V Dubaji budou záchranáři létat na jetpacích

„Budoucnost je tady. Jen není rovnoměrně distribuována.“ Citát kyberpunkového klasika Williama Gibsona jako by přesně vystihoval dnešní situaci. Budoucnost je v Dubaji.

Jetpack neboli létající batoh společnosti Martin Aircraft
foto: Martin Aircraft

, hlavní město stejnojmenného emirátu Spojených arabských emirátů, je už dnes městem budoucnost, kde je možné téměř všechno.

Stojí tam nejvyšší na světě Burdž Chalífa. Policisté se prohánějí v BMW i8. A ve vzduchu létají lidé na tryskových křídlech.

Létat tam teď budou i požárníci, resp. záchranáři. Město zakoupilo 20 jetpacků (tryskových batohů) od společnosti Martin Aircraft. Proč je potřebují? Je to nejjednodušší způsob jak se dostat k lidem právě v nejvyšší budově světa.

Maximální výška kterou lze s jetpackem vystoupat je 914 metrů, což pohodlně stačí i na nejvyšší patra 828 metrů vysokého mrakodrapu Burdž Chalífa.

Maximální rychlost jetpacků je 72 km/h, takže mohou zareagovat skutečně briskně. Na vrcholku mrakodrapu mohou být za minutu. Ve vzduchu vydrží jetpack až 30 minut.

Navíc lze jetpacky ovládat vzdáleně, takže lze například zorganizovat záchranu více lidí s jejich pomocí. Cena za jeden kus? $150 000, v přepočtu 3,75 milionu korun.

One Comment on “V Dubaji budou záchranáři létat na jetpacích”

  1. To by mě zajímalo, jak pan
    To by mě zajímalo, jak pan záchranář v nějakém tom 155 podlaží bude vystupovat. Neznám přesně tu budovu, možná jsou tam terasy a balkóny… ale i tak, v té výšce u takové věže se může vítr chovat dost nepředvídaně, trefit se někam nemusí být sranda.
    A taky by mě zajímalo, jaký asi bude mít pan záchranář plat 🙂

Napsat komentář