Auta budoucnosti budou z banánů

Ivo Hradil - 29 Březen 2011

Jak bude vypadat v budoucnosti? Z čeho bude vyroben? Na tyto otázky se již dnes snaží odpovědět automobilky svými koncepty futuristických automobilů ze super lehkých slitin. Jenže budoucnost může být zcela jiná. Podle vědců z to totiž vypadá, že bychom v budoucnosti mohli jezdit automobily vyrobenými z ovoce.   
auto z banánů

Inženýři ze státní univerzity v Sao Paulu vyvinuli účinný způsob, jak využívat vlákna z banánů a jiného ovoce k výrobě nové generace automobilových plastů. Ty pak mají být mnohem lehčí a pevnější než současné a jejich výroba nemá tolik zatěžovat životní prostředí produkováním .

Unikátní objev v neděli ohlásil vedoucí výzkumu dr. Alcides Leão na 241. setkání Americké chemické společnosti (ACS) v kalifornském Anaheimu.

„Vlastnosti těchto plastů jsou neuvěřitelné,“ řekl Leão. „Jsou o 30 % lehčí a až čtyřikrát pevnější než dnes používané plasty. Věříme, že by se tento nový produkt mohl využívat k výrobě velké škály náhradních dílů, palubních desek nebo nárazníků. Jeho použití výrazně sníží hmotnost automobilu a tím i spotřebu paliva,“ pokračoval dr. Alcides Leão.

Některá z těchto tzv. nano-celulózových vláken dosahují téměř pevnosti kevlaru, jenž se používá např. pro výrobu neprůstřelných vest. Na rozdíl od kevlaru a jiných tradičních plastů vyrobených z nebo , jsou plasty z nano-celulózových vláken vyrobeny kompletně z obnovitelných zdrojů.

Krom snížení má mít nový plast ještě další výhody. Mezi ně patří mimo jiné i vyšší odolnost proti teplu. Testování výrobku již probíhá ve spolupráci s některými automobilovými výrobci a pokud bude vše probíhat podle plánu, měl by se do dvou let začít používat při výrobě automobilů.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Africke krajiny sa stanu ekonomickymi velmocami a Bantu sejkovia si nechajui cistit topanky sucasnymi arabskymi ropnymi magnatmi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokiaľ to bude zo šupiek v pohode, inak banán radšej zjem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak toto je revolucny fantasticky objav, vyrabat plasty z obnovitelnych zdrojov, a este k tomu s lepsimi vlastnostami, teraz uz sa moze ropa kludne minut. len ti chudaci vojaci co si pocnu bez viest? Inak zaujimala by ma aj cena takychto plastov.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak revolucny ako revolucny, treba sa pozriet na to, z coho vyrabal plasty Ford v modeli T. Len odvtedy sa tato rastlina dost skriminalizovala.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Doufejme že snad tentokrát nám ropné loby nezkriminalizuje banány. :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ropné a uhelné loby zde mohou existovat pokud tato surovina se na Světě bude nalézat.Otázkou je co bude až dojdou rudné horniny,a co dojde dříve?Ropné nebo rudné nerostné bohatství Světa?Už vidím blok motoru z pomerančové kůry a blatníky z melounů!

Obrázek uživatele Jan Horčík

Ono to auto z ovoce/zeleniny/průmyslových plodin není zas až tak nereálné jak to vypadá. Například takové konopí je skvělá průmyslová plodina využitelná ke vemu možnému. Více viz. Bioformule ze sójy, mrkve a brambord nebo Auta budoucnosti: zasadíte semínko, vyroste nový Mercedes!

---

šéfredaktor Hybrid.cz


e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.