Hiriko – skládací elektromobil, který obdivoval prezident Evropské komise

Hiriko zní jako japonské slovo, ale není tomu tak. V baskičtině to znamená “městský”. Malý skládací elektromobil Hiriko původne začal jako projekt CityCar na MIT. Postupně se ve spolupráci s baskickou investiční společností Denokinn vyvinul tak daleko, že jej nedávno podpořil i prezident Evropské komise José Manuel Barroso.

Dva dospělé skládací elektromobil Hiriko doslova „schramstne“ – nastupuje se do něj totiž po odklopení předního skla
foto: HIRIKO

MIT Media Lab si už kolem roku 2007 začala pohrávat s konceptem Smart Cities. V jeho rámci vyvinula i radikálně odlišný typ automobilu tehdy nazvaný CityCar. Jeho architektura byla velmi odlišná proti klasickému autu.

O pohon se staraly čtyři elektromotory v nezávisle zavěšených a nezávisle digitálně ovládaných kolech. To umožňovalo autu velmi divoké manévry. Ale co hlavně: dvoumístný elektromobil byl navržen jako skládací. To znamená, že při parkování se mohl “smrsknout”.

auto elektromobil Hiriko

Všechny tyhle revoluční vlastnosti si zachovává i Hiriko. “Nový způsob chápání vztahu mezi městem, jeho obyvateli a jejich auty,” popisují koncept tvůrci. Na projektu se vážně začalo pracovat v lednu 2010, kdy si konsorcium firem zvolilo CityCar z MIT jakožto základ pro možnou budoucí sériovou výrobu.

Jesus Echave, šéf konsorcia HIRIKO-AFYPAIDA, tvrdí, že “Hiriko není jen průmyslový a technologický projekt nejvyšší úrovně. Nabízí také řešení otázek jako je zaměstnanost, městská mobilita, obchodní spolupráce a pozornost pro znevýhodněné skupiny.”

O obrovských ambicích malého, 730 kg vážícího elektromobilu s dojezdem 120 km a max. rychlostí 90 km/h, svědčí i angažmá samotného prezidenta Evropské komise José Manuela Barrosy. Ten celý projekt zaštítil a řekl, že podobné projekty jsou jednou z cest z krize.

auto elektromobil Hiriko

První prototyp auta byl představen 24. ledna v sídle Evropské komise.

Už teď se totiž plánuje výroba auta. Hiriko se bude vyrábět v továrně Vitoria-Gasteiz, komerční nasazení automobilů se očekává v roce 2013. Roční výroba aut by měla dosáhnout 9000 kusů do roku 2015, a to v Evropě i v USA.

Testovací nasazení miniaturních skládacích elektromobilů Hiriko se očekává ve městech jako jsou Barcelona, Berlín, Malmo, Hong Kong a San Francisko. Elektrické auto by ale mělo být dostupné i soukromým osobám, a to za cenu přibližně 328 000 Kč.

One Comment on “Hiriko – skládací elektromobil, který obdivoval prezident Evropské komise”

Napsat komentář