Tryskový batoh neboli Jetpack o krok blíže uvedení na trh

Firma Martin Aircraft Company z Nového Zélandu uveřejnila nové informace o průběhu vývoje tryskového batohu Martin Jetpack. Firma před nedávnem uzavřela strategické partnerství s americkou Avwatch. Obě společnosti tryskový batoh nabídnou americkému ministerstvu obrany a vnitřní bezpečnosti, a také státním a federálním institucím ve Spojených státech.

Tryskový batoh Martin Jetpack
foto: Martin Aircraft Company

Martin Jetapack je létající stroj pro jednoho člověka. Díky svým kompaktním rozměrům a s odkazem na vědeckofantastickou literaturu se stroji přezdívá „tryskový batoh“.

Srdcem tryskového batohu je spalovací 2l motor o výkonu 150 kW (200 koní). Cestovní rychlost je 56 km/h, maximální 74 km/h. Výdrž ve vzduchu je 30 minut, dolet 30 km a dostup až 900 m – doporučená letová hladina je však 150 m.

Martin Jetapack je dítětem technika a vizionáře Glenna Martina. První koncepci tryskového batohu navrhl Glenn již v roce 1981. Avšak až v roce 1997 se prvním prototypům batohu Martin Jetpack podařil dostat do vzduchu.

Od prvního návrhu až do dnešní doby vzniklo 13 odlišných konstrukčních prototypů, každý vylepšený o poznatky z předchozího testování. Teprve 35 let od prvního podnětu, tedy v roce 2016, se komerční produkt tryskového batohu Martin Jetpack dostane do rukou prvním zákazníkům.

Jeden z mnoha testovacích letů.
video: YouTube

V první řadě poputují batohy Martin Jetpack k bezpečnostním a záchranným složkám. Právě zde vstupuje do hry americká společnost Avwatch.

Američané získají od firmy Martin Aircraft Company několik strojů Martin Jetapack, s kterými pak na Severoamerickém kontinentě začnou potenciálním zákazníkům demonstrovat schopnosti a možnosti technologie. Stejně tak Avwatch získá simulátor pro výcvik pilotů.

Firma Avwatch a Martin Aircraft Company začnou spolu vyvíjet účelové verze pro jednotlivé bezpečnostní složky. Počítá se s verzí pro pátraní a záchranu osob, bezpečnostní, policejní a strážní operace nebo pro záchranné akce pří přírodních katastrofách včetně rozsáhlých požárů.

„Martin Jetpack je vzrušující technologie, podobně jako vrtulník v počátcích svého vývoje, se značnými možnostmi doplňující naše řešení, které nabídneme naším zákazníkům,“ říká Chris Kluckhuhn, zakladatel Avwatch a bývalý záchranný pilot americké pobřežní stráže. „Je to vzrušující partnerství, které umožní Avwatch a Martin Aircraft Company nabídnout unikátní a pokročilá řešení.“

Počítá se, že speciální verze batohu Martin Jetpack pro bezpečnostní složky přijde na 200 000 dolarů (4,3 mil. Kč) + speciální vybavení (elektronické, komunikační a průzkumné systémy). Pro běžné uživatele se cena odhaduje na 150 000 dolarů (3,3 mil. Kč).

Martin Aircraft Company

6 Comments on “Tryskový batoh neboli Jetpack o krok blíže uvedení na trh”

  1. Tryskový batoh je super
    Tryskový batoh je super nápad, i když asi akorát pro Jamese Bonda. Tohle ale není ani tryskové (má to pístový motor) ani batoh, protože to váží asi tak půl tuny (můj odhad – v článku to pro jistotu vůbec není napsané). Tudíž je tohle celkem na nic i pro Jamese Bonda.

Napsat komentář