Magazín E15 aktuálně přinesl obsáhlý rozhovor s Petrem Šlegrem, ředitelem nevládního Centra pro efektivní dopravu. Ten mimo jiné říká, že železnice v České republice je za dálnicemi opožděna o půl století.
Rozhovor se věnuje především problematice koridorů, jejich modernizaci a srovnání dopravní dopstupnosti železnice vs. silnice a dálnice. Z rozhovoru jasně vyplývá, že Česká republika v oblasti vývoje železnice výrazně zaostává a stává se skanzenem Evropy.
V 90. letech totiž tehdejší minist dopravy Jan Stráský rozhodl o modernizaci stávajících koridorů železničních tratí. Ty přitom byly navrženy už v 19. století pro tehdejší potřeby. Stráský naopak zcela odmítl VRT (vysokorychlostní tratě = rychlovlaky), které podle něj nebyly pro Česko vhodné.
Japonsko připravuje nový 500 km/h rychlovlak
Xrail – evropská aliance pro nákladní železniční dopravu
Rozhovor: Jan Maj, šéf divize Siemens Mobility, o budoucnosti železnice
Přitom dnes je jasné, že vysokorychlostní dráhy jsou vhodné i pro menší země a dokonce i pro vnitrostátní dopravu. Proti obecnému přesvědčení nejsou dražší než dálnice, mají výrazně nižší prostorové nároky než dálnice a také jejich provozní náklady jsou výrazně nižší. Přitom jsou dvakrát až čtyřikrát rychlejší než dnes běžně jezdící vlaky.
„Výstavba vysokorychlostních tratí, která nás dříve či později nemine, bude určitě spojena s obstrukcemi. Ale dálnice se přes všechny problémy staví, u železnic by to tedy také šlo,“ říká Šlegr. A upozorňuje, že v sousedním Německu se staví vysokorychlostní spojení Berlína s Vídní oklikou přes Mnichov, které i tak bude rychlejší, než pokud by se vedlo přes ČR. Právě z důvodu nulového rozvoje VRT.
„To už opravdu znamená, že se stáváme jakýmsi železničním skanzenem. Já to vnímám jako geopolitický problém,“ vysvětlil Šlegr. „Železniční síť se musí vyvíjet, což se u nás neděje,“ dodal.
V téhle zemičce se oproti
V téhle zemičce se oproti např. Německu nevyvíjí vůbec nic, natož vlaková doprava. Máme tady ČD, Regio Jet a přijde ještě Leo Express. Pokud jde o modernizaci vlaků, k čemu by to bylo, když zde nejsou VRT. Vlaku je dost ale trati málo. Jistě by každý uvítal i mezinárodní přímě spoje vysokorychlostnímy vlaky, např. do Německa či Francie. Peníze by na to byly, ale to by se nesmělo krást. Když musíme platit drahé dálnice, které jsou ve výsledku úplně k ničemu, raději stavějte koleje. Naštěstí po dálnici téměř vůbec nejezdím, stačila mi jedna jízda po D1 z Ostravy do Prahy a zpátky a mohl jsem na autě měnit uložení tlumičů. Děkuji, ale příště raději vlakem.
Sorry, to mělo být o
Sorry, to mělo být o příspěvek níž.
Uz 22 let tu radi
Uz 22 let tu radi neviditelna ruka trhu takze vysledky jsou nasnade – Klaus podruhe na hrade a pendolino se miji s regiojetem.
Doprava v CR se musi resit a planovat komplexne – platime za to ministerstvo… Kraje se snazi vytvaret krajske systemy ale chcete-li jet z kraje do kraje zjistite ze z hradce kralove do Olomouce musite jet autobusem pres brno.
Infrastruktura a doprava musi byt koncepcni – dlohodoba – ne zavisla na 4-letych volebnich obdobich a barve momentalniho viteze voleb ktery o doprave vi kulovy (Vit Barta, majitel fizlarny at promine)!!!!
Právě, že ve ČD
Právě, že ve ČD neřádí nic. To je pořád ten stejný bolševický skanzen jako vždycky byl. Nebýt RJ a LEO, tak se tam dodnes nepohnul ani kámen. Stejně tak nebýt SA, tak dodnes s ČSAD jezdíte Karosou. Obecně cokoliv dělá stát funguje mizerně, ale za to je to drahý.
Podle toho jak sleduji
Podle toho jak sleduji vývoj na České železnici musím dát za pravdu titulku tohoto článku – jsme hodně pozadu. I když s vývojem nových řad lokomotiv z Plzně se začíná snad něco dít a myslím, že zákazníci vlaků ČD mohou z části poděkovat panu Jančurovi! To se týká vozového parku.
Co se týče rychlosti na našich tratích, nechápu, že v některých úsecích v České kotlině nejezdí 200 km/h. Myslím si, že by to byly minimální úpravy (jistě nic není zadarmo a hlavně investovat do zabezpečovacího zařízení – ETCS, zrušit některé přejezdy apod. by něco stálo), ale šlo by to!
To, že se staví železniční vysokorychlostní „obchvat“ České Republiky je hodně alarmující! Vše souvisí se vším. Tratě jsou provozovány nejen osobní dopravou, ale i nákladní = zaměstnanost, technologie, alibismus, že vlastně už ty vysokorychlostní tratě nepotřebujeme………
Na tuhle zemičku je
Na tuhle zemičku je pendolino až dost. Náš největší problém je spíš kamiónová doprava a také kvalita (nebo spíše nekvalita) a ceny výstavby a oprav stávající silniční sítě. Autoři bludů o superželeznici rádi zapomínají, že drtivá většina lidí žije v malých městech a na vesnicích a to se měnit v příštích letech určitě nebude. Takže je pro ně supertrať Ostrava-Praha nebo Brno-Praha celkem na nic.
Spíš se dočkáme, že se
Spíš se dočkáme, že se to všechno rozprodá…
A proč ne? Když místo PVK
A proč ne? Když místo PVK máme Veolii, tak třeba místo ČD budeme mít SNCF a budeme jezdit v TGV 🙂
A proč jo.Srovnavat
A proč jo.Srovnavat silnični bus dopravu a dopravce s železnici je blahovost.Nevim zda by po ekonomickem rozboru do toho šla Student agenci v ČR.To co jde v silnični dopravě jednoduše a bez většich problemu tak v železnični to muže byt propadakem a hrobem investic.Nehledě na to,že v dopravě nelze oddělovat osobni a nakladni dopravu.A diky vladnimu konceptu dopravy praktikovanemu zde již dvacet letse těžko kamionovy byznis vrati na koleje,aby pomohl železnici vydělavat.
Už včera bylo pozdě…
Už včera bylo pozdě…
Bohužel se u nás VRT
Bohužel se u nás VRT dočkáme při nejlepším za 20 let a to jsu ještě velký optimista.