Rok 2020: v Británii se prodává víc elektrických aut než hybridů

Jan Horčík - 23 Srpen 2010

Ačkoliv to zatím tak nevypadá, mají být během tohoto desetiletí důležitou částí automobilového trhu v . Už v roce 2019 je ale předstihnou . Ani ty ale nebudou tou hlavní alternativou.   
plug-in hybridy - elektromobily

Tvrdí to alespoň nová studie společnosti Glass’s Information Services. Zaměřila se na celou , podrobnosti o výchozích datech bohužel nejsou známy. Co víme je, že v roce má v činit podíl automobilů na , ať už nebo elektromobilů, asi 21%. V to bude 26% a ve nejméně z pěti největších evropských automobilových trhů, totiž 20%.

V Británii bude v roce 2020 registrováno 2,4 milionu aut s některým druhem . 11% čili 274 000 z nih budou čisté elektromobily, 10% čili 235 000 budou . Nabízí se otázka: co ten zbytek? Velmi pravděpodobně půjde především o (), možná v malém množství také nebo . Nepřímo tedy nová studie říká, že ani hybridy, ani se v následujícím desetiletí nestanou dominantní alternativou.

Za největší problém rozvoje elektromobility studie docela trefně označuje problém klesající ceny a rychle se rozvíjející technologie. "Jedním z hlavních problémů je aby výrobci začali povzbuzovat zákazníky v zájmu o elektrická a hybridní auta, včetně ," komentuje studii šéf GIS Andy Carroll. Problém samozřejmě spočívá v tom, že jen málokdo chce být první a zkoušet novou technologii o které dosud netuší jaké vedlejší náklady/problémy mu může přinést.

Jde zejména o to, že rychle se rozvíjející technologie slibuje rychlý pokles cen a naopak stejně rychle stoupající kapacitu. Úkolem automobilek je zajistit, aby zákazníky, kteří si koupí elektromobily mezi prvními a budou tak platit vyšší cenu za nižší dojezd neměli pocit, že prodělávají a že se o ně v budoucnosti automobilka nepostará. V souvislosti s tím je třeba také vyřešit otázku prodeje ojetých elektromobilů.

Studie doporučuje výrobcům aut několik různých strategií kterými by se mohli vydat s ohledem na výše uvedené problémy. Především je to velmi dlouhá záruční doba od osmi let dál a schéma zpětného odkupu baterií. Ty lze posléze využít např. v oblasti pro aplikace velkých skladovacích zařízení. Další možností je pronájem baterií, čímž z beder spotřebitelů snímají risk klesající ceny.

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?