bioFormule ze sójy, mrkve a brambor

Jan Horčík - 27 Duben 2009

Výzkumníci z britské University of Warwick, resp. tamního výzkumného centra pro inovace, se rozhodli postavit doopravdy "zelené auto". Tým WorldFirst Racing navrhl a postavil závodní vůz Formule 3, který je vyroben z mrkve (resp. bioplastiku založeného na mrkvi), brambor (polymeru odvozeného od slupek brambor), lněných vláken, sojového oleje a dalších přírodních produktů. Také využívá recyklovaných uhlíkových vláken a kompozitních panelů. Především je ale jeho turbo-dieselový motor o objemu 2,0l značky BMW schopen zpracovat bionaftu vyrobenou jak třeba z rostlinného oleje, tak z odpadní čokolády. Přitom ale nabízí výkon 220 koní a max. rychlost 225 km/h. Samotní výzkumníci vidí jako svůj největší úspěch využití recyklovaných uhlíkových vláken, která nejsou zdaleka tak drahá jako nová. To by mohlo v budoucnu znamenat cestu k levnějším závodním automobilům.
závodní automobily - Formule 3 týmu Worldfirst Racing

edmunds
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Odpadní čokoláda neexistuje. Všechno co se při výrobě čokolády vyrobí je buď super k jídlu nebo na něco jiného. To auto je gastronomický zločin!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Odpadní čokoláda??!! To slyším poprvní! Jinak ale dobré, zdravé, vitamínů plné materiály.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Jde o odpad, který vzniká ve výrobním procesu čokolády... nikdy jsem výrobu čokolády na vlastní oči neviděl, takže víc bohužel nedokážu přiblížit :).

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlasím s tím,že pokud člověk se o pravdivosti zprávy nepřesvědčí na vlastní oči nemusí tomu věřit.Samozřejmě jako u všech výrob vzniká nepoužitelný odpad,nevhodný pro potravinářství.Ale ten kdo má možnost si sáhnout na motor i turbodiesl,tak ví v jakých teplotních mezích tyto pracují.Osobně si myslím,že čokoláda v těchto strojích a za předpokládaných podmínek jdou použít pouze jako mazivo.Ale jinak se už těším až vnoučata přijedou v automobilu z pralinek nebo modré milkywey.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To bych neřekl, pokud jde o tuky, tak ty se dají krakovat. Takže z tuků vyrobíte třeba benzin. Pokud jede o odpadní čokoládu, tak nevím, ale určitě je ve zpracovatelském řetězci surovin pro potravinářství hodně odpadů, které se nehodí pro potraviny (plesnivé, sežrané brouky ap.). Například jsem slyšel, že v čokoládě je povoleno až 3% živošišných příměsí údajně proto, že to žerou brouci.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil