Qbeak: třetí generace elektromobilu do města

Jan Horčík - 30 Prosinec 2012

Malé elektrické auto jménem Qbeak jsme na stránkách Hybrid.cz představili už před rokem a půl. Dánská společnost ECOmove aktuálně představila už třetí verzi tohoto elektromobilu. Je lehčí, má vyšší dojezd a má se začít vyrábět v roce 2014.QBEAK

Dánský elektromobil QBEAK, využívající výjimečné technologie pro snížení hmotnosti, ve své třetí generaci.
foto: ECOmove

Vývoj elektromobilu začal v ECOmove v v roce 2009. Dnes je na světě už třetí generace prototypu, který vyniká zejména technologiemi pro snížení hmotnosti, a tak i zvýšení dojezdu. Třetí generace se mnohem víc blíží finálnímu produktu než první dvě.

Mogens Løkke, šéf ECOmove, řekl, že auto je nyní konečně vybaveno také dobíjením, přístrojovou technikou a technologie jsou připraveny k výrobě. Konaly se dokonce už i první testovací jízdy vozu pro speciální hosty.

QBEAK (3. generace) QBEAK (3. generace) QBEAK (3. generace)

Původně mělo být elektrické auto vypuštěno na trh už v roce 2012. Neochota dělat jakékoliv kompromisy ale vyústila v několik odkladů. Jedním z hlavních problémů byly dlouhé dobíjecí časy. To se však podle Løkkeho podařilo vyřešit.

ECOmove v současné době hledá partnery pro zahájení výroby auta. Jedná s domácími i zahraničními automobilkami a dodavateli dílů. Cílem je vyrábět auto pro Asii, Evropu i Ameriku, pochopitelně včetně Číny.

Qbeak nabízí 1-6 míst. v jednomístné konfiguraci nabízí 2,5 m3 zavazadlového prostoru a může tak sloužit třeba jako dodávka. Rozměry vozu jsou 3 x 1,75 a 1,63 m. Dojezd je až 300 km se čtyřmi bateriovými moduly po 4,7 kWh.

Max. rychlost je 120 km/h v konfiguraci se dvěma motory v kolech (po 35,4 kW). Hmotnost je přitom 425 kg – ovšem bez baterií.

Qbeak nápadně připomíná projekt , malý elektromobil z Francie, který jsme měli možnost testovat také u nás. Zároveň je na našem trhu dostupný za zajímavé ceny.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Roman

Přednedávnem Hiriko, teď Qbeak. Možná nám tady roste nový segment automobilů.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?