Skládací elektromobil Hiriko se bude vyrábět; první zastávka Berlín

Hiriko je projekt skládacího elektromobilu jehož počátek sahá na MIT a tamních laboratoří Media Labs. Ve španělském Baskicku se ale projektu chytli, podpořil ho i prezident Evropské komise José Manuel Barroso, a na 2013 bude prý odhalena výrobní verze. Naostro se pak objeví v Berlíně.

Malé skládací auto pro dva může být ideální řešení pro tzv. „last-mile“ dopravu, např. z nádraží domů. Ještě lepší by bylo, kdyby se pak auto dokázalo samo vrátit do půjčovny :).
foto: Hiriko

Hiriko (baskičtině to znamená “městský”) je malé elektrické auto zhruba velikosti podobného elektromobilu Smart ED (délka 2,5 m, tedy asi o 20 cm méně než Smart). Dvoumístný vůz využívá elektromotory v kolech a už podle názvu je určen především do středu velkoměst.

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

Výjimečný je v jednom ohledu: dokáže se skládat! Složený pak měří asi 1,5 m na délku. Díky tomu pak nemá problémy s parkováním. V původním konceptu váží pouze 730 kg, max. rychlost je 90 km/h a max. dojezd na jedno nabití 120 km.

Jak bude vypadat verze, kterou podle francouzského listu L’Expansion uvidíme na autosalonu v Ženevě příští rok, toť otázka. Max. rychlost je údajně snížena na 50 km/h, což pro plánované využití dává smysl.

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

Hiriko se totiž má stát primárně autem pro služby sdílení a půjčování. První takovou “ostrou” štací pro něj má být Berlín a později další evropské metropole jako Paříž (ačkoliv tam již funguje Bolloré B0 v rámci systému Autolib) nebo Londýn. Dokonce se spekuluje i o a městech typu San Francisko a Boston.

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

Pro Berlín si Hiriko zvolili Deutsche Bahn. Podle dohody se Němci nově zapojí do vývoje vozu a v první fázi během roku 2013 půjde především o testovací provoz. Jakmile budou testy dokončeny, bude Hiriko integrován do systému sdílení elektromobilů eFlinkster.

Flinkster je rozsáhlá síť sdílení aut Deutsche Bahn dostupná po celém Německu. Pro projekt Hiriko a skupinu baskických podnikatelů která za ním stojí je tahle dohoda zcela klíčová.

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

auto elektromobil Hiriko

foto: Hiriko

Elektromobil Hiriko zvládne rychlodobíjení, a to během 15 minut. Ostatně, baterie nejspíš nebude nijak zvlášť velká. Čtyři elektromotory v kolech dávají celkový výkon 20 koní. Každé kolo je nezávislé otáčivé, aby parkování bylo ještě jednodušší.

Kromě klasické zastřešené verze se údajně připravuje také kabriolet (Alai) a pickup (Laga). Uvažuje se i o možnosti jej prodávat koncovým zákazníkům za cenu kolem 12 500 euro plus nájem za baterii. Výroba má začít příští rok na jaře.

tisková zpráva

Napsat komentář