Skládací elektromobil Hiriko se bude vyrábět; první zastávka Berlín

Jan Horčík - 26 Prosinec 2012

Hiriko je projekt skládacího elektromobilu jehož počátek sahá na MIT a tamních laboratoří Media Labs. Ve španělském Baskicku se ale projektu chytli, podpořil ho i prezident Evropské komise José Manuel Barroso, a na 2013 bude prý odhalena výrobní verze. Naostro se pak objeví v Berlíně.auto elektromobil Hiriko

Malé skládací auto pro dva může být ideální řešení pro tzv. "last-mile" dopravu, např. z nádraží domů. Ještě lepší by bylo, kdyby se pak auto dokázalo samo vrátit do půjčovny :).
foto: Hiriko

Hiriko (baskičtině to znamená “městský”) je malé elektrické auto zhruba velikosti podobného elektromobilu Smart ED (délka 2,5 m, tedy asi o 20 cm méně než Smart). Dvoumístný vůz využívá elektromotory v kolech a už podle názvu je určen především do středu velkoměst.

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

Výjimečný je v jednom ohledu: dokáže se skládat! Složený pak měří asi 1,5 m na délku. Díky tomu pak nemá problémy s parkováním. V původním konceptu váží pouze 730 kg, max. rychlost je 90 km/h a max. dojezd na jedno nabití 120 km.

Jak bude vypadat verze, kterou podle francouzského listu L’Expansion uvidíme na autosalonu v Ženevě příští rok, toť otázka. Max. rychlost je údajně snížena na 50 km/h, což pro plánované využití dává smysl.

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

Hiriko se totiž má stát primárně autem pro služby sdílení a půjčování. První takovou “ostrou” štací pro něj má být Berlín a později další evropské metropole jako Paříž (ačkoliv tam již funguje Bolloré B0 v rámci systému Autolib) nebo Londýn. Dokonce se spekuluje i o a městech typu San Francisko a Boston.

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

Pro Berlín si Hiriko zvolili Deutsche Bahn. Podle dohody se Němci nově zapojí do vývoje vozu a v první fázi během roku 2013 půjde především o testovací provoz. Jakmile budou testy dokončeny, bude Hiriko integrován do systému sdílení elektromobilů eFlinkster.

Flinkster je rozsáhlá síť sdílení aut Deutsche Bahn dostupná po celém Německu. Pro projekt Hiriko a skupinu baskických podnikatelů která za ním stojí je tahle dohoda zcela klíčová.

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

Elektromobil Hiriko zvládne rychlodobíjení, a to během 15 minut. Ostatně, baterie nejspíš nebude nijak zvlášť velká. Čtyři elektromotory v kolech dávají celkový výkon 20 koní. Každé kolo je nezávislé otáčivé, aby parkování bylo ještě jednodušší.

Kromě klasické zastřešené verze se údajně připravuje také kabriolet (Alai) a pickup (Laga). Uvažuje se i o možnosti jej prodávat koncovým zákazníkům za cenu kolem 12 500 euro plus nájem za baterii. Výroba má začít příští rok na jaře.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil