kolone se neuvari, v garazi je dlaeko cistsi, protoze z nej nekape tolik oleje jako z benzinaku, zadny kolomaz, elektricka zasuvka je vsude a vsdue Vam ho nechaji zapojit, staci se zeptat.

      Jako nam, stavili jsme se v nejake zapadle vesnicce v restauraci, na obed, a stacilo se zeptat sefa, jestli si nekde muzeme zapojit prodluzovacku. Ano zajeli jsme do dvora a uz nabijeli. Ve vysledku za tu hodinu dobijeani za to ani nic nechtel, taky proc? Za tu 3/4 hodinu to mohlo byt kolem 4 korun.

      1. Po 7 letech> Spalovák:
        Po 7 letech> Spalovák: načerpám plnou a ujedu tak 600-800km.
        Elektropeugeot: Načerpám plnou a ujedu 20km :-))))) Jestli tohle považujete za výhodu, tak jste asi trochu mimo.

        Dále dokud tato auta nebudou dostupná, tedy nebudou stát 200-300 tisíc a neuvezou to, co dnešní auta, tak si tady můžeme malovat akorát nějaké vzdušné zámky.

        Srovnávat spotřebu TV/týden a spotřebu auta, které většina lidí potřebuje každý den je už úplně mimo mísu. Prozatím doporučuji si zopakovat základní počty a zjistit, kolik elektřiny by bylo potřeba třeba pro jeden milion aut na našem území.

        Až pojede člověk na dovolenou, tak jen tak každých 200-300km zastaví (v zimě častěji) na pár hodin, aby si načerpal. Tak to bude žůžo.

        A mimochodem nové LED TV mají příkom menší než 100W. Takže prostě jenom blábolíte od začátku až do konce. Pro běžný lidi to je a do roku 2020 i bude totálně nepoužitelný a důvodů je bohužel mnoho.

        1. No nevim, ale blaboly pisete
          No nevim, ale blaboly pisete vy. Co odstavec to jeden blabol za druhym.

          Po 7 letech na baterii, ktera mela na zacatku dojezd 160, ujedete 120-130km , nevim proc pisete 20km! Neumite si vypocitat 75%?

          K druhemu odstavci.
          Kazdy stale ma plnou pusu reci o tom, ze dokud to a to nebude stat tolik a tolik tak se to nikdy nerozsiri.
          Nechapu, vzdyci novinky stoji vic nez stare veci, takze kdyz si chtel nekdo koupit 1,5 m plazmu pred par lety, kdyz zacinaly tak taky stala plno penez. To je preci uplne normalni, ze kdyz je elektroaut malo a na zacatku, ze to stoji vic. Pro normalni lidi co nemaji tolik penez to bude dostupne az pozdeji az se budou vyrabet ve vetsich seriich a cena klesne.

          Dalsi odstavec, zase perla. Nevim proc bych nemohl srovnavat spotrebu jednoho spotrebice s jinym? Elektrickych aut se za minuly rok prodalo docela malo nevim kde berete miliony?
          Chtel bych videt jak si predstavujete, ze si lidi najednou koupi milion elektrickych aut? To bude jako se vsim postupny narust.
          Naproti tomu googlil jste kolik se prodava za mesic Televizi! To by jste se divil, protoze to jsou miliony.
          TV bezi minimalne polovinu dne oproti tomu kolik lidi a jak casto bude nabijet elektricke auto? jednou za 3-5 dni, protoze ho pouziji na dojezd do prace tj. ujedou 20km za den! Dale to nabijeni vetsinou jde pres noc a na nocni proud, kdy je elektriny prebytek!

          Mytus, ze kvuli elektromobilum budou potreba vybudovat 4 temeliny je tak zavadejici a lzivy. Jen kvuli tomu aby vic poskvrnili novou vec. Stve me hlavne to, ze je to pritom jedna z nekolika dobrych veci, ale protoze o tom nevi jak to vlastne funguje tak na to radeji hodi co nejvic spiny, nechapu.
          Na konci dokazuju, ze nove elektrarny se stavi uplne z jineho duvodu nez kvuli elektromobilum.

          Dalsi odstavec.
          Osobne neznam blazna, ktery by jel v elektroaute na dovolenou kdyz vi, ze udeje jen 160 km. To by byl bez mozku. Tak nechapu proc to tu stale predhazujete, ze se s tim na dovolenou neda jet. To je snad jasny kazdemu, kdo ma neco v hlave.
          Kazde auto ktere ma maly dojezd je urceno do mesta do prace, na nakup, tj. na cinnosti, ktere clovek dela denne. Na dovolenou si vezme velke a pohodlne auto, ktere ujede hodne kilometru.
          A je jedno jaky pohon pouzije, proste je to auto urcene na dlouhe cesty. Samozrejme ze s takovym autem lze jezdit i do prace, ale je to neefektivni. Kdo ma na to ze si muze dovolit 2 a vice aut v rodine ma druhe auto vetsinou male ktere pouziva na kratke cesty. Tj. idealni elektromobil.
          Do budoucna budou mit akumulatory dojezd 500 km a potom to bude i jako jedine auto v rodine, ne dnes, ale v budoucnu jiste. Otazka je jen za kolik let. Kdyz uz dneska se davyrobit auto ktere 500 km ujede! Samozrejme se jedna o drahe auto, ale technicky to lze, takze za nekolik let to urcite bude i cenove dostupne.
          Takze opet nechapu proc tu pisete bludy o tom, ze by nekdo jezdil na dovolenou a kazdych 200-300 km stavel na par hodin.

          Ostatne opet lzete! Proc by nekdo stavel na nekolik hodin, kdyz vi, ze muze zastavit je na 30 minut a pichne to do rychlonabijecky a jel by dal! Takze kdyz by jel na dovloneou jen napriklad 400 km, tak neni problem uprostred zastavit na obed a ma opet dobito.

          A koncecne k poslednimu odstavci.
          Ano dnesni LCD s LED podsvicenim maji spotrebu kolem 80W.
          Ale ja na rozdil od Vas neblabolim, ale vse dokladam alespon vypocty a dohledanim to vy tu strilite jen tak ze vzduchu.
          ano TV s LED podsvicenim maji udavanou spotrebu napr. 60W, ale pouze tzv. ECO! Normalni spotreba je okolo 100W podle velikosti, modelu apod.
          Jenze tu je ALE, protoze LED podsviceni je novinka, ktera se teprve na konci minuleho roku rozsirila a zacala prodavat. A bohuzel mam pravdu v tom, ze ten kdo si do te doby koupil plazmu se spotrebou 400W si hned tak dneska nepujde do obchodu a nekoupi si novou LED tv, aby tu starou za 30-50 tisic vyhodil!

          A ted k pocitani, coz Vam evidentne dela velke problemy:

          Za rok 2010 se prodalo 19 milionu Plazmovych TV,
          za rok 2009 15 milionu
          za rok 2008 13 milionu

          Za rok 2010 se prodalo 200 milionu LCD TV (z toho 20% LED)
          Za rok 2009 se prodalo 160 milionu LCD TV
          Za rok 2008 se prodalo 90 milionu LCD TV
          Celkem za 3 roky LCD + Plasma = skoro 500 milionu Televizi!

          Tj. ty Vase LED TV do celkoveho poctu zasahly tak malym poctem ze je to zanedbatelne. LED maji nastoupit podle odhadu az tento rok.

          500 mil.ks toto vynasobime cca 200W 5 hodin denne, 365 dni/rok a 3 roky:
          500 000 000 x 200 x 5 x 365 x 3 = 547 miliard kWh

          A ted k elektromibilum:
          2008 az 2010 se v CR prodalo 180 kusu elektromobilu
          ve svete jde o 100-ky tisic kusu, presne jsem nenasel.
          Dejme tomu za 3 roky 300 tisic kusu.
          300 tis. ks vynasobime cca 13 kwh za 3 dny tj. 365/3=120 dni x 3 roky:
          300 000 x 120 x 3 = 1,4 miliardy kWh

          Vysledek je celkem jasny a hlave dokazatelny, coz se o Vasich „blabolech“ neda rict.
          Zatimco TV spotrebovali za 3 roky 500 miliard kWh elektromobily pouze 1,4 milardy kWh. A to jsem pro spotrebu TV vzal odhad pouze 200W, coz je podle me hodne malo, a jeste urcite TV bezi daleko delsi dobu nez 5 hodin denne.

          Ovsem i kdybych bral spotrebu jen 100W stejne TV sezerou 250 miliard kWh o proti elektromobilum 1,4 miliardy! tj. 250-ti nasobek!!!

          Stale to vychazi tak, ze televize sezerou mnohonasobne vice, nez nejake elektromobili.

          I kdyby se pocet elektromobilu zvysil 10x tak to bude stale v neprospech TV.

          Ted k odpovedi kolik sezere milion elektromobilu v CR elektriny?
          pocet aut x spotreba za 3 dny x rok:
          1 000 000 x 12kwh x 120 dni = 1,4 miliardy kWh

          Ale otazka zni, za jak dlouho bude v CR 1 milion elektrickych aut? Jste asi blazen, jestli si myslite, ze to bude brzi, ve svete urcite treba do 5 let, ale v CR bych rekl, ze v roce 2011 to bude mozna v tisicich, milion mozna za 20 let, jestli vubec?.

          Ale kolik bude televizi za 20 let? Zase mnohokrat vice.

          Takze nejdrive si neco zkuste vypocitat, nez budete psat bludy.

          A hlavne dejte sem vypocet a zdroje, protoze jinak vam nic neuverim.

          Zdroj:
          http : // channelworld.cz/spotrebni-elektronika/displaysearch-prodej-televizi-v-roce-2010-a-vyhled-na-2011-3433

          1. Zdravím pána, který
            Zdravím pána, který naprosto přesně chápe význam a určení elektromobilů. Chci mu poděkovat za jeho snahu vysvětlit odpůrcům elektromobilů podstatu věci. Když budete brát v úvahu fotovoltaické moduly, kterými dobíjíte zadarmo, je návratnost elektromobilu rázem radikálně příznivější. Z vlastní praxe majitele fotovoltaické elektrárny a elektrokola můžu všem dodat jasná čísla. Rozumní ekonomicky a zároveň ekologicky myslící lidé se nemůžou dočkat až si pořídí první elektromobil. Ale mám obavy, že se tohle spojení vlastní FVE a elektromobilu nebude gigantu čez líbit. Jasně je to patrné z momentálního přístupu čeps, čez a erú k připojování malých!!! FVE do 30kW instalovaného výkonu na střechách domů. Rád bych se mýlil a rád bych viděl politickou podporu tohoto bohulibého spojení vlastní FVE a elektromobilu. Hezký den všem přeje Jiří Pecen

          2. nedá mi to reagovat na
            nedá mi to reagovat na Váš příspěvek.

            předně uvádím že nejsem odpůrcem elektromobilu, ale ve stávající podobě to pokládám za hračku, která má hodně cesty před sebou a osobně si myslím že budoucnost pohonu bude v jiném druhu energie než elektromobil na baterie.

            – ve svém článku se pletete ve výpočtu dojezdu. sám udáváte, že po 7mi letech baterie ztratí 75% kapacity, ale vypočítáváte že dojezd po 7mi letech bude místo 160km 130km. podle mě je zbývající kapacita po 7mi letech dle vašeho údaje 25%, takže dojezd 40km. za předpokladu žádného dalšího zatížení (radio, topení, stěrače …). takže výměna baterie bude asi více než nutná 🙂

            – dle Vás blud, že je třeba stavět nové Temelíny. Takže realita s čísly, Peugeot ION se nabíjí běžným proudem 16A 8 hodin. 16A při napětí 220V budu počítat na příkon 3000W, pro jednoduchost. V dnešní době jezdí po českých silnicích 4 500 000 osobních vozidel. Rozdíl v denním diagramu dle údajů ČEPS je cca 2000MW. Nutno podotknout, že denní špička se kryje ze špičkových a pološpičkových zdrojů (drahé uhelné zdroje, přečerpávací vodní elektrárny …). Takže prostou matematikou se dostávám k závěru, že chcete-li nahradit 10% spalovacích motorů elektromobily, bude potřeba k jejich nabíjení v noci 450 000 vozů x 0,003MW nabíjení = 1350MW. 1350MW v nočním zatížení, o které tedy musíte navýšit základní zdroje sítě (nelze tedy solární). Protože plánovaná výstavba ETemelín 3,4 bude nahrazovat dosluhující uhelné elektrárny, vychází z toho skutečná potřeba budování nových zdrojů pro masové rozšíření elektromobility. Dnešní denní zatížení se pohybuje v létě v rozmezí 6 – 8000MW, v zimě 8-10 000MW. Je tedy evidentní, že již nahrazení 10% vozidel bude znamenat poměrně velké ovlivnění rozvodných sítí a potřeb nových zdrojů pracujících v základním 24 hodinovém zatížení. Vzhledem k výstavbě např. jaderného zdroje 1000MW trvá i s přípravou cca 25let, je nutno pro rozšíření elektromobilů v hypotetických řádech desítek %, je již dnes nutné souběžně začít řešit zdroje energie.

            – rychlonabíjení – Peugeot ION potřebuje při 30ti minutovém rychlonabíjení 400V 125A, což už je poměrně solidní přípojka. Máte ji doma? 125A je přípojka pro celý obytný dům ale není to k tomu, že si přejedete ´´někam´´ a zdvořile požádáte o ´´na chvíli o napojení´´.

            závěrem, jestli se chce elektromobil stavět jako dopravní prostředek, který přináší skutečný užitek, je před techniky a vývojáři ještě dlooooouuuuhá cesta. Jak tady bylo zmiňováno. Ford T byl také dražší, ale zřejmě přinesl nějakou přidanou hodnotu kupujícím a zaujal místo na trhu. Jestli rozšíření elektromobilu vyžaduje dotace, jak bylo někde zmiňováno, je to známka toho, že přidaná hodnota chybí a je uměle vnucováno něco, co technicky a ekonomicky není k tomu způsobilé. Nebo někdo dotoval koupi Fordu T lidem, nebo jak uvádíte s LCD, dostal někdo dotaci na koupi LCD nebo plazmy? Nejdříve se myšlenka musela dotáhnout k životaschopnosti …

            1. Prominte, ale musim zasadne
              Prominte, ale musim zasadne nesouhlasit.

              S elektromobilem jezdim, takze mam s nim prakticke zkusenosti (ne jen okolo namesti, ale opravdu jezdim do prace a zprace)
              Takze musim napsat, ze to zadna „hracka“ neni, naopak je to plnohodnotne auto vyrobene a uzivane presne k danemu ucelu.

              Co se tyka budoucnosti, ja jsem naopak v tomto ohledu velmi pozitivni. Kazdym dnem se objevuji nove zpravy o vyzkumech v oblasti baterii a za posledni 3 roky je tam videt obrovsky posun. Je to videt jak se do toho lijou penize coz do te doby nebylo. Uz dnes ujeli elektromobilem uplne normalnim predelanym Audi A2 600 km v beznem provozu a pri beznych podminkach. Tj. to je vice nez u me Astry na kterou ujedu 550 km na benzin! Ani nedokazu odhadnou jak rychle se baterie zmeni za nekolik let. To si opravdu netroufam rikat. Vim jen, ze to bude dost na to aby elektromibil ujel v pohode 500 km a bude stat stejne jako benzinove auto.

              Dale nejsem autorem clanku, ale vypocet kolik ztrati baterie po 7 jsem prevzal z jinych materialu. Tj. spravna hodnota je, ze po asi 7 letech baterie LiFeYPo ztrati priblizne 20-25 % sve kapacity. Tj. stale bude mit 70-75% sve puvodni kapacity, tj. dojez se zkrati napr. ze 160 na 130 km.

              Co se tyka vypoctu elektriny tam asi neni co vytknout. Nicmene nesmite zapomenout, ze 10% elektromobilu se tu neukaze za jeden den. Bude to v prubehu nekolika let – kolik to neumim odhadnout.
              Ale spotreba elktriny stoupa kazdym rokem nezavisle na tom jestli tady jsou nebo budou elktromobili. Tj. v predchozim prispevku jsem to srovnaval s televizorama. Chtel jsem poukazat na to, ze kazdy se hned desi toho, ze budou potreba 10 temelinu kvuli elektromobilum, ale sam jste vypocital, ze to az tak hrozne neni. Takova to spotreba tu za 5-10 let bude i bez elektromobilu.
              Celkove elektromobili nezatezuji sit tak strasne, ja bych dokocne rekl zanedbatelne, o proti jinym spotrebicum. Ale kvuli nim nikdo nehrozi, nikdo nepanikari, ze je potreba stavet 10 temelinu (vemte si jen notebooky, mobili, jsou to sice male spotrebice, ale v tom mnozstvi „sezerou“ daleko vice produ nez tech zminovanych 10% elektromobilu)

              Nevim kde jste videl rychlonabijecku u nekoho doma. Ja tedy ne. Rychlonabijecky se delaji vetsinou jako verejne stanice. Doma Vam bohate staci normalni nabijeni, pripadne rychlejsi z 3-fazove zasuvky 32A, coz Vam zkrati dobu nabijeni na polovic a tu uz doma mit muzete a nekdo i ma. Nerikam, ze vetsina. Ale jak muzu z vlastnich praktickych zkusenosti rict, neni potreba rychlodobijeni, nejsou potreba dokonce ani verejne statnice (teda az tak moc ne), protoze hlavni dobijeni probiha doma vecer po prijezdu z prace. Dobije se to vetsinou za 1-2 hodiny, protoze kazdy den clovek nejede 100 km, ale jen treba 30, takze po prijezdu z prace je to dobite napr. za hodinu. Ne nejakych 8 hodin. To jen kdyz clovek jede „na krev“, ale to je velka vyjimka.

              Kdyz zminujete dotace tak ty se me osobne taky nelibi, a takove srotovne byla taky pekna habadura, ale pouze pro spalovaky. Taky to proslo. Ale zpet na zem. Dotace podle meho pro elektromobili nejsou potreba, stacilo by kdyby automobilky nechteli na nove veci hned rejzovat jako zbesili a dali na to marzi stejnou jako na normlani auto. Protoze napriklad kabel k dobijeni paegot ION aby stal 30 tis. je podle meho silenstvi ba primo vidirani spotrebitelu. Temer obycejny kus kabelu s konektorem nestoji ani 500kc, ale udanych 30 tis. je realita a ukazuje to jen a jen na nenazranost automobilek.

              Misto toho aby vzali 10 let stary, uz vymysleny a 100% funkcni elektromobil, tak vymysleji naprosto to samy znovu (paegot ION).

              A ze by potrebovali zaplatit vyzkum ktery musi delat? Nesmysl, vsechno uz je vyzkoumane, 10 let dozadu, staci udelat jen facelift napriklad paegot 106-ky a maji novy miniauto do mesta, do nej dat nove baterie lifeypo s matery managementem a jedine co dovymysli je software pro ridici jednotku.

              A meli by uplne nove jednoduche elektroauto do mesta, ktere by mohlo stat uplne stejne jako benzinova varianta. Protoze naklady na to jsou „temer“ nulove. Teda srovnatelne jako jakoykoli jiny facelift benzinoveho auta.

              Misto toho vymysleji ptakoviny jak udelat novy elektromobil. Proste nechapu.

              Presne tak to delaji mensi firmy, ktere predelavaji stare elektromobili a davaji do nich nove baterie. Ti to ukazuji, ze to tak skutecne jde, ale automobilky to nejak nechapu a radeji vymysleji vymyslene. Jen aby mohli ospravedlnit vysokou cenu.

              Vzdyt pul roku uz klesla cena baterii pro elektromobili na polovinu. A myslite, ze se to v cenach projevilo? Vubec, jen maji automobilky vetsi marzy. Je to stejne jako u benzinu. Kdyz stoupne ropa hned se zdrazi, ale obracene to jde jaksy hoooodne pomalu.

              1. je hezké jak oba čteme
                je hezké jak oba čteme stejná data, ale oba je interpretujeme jinak 🙂

                tak znovu. při náhradě 10% OA elektromobily je třeba zajistit zdroje s instalovaným výkonem 1350MW jen pro potřebu elektromobilů, což je téměř 25% noční spotřeby. To pro mě znamená dost zásadní číslo. Spotřeba elektřiny roste přirozeně i bez elektromobilů a s ohledem na výstavbu zdrojů včetně přípravy (uhelná el. 12-15let, jaderná 25let) bude pro masovější rozvoj zdroj elektřiny limitující (nová výstavba zatím spíše nahrazuje dosluhující zdroje). Jen váhavě se připravuje výstavba ETE3,4 se spuštěním zdroje cca 2025 (ve světle obecné paniky po Fukušimě), probíhá výstavba paroplynové špičkové elektrárny Ledvice a rekonstrukce pro ekology populární uhelné elektrárny Ledvice. Takže s kapacitou to nebude nijak slavné ne v řádu let, jak podsouváte, ale v řádu desetiletí. Zajímalo by mě Vaše srovnání běžné spotřeby domácnosti včetně všech spotřebičů, když tvrdíte že NTB a TV zatíží síť více než EM. Ale zkusím takto. Budu brát, že roční spotřeba domácnosti bez elektrokotle nebo bojleru je cca 1000kWh. Já osobně mám 700kWh. Vydělím-li to počtem dnů 365, vychází denní spotřeba cca 2,0-3,0kWh. Peugeon Ion spotřebuje na plné nabytí 16kWh. Já bych ho pro svojí potřebu 80-100km denně skutečně na plno nabíjel. Znamená to tedy nárůst o 800% spotřeby. Ještě pořád Vám připadá, že notebooky a TV mají větší spotřebu než elektromobily? Předpokládám variantu že se více rozšíří, ne jedinci jako dnes.

                promiňte, ale nemohu si odpustit, že jestli Vám stačí 30km denně do práce a z práce, místo elektromobilu v ceně přibližně 1 000 000 Kč, jak jsem dnes zjistil z možné nabídky elektromobilů (Citroen, přestavby Fabia a Roomster, FastBox) s tím že podporujete vznik ekologické zátěže vzniklé výrobou a následnou recyklací baterií, by bylo ekologičtější využít veřejnou dopravu, když se elektromobil stále zaštiťuje ekologií, nebo eventuelně kolo :-). Pro mě je elektromobil hračka, protože dojíždím denně do práce 40+40 km, a nechci aby mě auto někde v zimě nechalo, když si náhodou zatopím, nedej bůh z nudy pustím rádio :-). Trochu mě pobavilo, když jsem dnes studoval nabídku elektromobilů v ČR, je že v základní pořizovací ceně 700 000Kč bez DPH dojezd 80 – 100 km, za dojezd 150km si musíte dalších 100 000Kč připlatit. Uznávám že může najít využití zejména v Praze, ale použití elektromobilů je v této fázi spíš otázkou image než smysluplné využití jeho přínosu ekonomicky a ekologicky šetrně. Dokonce jsem postřehl názor, že samotná těžba, převoz materiálů a komponentů do výroby a samotná výroba baterií zatěžuje životní prostředí stejně jako zátěž spojená se spalovacími motory.

                co se týče úbytku kapacity baterií, Vámi opravený údaj mi již přijde smysluplný 🙂

                Takže, jak jsem již uvedl, jestli má elektromobil skutečně aspitrovat na rovnocennou náhradu spalovacím motorům, je před ním ještě dlouhá cesta a dle mě je nutné ruku v ruce skutečně řešit budoucí zdroje energie a myslím tím výhled na roky 2025 a dále.

                PS: prosím elektromobil bez elektromobilu jako hrad bez hradu, takže elektromobily, nikoli elektromobili. stejně mobil, takže mobily … 🙂

                1. Ano cteme stejna data, ale
                  Ano cteme stejna data, ale rekl bych, ze jste pocital asi trochu neco jineho nez ja.

                  Vy pocitate totiz aktualni vytizeni elektricke site ve Watech, nez to ja jsem pocital spotrebu ve Wathodinach.

                  K Vasemu vypoctu 4500000 registrovanych aut bych odecetl urcity pocet, ktere nejezdi, takze pro vypocet bych pouzil napr. 3mil aut. Pak by vypocet aktualniho vytizeni pro 10% elektromobilu vychazel:
                  300 000 vozů x 0,0035MW nabíjení = 1050MW

                  Ale je tu jeste to ze, pocitate s tim, ze tyto elektromobili se budou nabijet v jeden stejny cas a vsechny najednou. To ale neni mozne, pocital bych opet s nejakym rozdilem. Napriklad polovinu aby se to zprumerovalo. Takze jsme na hodnote 500MW

                  To uz je docela mensi cislo i kdyz je to take hodne.
                  Ale 500MW nebudete potrebovat hned za jeden den ani jeden rok. Narust automobilu je relativne pomaly. Tj. muj zaver je opet stejny jako jsem psal v minulych prispevcich.
                  Spotreba elektromobilu se schova v jakekoli jine spotrebe ktera se kazdym rokem stejne zvysuje priblizne o 2-3 %.

                  Dale to, ze vy dojizdite do prace 40 km je spise vyjimka, vetsina lidi dojizdi v prumeru 20-25km tj. Nabijeni elektromobilu je v prumeru zhruba 2-3 dny.

                  A ted k tomu, ze tech 10% dela temer 25% nocni spotreby. Jak pisu vyse dospel jsem k hodnote 500MW coz uz neni 25% ale asi 8%.Navic jak pisu rozlozenych do spousty let, protoze 10% tu nebude v jeden rok najednou, ale postupne. Takze opet se dostavam ke stejnemu zaveru, ze se to schova v normalnim narustu spotreby.

                  Co se tyka vystavby novych zdroju o tom bohuzel nic nevim, ale predpokladam, ze ti co to vedou jsou na to daleko vetsi odbornici, kteri vedi, jaky je narust spotreby a kolik bude potreba do budoucna postavit zdroju.

                  Vase spotreba je obdivuhodna – 700kWh je dost malo. My mame spotrebu 1800MWh za rok, vytapeni nemame elektricke, ale mame elektricky sporak. Vy musite asi varit na plynu, a nemit bojler, protoze jinak by jste nemel tak malou spotrebu. Nicmene pro vypocet musite brat prumer a ten je kolem 2 MWh na jeden byt, dum ma vetsinou i vice.
                  Tj. 2000/365 = 5,5kWh, dale nejezdite kazdy den, takze ne 365 ale dejme tomu 250 dni takze to uz vychazi zvyseni asi 2x. (Nebo jestli se Vam libi procenta tak 200%)

                  A kolik myslite ze je ze je v CR mobilu? kole 4,5 milionu. A napriklad ty dnesni mobilni telefony se musi nabijet denne. A to nemluvim o notebookach, touchpadech, televizich, monitorech, wifi routerech, adsl routerech, NASech, a pod. Ano jsou to sice zarizeni, ktere zerou strasne malo, ale kdyz to vynasobite milionama, kolik tech zarizeni je, uz je to hodne velka spotreba. Stejne jako jste uz urcite slysel o zarizenich v tzv. „stand by modu“, proste i kdyz je televize vypnuta, tak zere od 1-do klidne 15 W. Soucet techto zarizeni Vam da uz docela dost na to aby se to vyrovnalo elektromobilum v poctu radove 100kusech, ktere ted jezdi po ceskych silnicich. A kolik myslite, ze jich bude za 5 let? Urcite ne 450 tisic, Kolik jich bude za 25 let to nedokazu rict, ale to nedokaze rict nikdo a nikdo taky nedokaze rict, jaka bude spotreba za 5, 10 nebo 25 let.
                  Kdyz to spocitam, tak napriklad temer kazdy ma jiz doma nejaky wifi/adsl router, televizi, nekdi 2 televize, dvd prehravac, notebook, nekolik mobilu, mikrovlnka, hodiny, apod. kazdy tento spotrebic bere ve vypnutem stavu napr. 5 W navic nektere bezi permanentna, jako ty wifi, adsl, nebo NAS, ty berou napr. 15W, nabiti telefonu sezere taky asi 5W, pocicni svetilka (necely 1W). Soucet vseho mozneho co bezi permanentne 24 hodin muze byt klidne 50W ale i 100 a vic. Kdyz vezmu minimalnich 50W x 24 hodin a mate 1,2 kWh spotrebu za 1 den. Coz uz neni zas az tak malo.

                  Co se ceny tyka, nevim kde jste vzal milion? Cena uplne nove fabie predelane na elektriku je 550 bez dph. Pouzity elektromobil s uplne novymi lifepo bateriemi jde sehnat za 260 tisic Kc. Paegot ION je myslim za nejakych 700-800 tis. Nisan Leaf taky tak nejak. Ale jak jsem psal cena je podle meho hodne nadnesena a do 1 roka, nebo maximalne do 2 let klesne na uz pouzitelnou uroven jen co se rozroste konkurence.

                  Benzinove auto se da taky koupit za milion nebo i za 2 podle toho co chcete a nakolik mate.

                  O tom, ze jste napsal o ekologicnosti jste ukazal, ze jste stejniy jako vsichni ostatni co o elektromobilu nevedi ale vubec nic. A ohaneji se tim, ze je strasne neekologicka vyroba a nasledna recyklace baterie. Jestli mate neco proti bateriim, tak proc nebrojite stejne proti mobilum, notebookum, telefonum, routerum, UPS-kam apod. protoze ty pouzivaji ty same baterie. Ale to Vam nevadi. A techto zarizeni je tak obrovske mnozstvi, ze pocet elektromobilu je o proti tomu malinka kulicka v mori. A jeste hodne let to tak bude.

                  A co vas slavny spalovac benzinu? Podle Vas je ekologiocke kdyz natankujete 100 litru benzinu, ze z neho vyuzijete jen asi 30 litru, protoze 70litru v uvozovkach vyliete do kanalu? (podle ucinosti motoru kolem 30%) A co teprve vyjety olej? Jak myslite, ze se „ekologicky“ likviduje? Takze o ekologii tu nemluvte prosim, protoze to je jen vymysleny argument proti elektromobilum, jen aby odpurci mohli neco rict.

                  Nekde jsem nasel tabulku ktera rika kolik vznike emisi pri vyrobe az po provoz ruznych druhu:

                  Emise CO2 vznikající od výroby až po provoz vozidla (v g)
                  Druh paliva CO2
                  Elektřina 9 526
                  Ethanol E85 11 895
                  Biodiesel 5% 12 800
                  Plyn CNG 13 400
                  Diesel 15 200
                  Benzin 16 400

                  A to me opravdu pobavilo o tom, jak piste, ze se bojite aby Vas nekde v zime auto nechalo kvuli tomu, ze si pustite radio, nebo si zatopite. Tomu jste fakt nasadil korunu.

                  Prosim kdyz o elektromobilu nic nevite a kdyz jste v nem nikdy nejel a alespon tyden nepouzival nepiste o tom nesmysli.

                  Zeptejte se kazdeho kdo elektromobil ma, jestli je to hracka nebo ne. Myslim, ze Vam odpovi, ze to zadna hracka neni, ale uplne normalni auto jako kazde jine a vubec Vas vpodstate ani nezajima, ze je pohaneny elekromotorem. A mimochodem, v zime Vas muze nachat na holickach i auto na benzin, protoze porouchat se muze cokoli a taky se to stava. Naopak benzinak je co se slozitosti tyka daleko horsi nez elektromobil. Takze naopak na benzinaku se toho muze porouchat o hodne vice.

                  Za cestinu se omlouvam, nestiham to kontrolovat ani v tom nejsem moc dobry.

                2. každý se prostě dopočte
                  každý se prostě dopočte kam chce … 🙂

                  začíná to být o ničem , takže heslovitě poslední komentář

                  – souběžné nabíjení: jestli se nabíjí 8-10 hodin, souběžnému nabíjení se po příjezdu z práce asi moc nevyhnete
                  – nevím kde jste vzal přesná čísla o dojezdech lidí do práce. já pracuji 20let ve stavebnictví jako několik stovek tisíc lidí, a nikdy jsem neměl to štěstí aby stavba přišla za mnou, vždycky jsem musel já za ní, a to přibližně 50-100km. nyní dojíždím 40, stejně jako přibližně 1000 mých spoluracovníků. pro příklad, další moje kamarádka, vyučená cukrářka dojíždí ze svého 8000 města do 35km 40000 města nepředpokládám proto že by milovala jízdu vlakem. on ten život na periferii mimo 15% ´´vyvolených spoluobčanů´´ asi vypadá trochu jinak 😀

                  – výstavba: pracuji nyní v energetice ve výstavbě nových zdrojů, proto jsem situaci popisoval přesně tak jak to v denní realitě vidím

                  – cena elektromobilu předělaná Fabie ve skutečnosti tedy EVC F3 zdroj Hybrid.cz 640 000Kč bez DPH pro garantovaný dojezd 80-100km, dojezd 140-160km o 100 000Kč dráž, tzn. 740 000Kč bez DPH takže předpokládám daň 20% (možná se mýlím) takže výsledek 888 000Kč. Kdo je blíž pravdě?

                  – jestli neumíte číst, nepouštějte se do diskusí. několikrát jsem napsal, že elektromobil nezavrhuji, ale z mých údajů které se pořád snažíte slepě překrucovat vycházím že jestli si má v budoucnu hrát na konkurenci spalovacích motorů, je před ním daleká cesta. Kam vede cesta dotovaných zdrojů jako například solárních FVE ukazuje nejnovější rozhodnutí soudu a budoucí žaloba u ústavního soudu na opatření zdanění zisků FVE. kam vedla dotovaná cenová politika vidí každý člověk co umí číst nebo aspoň poslouchat a sleduje dění okolo sebe. dočasný odsun zdražení elektriky bude nejspíše ukončen a důsledky snahy o násilné zavedení nekonkurenceschopné dotované technologie si zaplatíme všichni ze svého formou zdražení elektriny hooodně navýšeným poplatkem na OZE.

                  – nevím čím se živíte v praxi, ale já jsem technik. baterie v elektromobilu jsem našel 160Ah. spotřeba běžného rádia je dle použití cca 180W. při napětí 12V je to 15A, když mi to nebude rvát uši tak 5A. topení ventilátor + zdroj tepla v autě, nevím, ale odhadem budu počítat 300W, takže 25A. v součtu 30A jen za tyto spotřebiče. dělit umíte už sám, ne?

                  – doporučil bych Vám, aby jste si mimo elektromobilu rozšířil obzor o téma zvané ´´KŘIVKA HUMBUKU´´. Vy jste vzácný příklad …

                  – ekolog jsem, tak jak je to v současné době technicky možné a ekologicky přijatelné. třídím odpad papír, plast, hliník, železo, sklo, na chodbě mám domácí vermikompostér na zpracování bioodpadu, úsporné žárovky a všechny přístroje na zásuvkách, které na noc vypínám aby nebyly v režimu STAND-BY. ale doma jsem si ekonom a dokud bude elektromobil stát 4násobek stejného vozu viz EVC F3 s pouze polovičními náklady na ujetý kilometr, životnost auta před jeho generálkou (výměna baterií) 7let, nevidím v tom žádnou výhodu ani dlouhodobou a raději zůstanu u svého zkur… nafťáku. a to jsem člověk, který investuje do nemovitostí a dlouhodobých finančních strategií a nechci vidět výsledek hned …:-)

                  – odcházím, protože začínáme zbytečně zatěžovat přenosovou síť …

                3. Takze take strucne uz nemam
                  Takze take strucne uz nemam na to cas. Piste prosim fakta overena statistikou, nebo z nejakeho zdroje, ne vase osobni cisla. Vase spotreba elektriny, nebo vas denni dojezd je cestna vyjimka.

                  soubezne nabijeni: vyhnu se tomu, protoze nakazde auto se bude nabijet 8 hodin, ale jak jsem psal po prijezdu z prace je to temer vzdy nabite na minimalne polovinu, takze dobijeni pouze 1-3 hodiny kazdy den.

                  Prumerne denni dojezdy lidi do prace jsou kolem 20 km. Nemusim chodit daleko v clanku tady na hybridu „Výsledky testování Prius plug-inu v Londýně“ pisou ze prumerny europan ujede 13,2 km a 2/3 cest jsou kratsi nez 20km. to ze vy dojizdite 40 km neznamena, ze to dleaji vsichni.

                  Kdyz pracujete „u zdroje“ tak to by jste se mel strachovat – ne elektromobilu, ale uplne jinych spotrebicu, protoze ty jsou v soucasne dobe nejvetsimi zrouty energie a stale budou pribyvat, tak nevim proc mi tu podsouvate elektromobili, ktere do spotreby mozna zasahnou az za 10-20 let, ale to uz budeme uplne nekde jinde.

                  Cena elektromobilu fabia zkuste lepe hledat na evc group, 550 tis. bez DPH maji aktualni anbidku. tj. 650 tis. vcetne DPH, dojezd 80-100km. Ale na tamtez strankach maji v bazaru i pekne saxo s novymi bateriemi za 260 tis. Kc. Koukejte se poradne.

                  Jestli elektromobil nezavrhujete, tak proc tady proti nemu brojite? Jsou 2 druhy lidi, ti co hledaji jak neco udelat nejde a ti druzi hledaji jak neco udelat jde. Vy jste sice pro elektromobili, ale hledate jakou-koli malickoust jen aby jste o nem nemusel uvazovat 🙂 A pritom pro Vas by se vyplatil uz dnes 🙂 Viz komentar vyse s vypocetm spotreby a nakladu.

                  O FVE jsem se jiz vyjadroval cely koncept znicili politici, ale to bych se musel rozcilit.

                  To, ze si myslite, ze radio si v elektrickem aute nemuzete pustit je stejny nesmysl, jako to, ze v pasivnim dome si nemuzete otevrit okno. Proste stale jen dokazujete, ze o tom nic nevite. V elektromobilu jsou vetsinou 2 baterie jedna trakcni pro pohon elektromotoru a jedna „normalni“ baterie pro ostatni spotrebice, tj. pro radio, vetrak, stejne jako v benzinovem aute. A vite jak velka baterie se dava dnes do aut? prakticky polovicni jako se pouziva do elektromobilu pro pohon, tj. dnes neni vyjimka, kdyz mate v benzinovem aute 70-80AH baterii. A to uz je hodne velky kus hmoty, co vezete navic v benzinaku. Kdyz to porovnate s baterii pro pohon elektromobilu tj. 160AH tak je to priblizne pulka.
                  Kdyz se trochu zamyslite, tak kdyby lidi co vyrabeji elektromobili vedeli, ze radio jim bude zrat tak hodne, ze by se jim auto vybilo uz na pulce cesty, tak by to nevyrabeli. Fakt trochu myslete, nez neco napisete.

                  A ted z praktickych zkusenosti, pustene autoradio, nebo vypnute, dojezd je stejny. Dojezd ovlivnuje vice napriklad zima, nez nejake autoradio.

                  Uz jsem vam to rikal, pujcte si elektromobil alespon na tyden a pouzivejte ho, zkousejte, testujte a teprve pak sem teprve neco piste. Protoze jinak je to jen uvarene z vody.

                  A v poslednim odstavci opet omylate naprosto zcestny argument, ze po 7 letech budete muset menit baterii, ja Vam rikam, ze nebudete, nevim, nechapu, kde jste tohle nasel? Pochopte uz konecne, ze to neni potreba, to je jen mytus lidi co o tom nic nevedi. Stejne tak mohu tvrdit, ze po 7 letech budete muset auto na spalovak dat generalku vseho mozneho a date do ni 60 tisic. To se Vam zda malo? A to neni nijak moc, 5 let stare auto potrebuje vetsinou vymenit spousty veci v zavislosti jak se o nej kdo staral. Napriklad kompletne brzdy, prorezively vyfuk, remen, , Jen toto co jsem psal se muze vysplhat na nekolik 10-ti tisicovek. Takze vynechte prosim vymenu baterie protoze to je vec, ktera se muze a nemusi resit v zavislosti jak se o auto bude clovek starat. A uplne jina vec je ta, ze po 7 letech bude baterie do soucasneho elektromobilu stat zlomek co dnes. Takze opet uplne zcestny argument. Naproti tomu, benzi, nafta pudje jen a jen nahoru.

                  A jaktoze nevidite zadnou vyhodu elektromobilu? A co ticho? cistsi vzduch? To neni vyhoda? Vy nechcete dychat cistsi vzduch, nebo mit ticho ve meste, kdyz si otevrete okno?
                  Toto mi zkuste prepocitat na penize, nevim, nevim jak upsejete.

                  Vsechno se neda prepocitavat na koruny. Skoda to lidi nechteji pochopit.

                4. elektromobil mě neláká z
                  elektromobil mě neláká z důvodu, že v něm nevidím žádný technický pokrok a dupejte do země ani ekonomický přínos. a jeho rozšíření prostě má fyzikální bariéry. relativně malé množství energie se relativně složitě přenáší a v cíli ho ještě neumím efektivně uskladnit. opakovaně jsem psal, že rozšíření elektromobilů, jestli má řešit globálně opuštění od spalovacích motorů, čeká dlouhá cesta, takže ho nevylučuji. buď technici vymyslí, jak přelstít fyziku a změnšit energetickou náročnost elektromobilu a při použití např. 5kW motoru udržet uživatelsky přijatelné vozidlo, nebo se cesta prostě ubere jiným směrem. myslím tím, např. jak moc je efektivní dopravovat autem o hmotnosti 1100kg (Peugeot ION) člověka 80kg a potřebovat k tomu 50kW motor? nebo jak moc je uživatelsky efektivní v běžných podmínkách nabíjet auto 6 – 8 hodin pro 1,5 hodiny použití (100km při 60km/h)?

                  problém není v nedostatku energie, ale v jejím využití. my dneska všechno pálíme. a je jedno jestli uhlí v elektrárně pro napájení elektromobilů, a zlobte se nebo ne, větráky a slunce to nevyřeší, nebo jestli se pálí benzín a nafta v motoru. oboje je to s přibližně stejnou účinností. to si uršitě najdete. a jestli spálím ticíce tun uhlí na jednom místě, nebo průběžně na silnicích je v globálu podobné.

                  eletromobil tak jak je dnes nastaven je menší zlo z horšího, a není celkovým řešením tak jak se to snažíte pořád prezentovat. jako pokrok bych označil stav, kdy auta budou jezdit např. na vodíkový článek nebo podobný nesmysl, nebo bude poháněno štěpným minireaktorem. nebyla by to nádhera, mít auto se 100g celoživotní náplní PHM čili štěpného materiálu (podobně jako je to u jaderných ponorek)? a právě tímto směrem jsem asi v prvním příspěvku ukazoval, což jste asi v elektrozapálení přehlédl. to že se elektropohon za několik desítel let nepřehoupl přes fázi pracovního stroje v podobě bateriových lokomotiv, elektrických vozíků jako například na nádraží na dopravu balíků nebo ve fabrikách, má jistě svůj důvod. a není to zabedněnost čechů, kteří kvůli úspoře peněz naučili Wartburg za komunistů jezdit na naftu (po zahřátí benzínem), nebo dnes diesly na vyjetý fritovací olej, odbedňovací olej používaný ve stavebnictví a podobně :-).

                  Prostě, jak jsem již několikrát napsal, jestli chce elektromobil konkurovat spalovacím autům, musí na sobě ještě dost zapracovat.

                5. Pak nechápu, proč čtete
                  Pak nechápu, proč čtete tento článek a komentáře, když vás elektromobil neláká. 😀 Někteří lidi jsou fakt k smíchu. 😀

                6. ježiš vy jste fakt jelito
                  ježiš vy jste fakt jelito :-D. protože mě zajímá dění okolo mě. říká se tomu všeobecný přehled. nasbírám data, vyhodnotím a udělám si vlastní názor. na elektromobil ho v této chvíli v těchto podmínkách mám.

                  stejně si myslíte že když se dívám na pořady o 2. světové válce tak se nemůžu dočkat až bude 3., nebo když mě zajímá proč vznikla nehoda v Černobylu a Fukušimě se nemůžu dočkat až tady pšoukne Temelín?

                  k smíchu jste vy …

                7. Bavím se skvěle, protože
                  Bavím se skvěle, protože ten váš názor je zcela mimo realitu. 😀 Jen tak dál. 😀

                8. jasně, já a další
                  jasně, já a další miliony lidí. nepíšete mi to náhodou připoutaný z Modravy připoutaný u stromu s kůrovcem? to jsou taky dobrý pomatenci. proč léčit nemoc když země funguje dobře sama miliony let? to je jako léčit zrovna jednoho konkrétního člověka. když umře jeden pořád zbývá dost, tak proč léčit jednotlivce? tady se chce zchánit zrovna ten jeden les, který je pro mě důležitý a pomatenci to taky nechtějí pochopit.

                  mimochodem jsem si vyžádal nabídku na přestavbu svého auta na elektromobil. jen tak pro zajímavost. to by mi musel vydržet do důchodu, aby to přineslo nějaký efekt. leda by to začali dělat ze skelných vláken aby to nepodléhalo korozi a pak by to začalo dávat smysl. a víte, že firma, které přestavuje auta na elektropohony to dělá systémem že koupí benzinové auto, pak ho vykuchá a strojí elektro, takže k ceně elektroFabie na netu je třeba připočítat cenu nového seriového auta? no tomu fakt říkám pokrok. já žil alespoň v tom, že mají dohodu se škodovkou, a dostanou jakési poloauto, v rámci propagace elektromobility, které dovybaví. tomu říkám pokrok.

                  takže výsledek co mě motivuje k tomu, abych si nechal přestavět auto na elektro místo se spalovacím motorem (kdybych spalovací teď měl) za 10 – 30 000Kč dle druhu motoru na LPG, CNG a podobně, se stejnými s výslednou cenou na ujetý kilometr jako u elektro (cena 16kč/litr)? dnes zcela nic. a o tom mluvím. navíc nemá LPG právě tu bolest jako elektro. v malém objemu při malé hmotnosti a celkem při bezproblémové dopravě uskladním v autě velké množství energie. a že se může cena zvednout? to je prostě ekonomická křivka nabídky a poptávky, zvedá se poptávka, zvedá se cena. když je něčeho málo, tak je to drahé. a to platí dnes u benzinu a nafty, stejně jako v budoucnu třeba o elektrice. proto je třeba přemýšlet v souvislostech. proto je třeba mít ten všeobecný přehled, abych mohl domyslet ve všech souvislostech důsledky svého konání …

                  vy dneska říkáte, hurá do elektromobilu, hlavně elektro a kdo není s námi je proti nám. a to co k tomu patří, to už nějak dopadne …

                9. Zas jste vedle jak jedle,
                  Zas jste vedle jak jedle, nejenom, že nejsem připoutaný ke stromu, ale rozhodně je elektro ekologičtější než jiná paliva. I LPG a jim podobný paliva stále využívají stejný spalovací motor ze stejnými potřebami na údržbu a výměny olejú atd. A i LPG má další součástky navíc, včetně častější výměny svíček a potřeba dalších filtrů. Elektromobil se dá koupit i sériově, takže bych se o žádné drahé přestavbě nezmiňoval. Pokuď vím, každý má svoji volbu v čem bude jezdit, ale je blbost psát, že elektromobil je k ničemu a neekologický, taková uhelná elektrárna je úplná sranda, oproti těžbě ropy, následné dopravy, rafinací a opět dopravy k benzínkám, když započítám ještě ztráty ropy, tak je ropa totálně neekologická a oproti elektřině která má aspoň 40% ekologických zdrojů, tak u ropy nic takového není. Takže chce přemýšlet na dvě strany, nejen na jednu stranu.

                10. Tak tady si Vam dovolim
                  Tak tady si Vam dovolim rict, ze vedle jste Vy.

                  Elektro NENI vubec ekologictejsi nez jina paliva. Jenom proto, ze se to zda cistejsi na tom konci, kde se ta elektrina spotrebuje a ze to nedela takovej ramus a smrad? Teda nic ve zlym, ale nedokazete videt a chapat veci v komplexnich souvislostech.
                  Kdyz totiz vyrobite 1kWh elektriny v elektrarne, tak od generatoru az do baterie elektromobilu dorazi zhruba pulka, diky vsem transformacim a ztratam po ceste. To je proste fakt. A zatim vetsinu elektriny vyrabime z fosilnich paliv, bohuzel.
                  Naproti tomu, kdyz vyrobite litr paliva do automobilu (benzin ci nafta), tak na konci do nadrze dopravite taky zhruba litr. Ztraty pri doprave jsou nepatrne. (Cisternovy vuz dopravujici 40m2 paliva spali zlomek nafty na pomer k dopravenemu palivu)
                  Takze kdyz to reknu jinak – pokud budu spalovat naftu v aute, vyuziju ji daleko lepe, nez kdyz ji nejprve spalim v generatoru elektrarny, dopravim do baterie elektromobilu s vysokymi ztratami a az pak ji vyuziju na pohyb. Takze co je ekologictejsi? Na litr nafty ujet cca 20km v dieslu, nebo v elektromobilu ujedu tak nejvys 10? (A to nepocitam neekologicnost a zalostnou zivotnost baterii z e-aut, ktere zatim nikdo nedokaze recyklovat).
                  Elektrina ma zatim jediny rozumny zdroj v atomu, co se tyce vsech pro a proti z hlediska ekologie i ekonomiky. A taky zivotu lidi. A pritom hysterie lidi tuhle moznost spise pochovava, nez by ji vyuzivala.

                  Mimochodem, uhelna elektrarna ani omylem neni sranda oproti jinym – kdyz uz kvuli nicemu jinemu, tak kvuli te statistice poctu lidskych obeti na vyrobenou TWh. Prosim projdete si prislusne statistiky nez zacnete neco placat.

                11. Váš styl
                  Váš styl nekonstruktivního napadání je spíš k pláči…

                12. No myslim, ze v tomto
                  No myslim, ze v tomto prispevku s vami hodne souhlasim.

                  Vse je o tom, kolik se ulozi energie do kilogramu paliva. Muj nazor je ten, ze dnes se to rozjelo takovymto smerem k elektrfikaci a uz se to neda zastavit.

                  Pred asi 10 lety byl pokus vyrabet elektromobili zastaveny nadnarodnima spolecnostma tezici ropu (o tom se da docist na netu „kdo zabil eketromobil“), kteri donutili vladu usa aby naridila soukrome spolecnosti sesrotovat tisice lektromobilu, ktere pronajimala zakaznikum a ukoncit vyrobu. Toto je fakt, ktery se stal.
                  A ted mi reknete proc, kdyz by uz tenkrat elektromobil nebyl pro spalovaky konkurence, by se tim vubec nejaka naftarska spolecnost zabyvala?

                  Odpoved je ta, ze v tom vydeli obrosvskou hrozbu pro svuj byznis. Elektromobili byly uz tenkrat dost uspesne a lidi si je i kupovali. A to bylo pred vice nez 10 lety! Takze to bylo na baterie Nicd, nimh, ja nevim presne ktere. protoze lion bateri tenkrat jeste vubec nebyli.

                  Dnes nastesti toto jiz nehrozi, a elektromobili se pomalu stavaji realnou skutecnosti.

                  Je to take diky tomu, ze ty naftarske spolecnosti co skoupili patenty na baterie (zakazali je pouzivat v elektromobilech, jen v modelech a pro malovykonne motory) si nevsimli, novych baterii pro notebooky a mobili, ktere je prevalcovali a uz to nezastavi.

                  Prave vyvoj baterii pro notebooky, mobili znovu nastartoval elektromobilni trh. Dnesni baterie jsou 2x lehci nez ty pred 10 lety. Uz dnes se zkoumaji baterie opet 2x lehci nez ty dnesni. tj. za 5-10 let to bude o necem jinem. Skoda, ze se vyvoj vpodstate na 10 let pribrzdil, kdyby ne uz dnes jsme tu mohli mit
                  baterie 2x tak lehci nez dnes.

                  Ale chci rict, ze kdyz uz pred 10 lety mohl byt elektromobil uspesny se starymi bateriemi tak dnesni s novymi bateriemi je uz pouzitelney i pro vetsi seriovku.

                  Vase veta:
                  „eletromobil tak jak je dnes nastaven je menší zlo z horšího, a není celkovým řešením tak jak se to snažíte pořád prezentovat.“

                  Je koncence to co tu rikam i ja. Nikdy jsem nerekl, ze je to celkovym resenim. Vzdy jsem tvrdil, ze soucasny elektromobil je idealni auto do mesta jako druhe do rodiny. Idealni reseni neexistuje.
                  Elektromobil je presne jak rikate „mensi zlo“. Ale o to preci jde? Proc pouzivat neco co je k prirode a ke zdravi horsi, kdyz tu male lepsi reseni? Ted je to v zacatcich, pristi rok elektromobil uz budou prodavat i dalsi a dalsi automobilky a bude opet levnejsi, protoze se rozroste konkurence. Pocitam, ze prosti rok uz to bude i pro normalniho cloveka dostupne. Dnes to bohuzel kvuli cene jeste neni.

                13. Zbytečně se snažíte
                  Zbytečně se snažíte omezencům něco vysvětlovat, nechal bych je klidně psát ty své bláboly dál a nevšímal bych si jich.

                14. a poslední blábol zase od
                  a poslední blábol zase od Vás, zaslepence na baterky :-D. životnost spalovacího motoru 5let? abych použil Vaše slova, použijte to co máte na krku, říká se tomu hlava. můj dynosaurus spalovací motor se mnou přežije cca 50 000km ročně, nyní 240 000km (bez GO abych předešel dalšímu blábolu)a těší se velmi dobré kondici a nikdy mě nikde nenechal. vydrží toto podle Vás nepřekonatelný elektromotor a jeho baterie? a ona ta elektřina taky nepadá z nebe, zkuste spočítat, kolik uhlí, plynu nebo Uranu235 by se za to dobu spálilo nebo štěpilo 🙂

                15. Zadny blabol to neni. Je
                  Zadny blabol to neni. Je proste FAKT, ze automobil se spalovacim motorem je daleko slozitejsi nez automobil s elektrickym motorem.
                  Je jasne, ze cim vice soucastek tim vice poruch. To je to co jsem se Vam snazil napsat. Pokud vim tak jsem nepsal nic o tom, ze by mela byt zivotnost spalovaciho motoru jen 5 let.

                  Na to, ze pracujete v energetice nevite, ze eletromotor vydrzi daleko vice nez spalovaci motor je dost divne. Takze ano vydrzi a mnohem vice nez vas spalovak. Co se baterii tyka ty jsou se zivotnosti trochu hure nez elektromotor, ale jak jsem psal v predchozich prispevcich, neni potreba baterii po 7 letech menit.

                  Pro vas, ktery najezdite 50 tis. km rocne je elektromobil primo idealni, protoze najezdite hodne km a vrati se vam to drive i se soucasnyma cenama (o kterych jsem mimochodem psal, ze jsou umele udrzovany, zatim nez bude vetsi konkurence). Vasich 50tis. km najede asi 8% lidi, zbytek najede v prumeru 10-20 tis. za rok.

                  Po 15 letech se z auta stane staresina at uz to bude na elektriku, nebo na benzin.

                  Proc sem pletete porad tu elektrinu? Proc si nespocitate kolik usetrite splodin vyrobou elektriny v elektrarne (mix teplena, jadro, vitr, slunce) o proti tomu kolik vy produkuji automobili na spalovaci motory, ktere jsou svym pryncipem daleko mene efektivni? Vyroba cehokoli je ve velkem vzdy efektivnejsi, nez v malem. Tj. spalovani nafty/benzinu vc aute je daleko mene efektivni nez spalovani uhli, jadra, ve velke elektrarne. Takze to sem vubec netahejte.

                  Ja sem taky nepisu kolik ropy se musi dovezt z druheho konce sveta, nebo kolik havarii bylo a jake zpusobili ekologicke skody. Kolik se spali paliva na to aby s sem dostal benzin?

                  Psal jsem v predchozim pripsevku, tabulku ktera jasne rika, ze vznikle emise pri provozu a vyrobe elktromobilu je mensi nez spalovacih. Nerikam, ze je to uplne ciste, to je jen vymysl ale rozhodne je to cistsi, nez dychat splodiny z vyfuku aut, protoze jich je mene. Uz jen toto je duvod proc elektromobil lepsi.

                16. vy mě fakt bavíte 🙂
                  kde

                  vy mě fakt bavíte 🙂

                  kde jste psal o 5ti letech životnosti?

                  Vložil/a Hobit (bez ověření), Čt, 2011-02-03 00:23
                  Dnesni spaovaky jsou taky delany na 5 let, protoze po 5 letech to auto jde na odpis…

                  EVC F3: cena za auto s dojezdem 120-160km 780 000Kč vč. DPH. náklad na 1km = 780000/200000= 3,90Kč, plus 0,8Kč/km = 4,70Kč/km. zůstatková tržní cena téměř 0.

                  Fabia: cena 250 000Kč, výměny olejů a filtrů 50 000Kč, náklad na 1km = 300 000Kč/200 000km = 1,50Kč, PHM 1,5Kč = 3,0Kč/km, zůstatková cena viz skoda-plus.cz cca 90 000Kč.

                  takže když pominu zůstatkovou hodnotu je náklad na km vyšší o 50% u elektromobilu.

                  s výdrží jsem psal o ELEKTROMOBILU jako celku (takže včetně baterií píšu pro upřesnění, aby zase nebyla nějaká mílka), ne o elektromotoru.

                  proč do toho pletu pořád tu elektřinu? protože kromě obecného plkání jste mi zatím reálně na číslech nevysvětlil jak chcete živit desítky procent elektromobilů. větrné elektrárny, soláry … jsou super. jenže každý to chce, jen někde jinde. necháte si postavit větrák za barákem? dnes ráno jsem zrovna v rádiu slyšel příspěvek o přečerpávacích elektrárnách, které jsou nutné k regulaci sítě a dle závěrů Pačesovy komise je žádoucí další výstavba, mimo jiné i pro vyvažování nestabilních větráků a solárů. zářný příklad je přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. je to dobrá a nutná věc, ale najděte si nějaké články od ekologů … . OFF-TOPIC když píšete o centralizované výrobě energií, nevím jak by s Vámi souhlasili propagátoři kogeneračních jednotek. Je to jako se vším, má to svoje uplatnění jako elektromobily, ale není to všelék jak to tvrdíte Vy. aspoň v současném stavu.

                  prošel jsem stránky EVC Group. nabízejí tam v bazaru přestavbu Peugeot 106 r.v. 1998 s dojezdem 200km , na elektropohon najeto 38000km, za cenu 495 000Kč. O čem se tady pořád snažítě přesvědčit? jaká vyspělost a konkurenceschopnost a ekonomická výhodnost v tom je?

                17. Aha tak na tuto vetu jsem
                  Aha tak na tuto vetu jsem zapomel. Ale zase me chytate za slovo, to ze nepoznate hooodne velkou nadsazku to jsem necekal. To si jako myslite, ze jsem tim chtel rict, ze po 5 letech se auto rozpadne a odveze do srotu? To snad nemyslite vazne. Tim jsem chtel naznacit, ze dneska se temer kazdy vyrobek ne jen auto dela s tak minimalne vypocitanou hodnotou zivotnosti soucastek, aby to vydrzelo zarucni dobu a neco kousek a pak se to rozpadlo.
                  Take jsem narazel na to, ze hodne lidi tady v diskusi pise, ze elektricke auto vydrzi jen 7 let a pak se musi vymenit baterie. Coz samozrejme neni pravda, ale nikdo to nechce pochopit a stale to omylaji dokola.

                  Kdyz jste byl na strankach evc group, tak nechapu, ze jste prehledl fabii za 650 vcetne dph. dojezd 80-100km, spotreba 14kwh/100km, ==> 650000/200000 km = 3.20 Kc + 0.7 Kc = 3.9 Kc/km
                  (www tecka cenyenergie.cz/elektrina/clanky/ceny-elektriny-2011-velke-srovnani-dodavatelu tecka aspx)

                  Zustatkova cena: nechapu kde jste vzal ze je nulova?! Vite kolik stoji stary elektromobil? Koukal jste se vubec? Vzdyt to mate primo i na tech strankach evc group? Je tam stare elektricke saxo jeste na NiMH akumulatory za 160 000 Kc. A tak se ty ceny pohybuji, tak tu zase nevymyslejte. Ja pisu fakta, statisticke prumery apod. Vy sem piste vzdy nejake vymyslene udaje, dopiste sem i zdroje at vim, odkud to mate.

                  Zrovna tak jste si nejak prikraslil spotrebu fabie, napriklad podle testu zde: www tecka tipcars.com/magazin-test-spotreby-skoda-fabia-12-htp-12v-2621 tecka html
                  Je prumerna spotreba 6,9 l/100. Cena 34,- Kc/litr ==> 2,3 Kc/km

                  Takze fabie se spalovacim motorem ==> 1,5+2,3 = 3,8 Kc/km

                  Tj. elektrika uz i ted vychazi levneji nez spalovaci motor.

                  Navic co se neda prepocitat na penize je hlucnost spalovaciho motoru, vliv na zdravi lidi, co dychaji zplodiny z vyfuku. To je dalsi velke plus, ktere se neda ohodnoti penezi, to zjistite az uctem za doktora.

                  Jak rikam pro Vas je elektromobil jako stvoreny uz dnes, pro normalni lidi co najedou prumerne 10 az 20 tis. km/rok budou mozna pristupny az tak za rok, nebo za 2 az vzroste konkurence a zlevni.

                  Elektromobil vydrzi uplne stejne jako auto na splaovci motor, to dokazuji i bazary, kde se prodavaji elektricka auta i 10 let stara. (viz treba bazar na evcgroup). Je jich malo, protoze leektromobilu je obecne malo v republice kolem 100-200 kusu.

                  Jak chci uzivit 10% elektromobilu jsem jiz vysvetloval dost a myslim, ze jsem podal i dost padne dukazy o tom, ze tuto spotrebu neni potreba resit nejak specialne od ostatni spotreby, protoze spotreba roste nezavisle na elektromobilech. Protoze roste tim ze se prodava cim dal vice spotrebicu na elektrinu ne jen elektromobili. Proc neresite i ostatni spotrebice? Nebo chcete abych tu rozepisoval jak chci uzivit 10% televizi, notebooku a kdovi ceho vseho?

                  O dotacich jsem se jiz vyjadroval a jsem proti nim ale to plati i o napr. srotovnem. A to ze je ted humbuk kolem fve za to muze topolankova vlada a politici, odbornici jim to rikali davno, ze toto hrozi a ze je potreba snizit vykupni cenu. Kdyby to udelali vcas, tak se dotaze udrzi v rozumne mire, ktera by asi lidem tolik nevadila. Ti lidi co maji slunecni elektrarny pouze vyuzili chyby nasi vlady. Ale to je jina kapitola.

                18. ono asi celé to vaše
                  ono asi celé to vaše psaní je třeba brát s nadsázkou.

                  na EVC group jsem sice našel Saxo za 160 000Kč, ale fakt jsem nenašel kolik má na baterky najeto a jak dlouho ještě vydrží. Taky jsem našel Fabii za 660 000Kč, s dojezdem 80 – 100Km. srandisto, jaký má skutečný dojezd ION s teorií 150? polovic? Proto verzi za 660 000 vůbec neberu jako variantu.

                  vaše teze, že není třeba řešit zdroje je stejně scestná jako třeba že není třeba řešit freon ve spreji nebo v lednici, protože letadla spálí ozonu při letu nesrovnatelně víc. brambora k bramboře, Uno je na dvoře, jak říkal krampol. A jestli chcete srovnávat 40W NTB, 100W TV, a 3000W elektromobil tak jste fakt pako co si nenabilo baterky. a váš výpočet zatížení sítě prostě neuznávám jako vy ten můj. každý se prostě dopočte kam chce.

                  a spotřebu počítám takovou, jaká se nechá v praxi dosáhnout, s dieslem bez problému …

                  elektromobil do každé rodiny. hurá. jen nevím, proč když je to takový perfektní byznis, si to vychcaný a šetřivý český člověk ještě nekoupí a prodejci brečí po dotacích o podpoře státu? prostě ty vaše teoretické bláboly prověřuje praxe.

                19. Nenasel jste to proto, ze to
                  Nenasel jste to proto, ze to tam nema napsano. S tim dojezdem, opet ukazujete ze to tom prdlajs vite. Nejdrive si nejaky elektrmotor pujcte a pak neco plkejte o polovicnim dojezdu. Moje prakticke zkusenosti jsou takove, ze auto z dojezdem 80-100 ujede 95 a jeste tam zbyvalo 8% energie, tj. zrovna toto cislo naprosto odpovida realite.

                  Jak uz jsem psal nekolikrat, jestli nechapete, ze milion malych spotrebicu o malem vykonu ma vetsi spotrebu nez tisice vetsich spotrebicu, tak jste pako vy. A ukazuje to ze neumite spocitat 1+1. Na Celem svete jsou 100-tisice elektromovilu, v CR jsou to 100-ky kusu. Za 5 let se to zvysi ale porad to bude zanedbatelne o proti jinym i kdyz malym spotrebicum, ktere se zvysuji raketovym tempem. Tech jsou miliony. Jen televizi je na celem svete pres 500 milionu. A to jsou jen televize! V CR je jen mobilnich telefonu pres 4 miliony. Tak mi tu porad nekecejte o tom, ze nejaky elektromobili zvysi spotrebu elektriny tak, ze by se s tim muselo nejak rapidne pocitat. Mozna za 10 let, ale to zrovna tak se zvysi i pocet jinych spotrebicu. kvuli kterym se hlavne zvysuje spotreba. Stale dokola vam omylam, ze elketromobilu je zatim tak malo na to aby vyrazne zasahovali do spotreby elektricke neregie o proti jinym spotrebicum.

                  Navic elektromobili mohou naopak elektricke siti prospet, protoze uz dnes se testuje jak to nazyvaji „chytra“ sit. Ktera vyuzije prave baterie v elektromobilech pro ukladani prebytecne energie vyrobene ve vetrnikach, fve apod. Kdyz mluvite o horizontu 10-20 let tak i kdyz se takovato technologie neuvede do praxe, tak v tomto dlouhem casovem horizontu se aplikuje urcite nejaka jina technologie, ktera tohoto potencialu v elektromobilech vyuzije.

                  To ze jste pouzil naftouvo verzi jste opomel zminit. Ale to jste si nabehl, protoze naftove fabie je alespon podle stranek skoda-auto temer o 100 tis. drazsi nez na benzin a dale, ze je naftove auto je obecne drazssi i na provoz. tj. ne 50tis, ale napr. 70 takze cena 350+70 => 420000/200000=2,1+1,5+1,5=3,6. A jste zase na skoro tom samem. Je pravda, ze to vychazi lepe nez ta elektricka. Naftova 3,6 elektricka 3,9. Rozdil 0,3 neni tak moc. Pockejte par mesicu a bude i ta eleketricka fabie s dojezdem 150km stat mene. Baterie zlevnili temer o polovinu a je jen otazka par mesicu nez to dorazi k prodejcum.
                  Ale kdyz tak o tom premyslim, mel by jste mit minimalne auto na plyn, protoze to na penize vychazi o hodne levneji nez nejaky naftak. A myslim, ze spaluje take efektivneji.

                  Proc mi podsouvate vase hesla typu „elektromobil do kazde rodiny“, to nevim, protoze ja nic takove nehlasim. Ja jsem reagoval puvodne na naproste famy a nevedomost o elektromobilech.

                  A reknu to jeste jednou, ze ted v soucasne dobe je elektromobil idealni druhe auto do rodiny do mesta. Coz je proste fakt.

                  Dale jsem nikdy nerekl, ze je to perfektni byznis, zase vas vymysl. Naopak prave tak „vychcaný a šetřivý český člověk“ jako vy jen a jen hleda cokoli jen aby sy vymyslel proc si elektromobil nekoupit. Proc to auto, ktere nesmrdi, nema vyfuk, nerve jako na lesy je to zatim raryta a strka se do zasuvky nechci a proc ho po mlouva kdyz si ho koupi nekdo jiny. Jedine co me napada je, ze se bojite, ze je neco lepsiho nez splaovaci motro, na ktery jste zvykly cely zivot a nic jineho neznate? Ono je to neco uplne jineho ten elektromotor, jak to vubec muze jezdit? To je divne. Vzdyt auto preci musi rvat a pokud to nema spravy zvuk a clovek u toho neohluchne tak to neni to spravne auto….

                20. Právě proto že jsem se
                  Právě proto že jsem se chtěl něco dozvědět, než si budu moci elektromobil vyzkoušet osobně, četl jsem tento článek. Že nespíláte autorovi článku že je hlupák a bůh ví kam koukal, když si dovolil drze napsat že s elektromobilem s teoretickým dojezdem 150km najel v reálu 80. Nebo je to taky jen blud a pomluva?

                  Chytrá síť je užitečná věc, ovšem je to trochu promyšlenější dnes fungující HDO. V budoucnu, až bude dotaženo k dokonalosti, má ovládat i jednotlivé spotřebiče. To ovšem předpokládá, že jednotlivé spotřebiče budou v určitém místě a nebudou si courat po světě, což je hlavní účel automobilu:-D. V regulaci sítě o kterou systémem chytrá síť jde hlavně se tedy elektromobil projeví částečně. Je tedy opravdu na demografickou studii, jak by se měl využívat elektromobil, jestli auto se kterým budu jezdit přes den a nabiju ho v noci, nebo si ho vezmu po práci a zajedu s ním pro děti do školky a na nákup. Nicméně jestli se o něm hovoří jako o vozidlu budoucnosti, nepovažuju to za variantu že srovnáváte počet jednotlivců elektromobilů a milionů televizí. Při masovém rozšíření v řádech desítek procent prostě začnete narážet na související problémy zdrojů a fyzikálních zákonů přenosu elektriny. Nebudu znovu popisovat denní a noční spotřebu, energetický mix a základní, špičkové a pološpičkové zdroje, dobu výstavby zdrojů zvláště základních pracujících ve dne i v noci a věci související, protože jste tu stať stejně asi bezmyšlenkovitě přeskočil. Jestli že pořád omíláte dokola, kolik jezdí elektromobilů a kolik bude 10 let, je stejné jako kolik se za 10 – 20 let postaví elektráren. Rychle se staví jen sluneční, jenže protože zatím kromě přečerpávací elektrárny (už vidím ekology při další jejich výstavbě) neumíme enegrii skladovat, je úvaha tímto směrem bezpředmětná.

                  Jestli berete, že seriový elektromobil pro 2 osoby jako Tazzari Zero, v ceně OD 624 000Kč je druhý automobil do rodiny, tak nevím jaký je tedy váš hlavní automobil a hlavně jaký příjem. U nás doma druhé auto do rodiny najede do 5000km ročně. Takže pak všechny naše kalkulace o tom jestli ujetý km při 200 000km stojí 3,50 nebo 3,90 jsou o ničem, když je prakticky najede za 40 let. To pak tedy vy svých výpočtech srovnáváme nesrovnatelné a nevím kdo z nás dvou je mimo, když dnes 75% lidí nedosáhne na průměrný příjem 23000 měsíčně.

                  Proč si někdo koupí elektromobil a někdo ne? A proč někdo chodí na ryby a někdo ne, a proč někdo v neděli střílí jeleny a někdo ne a někdo jezdí na motorce a někdo ne, … ale všechny to stojí nemalé peníze a stejně to dělají. Protože je to baví a jsou to nadšenci, ale určitě ne proto že se jim to ekonomicky vyplácí.

                  Kdybych měl zážehový motor, už bych měl objednávku na přestavbu na LPG, když vidím co se na benzínkách teď děje. Protože mám teď vznětový, tak jsem si vyžádal nabídku na přestavbu na elektro, s důrazem na co nejnižší cenu i za cenu že by v autě nebyly všechny dostupné vymoženosti. Dostal jsem nabídku na motor 15kW, spičkově 30, dojezd 80-100km za cenu 580 000Kč vč DPH. Takže v dohledné době kdy jsem si dal závazek řešit výměnu auta budu zvažovat i alternativní pohony. Ale jestli cena pořízení za elektro nespadne na srovnatelnou úroveň s klasickým autem se zahrnutím zohlednění návratnosti za levnější provoz v horizontu do 5ti let, elektro to stejně prostě nebude. Protože, jestli mám volit mezi novou motorovou Oktavií za 300 000Kč s nákladem na ujetý km 2Kč, nebo v nabízené ElektroOktavii v ceně 1 620 000Kč (i když s obdivuhodným dojezdem 300km, to už smekám klobouk) s nákladem na ujetý km 0,8Kč, je volba pořád jasná.

                  Sloupeček o řvoucím motoru že by mi chyběl a podobné nesmysly, má to cenu komentovat? Upřímně nevím jak. To je takový nesmysl od Vás že se na to fakt nedá napsat vůbec nic …

                  Vítě elektrofanatici, kdyby jste reálně zhodnotili situaci, a v podobných diskuzích zastávali reálný názor s propagací kladů a připuštěním a objektivizací záporů, posloužili by jste celé věci daleko víc, než dogmatickou propagací nesmyslů, že je elektromobil vhodný pro 92% lidí a podobně jak jste to psal výše. 92% lidí, možná i více na to prostě nemá, možná i víc, i kdyby si na to půjčili, návratnost je pořád dost dlouhá (u Oktavie 1 300 000Kč při návratnosti cca 1Kč/km). Takže prostě se musí technici zamyslet u prken a vymýšlet a vymýšlet … a energetici stavět a stavět 😀

              2. doma lze pohodlně nabíjet
                doma lze pohodlně nabíjet přes noc?kde žijete?že bych si natáhl prodlužovačku o dvě ulice vedle a do 7 patra?ostatně jako dost podstatná část obyvatel čr,co bydlí v betonových králíkárnách,zvaných sídliště?nemajíce auto oni na dohled,natož na dosah zásuvky?zeleně pseudoekologicky počmárané nenápadné elektromobily,které první gambler,ožrala,nebo tmavý delikvent minimálně okope,pochčije nebo rovnou ukradne,protože stojí milion a víc?ne,děkuji,nechám si svojí starou smradlavou dieselovou felicii pickup,ve které cokoliv kamkoliv odvezu a to i na olej z lidlu za 26 kč/l…elektromobil se nikdy nevyplatí a množstvím jedovatého materiálu v něm nebude nikdy ekologickým přínosem pro svět,ve kterém sopky prskají síru,atomovky míří uplně všude,jedovatý metan se vyvíjí z dobytka a i z vašich fekálií v takovém množství,že se vám o něm ani nezdá…

                1. Na co by člověk na
                  Na co by člověk na sídlišti vůbec potřeboval auto, natož elektromobil.
                  To je jako by si tam člověk postavil mercedes

          3. Plně souhlasím s tímto
            Plně souhlasím s tímto příspěvkem, je to přesné a výstižné. Gratuluji!! máte opravdu všech 5 pohromadě. Myslím, že by stačilo v celé diskuzi uvést jen tento příspěvek a ostatní smazat. Ostatním respondentům jen vzkazuji, že je mi jich líto že se teď musí patrně cítit velmi trapně když se projevila jejich omezenost a hloupost.

          1. smysl tohoto příspěvku mi
            smysl tohoto příspěvku mi uniká …

            jen k výměnnému způsobu … zatím to funguje co vím experimentálně ve Francii, ale vzhledem k tomu že se pracuje na bezkontaktním dobíjení výměnnému způsobu moc šancí nedávám. Přijde mi to jako utopie, baterkový socialismus kdy je všechno všech. Jak se kdo bude chovat ke společným baterkám? Nenechávat baterie nevybité, nevysosat je do prázdna … Proč bych se o něco staral když to není moje??? Na ideu společného vlastnictví dojelo předchozí společenské uspořádání v Česku. Pamatuješ to? Když pominu fakt kolik baterek se v tom systému musí reálně točit, aby se stačily nabíjet a velikost a technologie takových stanic … to celou elektromobilitu značně prodraží, troufnu si říct do násobku ceny za dodanou kWh energie.

            1. nechápu jaképak společné
              nechápu jaképak společné vlastnictví?baterie musí mít svojí ochranu,buď v autě a nebo v bateriích,proč bych měl vůbec zasahovat do cizích baterií?prostě mi to nasadí do auta,ukáže se mi na palubce stav a když se mi to nelíbí,můžu to hned reklamovat ne?vy se staráte o nalitý benzín nebo naftu?taky není váš,protože ho za chvíli spálíte,maximálně nalijete nějakéaditivum,naopak v tom vidím výhodu,protože si je nemusím kupovat a už vůbec se o ně starat,jak bych se taky staral,když jsou v nějaké bedně pod autem?

Napsat komentář