Náklady na dodávky biometanu v Česku nesou jen výrobci, změnu může přinést plynárenský balíček

V rámci projektu GreenMeUp Evropská bioplynová asociace (EBA) analyzovala předpisy týkající se sdílení nákladů na připojení výroben biometanu k síti a poplatků za dodávky tohoto zeleného plynu do sítě ve 28 evropských zemích. Výsledky ukázaly, že dodávání biometanu do plynárenských sítí je v mnoha z nich, včetně České republiky, stále obtížné, což ztěžuje uvádění tohoto zdroje obnovitelné energie na trh. Současná situace se však může změnit s novým plynárenským balíčkem připravovaným Evropskou unií, jež má umožnit také širší dostupnost zeleného plynu na trhu. 

Biometan je aktuálně velmi potřebná, plnohodnotná náhrada zemního plynu získávaná z obnovitelných zdrojů. Skýtá značný potenciál pro transformaci energetického sektoru, respektive snížení závislosti na fosilních palivech. Navzdory tomu ale jeho vtláčení do stávající plynárenské infrastruktury naráží na řadu překážek, což brání jeho většímu rozšíření na energetickém trhu. 

Jedním z hlavních problémů jsou podle analýzy EBA náklady spojené s připojením biometanových zařízení k plynárenské distribuční síti. V současné době jsou pouze v 10 evropských státech sdíleny mezi výrobci biometanu a provozovateli plynárenské distribuční soustavy.

Ve většině zemí EU tak nesou tyto náklady převážně výrobci. Tato situace je zvláště problematická v zemích jako je Česká republika a Litva, kde není sdílení nákladů na připojení k síti zavedeno, což může potenciální provozovatele biometanových jednotek odrazovat od jeho výroby. 

„Ze zkušenosti s připojením odpadářské stanice v Rapotíně, která začala dodávat biometan do plynárenské distribuční soustavy jako první bioplynka v Česku, víme, že nejde o snadnou záležitost. Komplikace způsobuje pomalejší legislativa a to, že na úrovni podpory rozvoje tohoto obnovitelného zdroje energie u nás prozatím zůstáváme spíše v teoretické než praktické rovině. Přesto vnímáme, že veškeré tyto překážky jsou minimálně od energetické krize menší,“ uvedla Barbora Formánková, tisková mluvčí společnosti Energy financial group. 

Kromě nákladů na připojení biometanových stanic k plynovodům je další výzvou pro rozvoj biometanu v Evropě poplatek spojený s jeho dodávkami do sítě. Sdílení tohoto poplatku s distributorem, jehož výše se v jednotlivých zemích liší, se aktuálně uplatňuje v 11 z 28 evropských zemích, jako je Švédsko, Lotyšsko a Belgie. Naopak v České republice zaveden není.  Cílem je přitom pokrýt instalaci a údržbu technologie na výrobu biometanu, poplatky za přístup k síti a náklady na zajištění kvality plynu.  

Změnu v problematice připojování biometanových stanic k síti by mohl přinést nový plynárenský balíček, který je momentálně připravován Evropskou unií. Pokud budou opatření, jež má zahrnovat, správně provedena, mohou brzy odstranit překážky spojené s distribucí a umožnit širší dostupnost biometanu na trhu jako nízkoemisní alternativy zemního plynu.

Graf 1: Sdílené náklady na připojení k síti ve 28 evropských zemích

Zdroj: EBA, projekt GreenMeUp, 2023.

Graf 2: Poplatky za dodávky biometanu ve 28 zemích Evropy

zdroj: tisková zpráva

24 Comments on “Náklady na dodávky biometanu v Česku nesou jen výrobci, změnu může přinést plynárenský balíček”

 1. Tak si přijedu v poledne domů ze zahradnictví, kam jsem byl vyzvednout další maliny, a koukám jako blázen, vedle brány na pozemek jsou vysypané dvě velké hromady pětatřicítkových polen, báj voko 15-20 kubíků moc pěkného dřeva. Z mého lesa nejsou, nic jsem si neobjednal, žádný papír u toho není. Tak buď je to omyl, dárek. nebo pokus o rafinovanou pomstu, protože k domu a dřevníku to je od brány 200 metrů 😀
  Akorát teď nevím, co s tím 😀

      1. lavrov42 pry bydli nekde na konci sveta, kde jeho soused bydli na obrovskem pozemku a jeho barak pry vidi jen kdyz se koukne pres satelit. Tak treba ma ten soused 200kW panely. Kdo vi…
       Jinak existuji TČ s prikonem 1kW a vyrobi teplo 5-6kW. Na dobre zatepleny RD to uplne staci. Mam zkusenost s RD s TČ kde k vytapeni staci rocne 1000kWh. S typickou FVE instalaci 10kW a baterkou by to s ostrovem mohlo fungovat. Samozrejme s TČ se zemnim kolektorem nebo podzemni vodou a dve studny.

       1. Také mám FVE dokonce s baterkou 15kWh. V zimě zvláště v době kdy je třeba hodně topit se výroba klidně na týden nebo dva limitně blíží nule, pokud třeba není úplná nula (zasněžené panely). Takže ještě jednou. K čemu vám bude k TČ ostrovní FVE i baterkou 10 kWh (která tedy vydrží 10h provozu – noc je v prosinci až 16h za den)? V zimě jsou dny kdy FVE s bídou pokryje svou vlastní spotřebu.

        Pokud máte hybridní FVE, tak ta si chybějící elektřinu cucne ze sítě. Ostrovní FVE vám ale většinu zimy pojede na naftu.

        1. Ostrovní FVE vám ale VĚTŠINU zimi pojede na naftu….. To jsou kecy (kdybys napsal část, uznal bych ti to 😉)

        2. Drvoštěpe a poháníš tím ostrovním FVE tepelné čerpadlo ? Pokud máš běžnou spotřebu třeba 5kWh denně (předpokládám že kdo má ostrov snaží se být tak úsporný jak to jde) a dost velkou FVE, tak značnou část spotřeby si i v zimě dokážeš vyrobit. Ale pokud by jsi tím chtěl pohánět i TČ, tak to pojede většinu dní na naftu. To energeticky bude stále lepší než tu naftu pálit rovnou, ale finančně to bude pitomost.

         Hlavní ale je že pro topení TČ musíš počítat s příkonem v nejhorší situaci (-20°C v noci) a na to dimenzovat jističe. Ostrovní FVE ti v tom nijak nepomůže i kdyby jsi jí jinak poháněl TČ 99% zimy (což je utopie).

        3. pro Jimmy…. Jasně že ne. Teplo, teplou vodu a navíc trochu elektřiny kogenerací vyrábím pálením dřeva – tedy opět OZE.
         Věřím ale, že bych si dokázal poradit i v situaci vytápěním TČ. Je to všechno o invenci a v tomhle případě i dost o penězích. Jo bylo by to hodně drahé, ale to je finanční, ne technologický problém.

 2. off
  Zrovna na ČT24 rozhovor s Václavem Bartuškou o těch tak propagovaných malých reaktorech.

  Redaktor: Kdy bude postaven ten první malý reaktor v ČR?
  Bartuška: No nechtěl bych být u toho aby to byl první reaktor na světě. Lepší by byl pátý nebo třeba padesátý. Třeba v Idahu výstavbu prvního malýho reaktoru zastavili.
  Já: No vida, tak to je slušná blamáž.

  Redaktor: Jak budou ty malý reaktory vypadat, budou třeba někde za městem?
  Bartuška: No tedle optimistický marketing jadernýho průmyslu se nejspíš nenaplní. I ty malé reaktory budou potřebovat zajištění bezpečnosti a neustálé kontroly a to jejich provoz značně prodraží. Nakonec bude výhodnější je stavět v areálech stávajícých jaderných elektráren.
  Já: Bum, další blamáž. Vlký sny jadernejch ovcí o kapesním reaktůrku u každý vesnice se rozplynuly jak pára nad hrncem.

  Redaktor: Kdy můžeme očekávat započetí výstavby těch malých raktorů ?
  Bartuška (váhavě): No možná někdy v roce 2035.
  Já: Bum, než to dostavěj, odladěj a spustěj tak už tu většina z nás ni nebude… :)))

  Přesně jak jsem předpokládal. Lidi se navnadili na kecy o kapesních reaktorech, jenže se ukazuje že je ještě nikdo nepostavil, že nebudou někde v boudě za městem a ani že je nespustěj už příští rok!!! Zase lidi opíjej rohlíkem. prostě jen další blamaž jaderných strejců. :)))

   1. rusacko je obrovska zeme a kdyz jim tam neco bouchne, tak to nevadi. Uzavrou stovky km2 a devastuji prirodu jinde. Po celem rusacku je spousta radioaktivne zamorenych uzemi. Davat rusacko jako priklad je fakt dobbry napad. Ale jen pro idiota. Ted se svet muze zase dockat kontaminace plutoniem ze zaplavenych oblasti kolem Tomsk-7 kde nekolikrat doslo k jadernym katastrofam vcetne jaderneho vybuchu v roce 1963.
    Nastesti ziju v EU a nemusim se denne bat o zivot ktery me nemocny grazlove z kremlu muzou kdykoliv znicit.

     1. Ano Čína si zajistí levné energie – OZE. Pokud jde o jaderné štípání – drahé, komplikované a riskantní, to potřebují všechny státy s jadernou bombou i z jiných důvodů než energetických. HLAVNĚ z jiných důvodů.
      Malé reaktory zase potřebují vojenské mocnosti pro ponorky, letadlové lodě a taky ledoborce….
      Nic z toho se Česka netýká, tak s tím bordelem děte doprdele ☢️🤮…
      Nechat OPATRNĚ dosloužit a hlavně nestavět nic nového. Ježiš jestli s tím tyhle zloději začnou, to bude děsnej tunel🤑😱

      1. hxxps://globalenergymonitor.org/report/boom-and-bust-coal-2024/
       Čína v roce 2023 spustila 47 GW uhelných elektráren, dalších 75 GW staví a spustí do dvou let a dalších 90 GW je v přípravě.
       Čína staví fosilní elektrárny co to jen jde. Staví OZE co to jen jde. Staví jádro co to jen jde.
       Čína staví všechny energetické zdroje na maximum co zvládne. Protože hodně zdrojů = levná energie = prosperita. Vybírat si z toho jeden zdroj, v tvém případě OZE, a na něm stavět argumentaci o levných čínských energiích, je zcela chybný závěr.

       1. Už za komunistů jsme říkali, že nesmíme nechat Čínu zbohatnout. Kdyby si každý Číňan mohl dovolit televizi a ledničku tak postaví tisíce elektráren a bude konec světa. To nás vůbec nenapadlo, že by mohli mít i auta. Sláva, staví taky OZE, svět vydrží o pár let déle.

        1. Uranu je při současných cenách rudy dost na cca 100 let.

         https://oenergetice.cz/zahranicni/svetove-zasoby-uranu-jsou-dostatecne-chybi-investice

         Až bude U235 docházet, můžeme v rychlých reaktorech vyrábět plutonium, můžeme používat i U238, můžeme přejít na Thorium.

         Stejně jako doba kamenná neskončila na nedostatek kamene, tak jaderný věk neskončí vyčerpáním zásob paliva do reaktorů. Zatím se používá rozbíjení U235 protože ho je dost a je to nejlevnější.

        2. S tou dobou kamenou je to jasné a píšu to samé. Akorát že nukleární štípačky skončí (v energetice) proto, že jsou drahé, smrdí (průserem) a nejsou dobře kompatibilní s OZE, narozdíl třeba od paroplynových.

Napsat komentář