Toyota představí malý dvoumístný elektromobil pod milion jenů

Malá elektrická jezdítka, bojíme se říkat jim ‘elektromobily’, jsou teď v kurzu. Renault Twizy už je v prodeji ve Francii a Británii a brzy jistě i v dalších zemích. Další automobilky taktéž chystají své modely. A Toyota není výjimkou. Pravdou ale je, že s nimi má mnohem víc zkušeností.

Malá elektrická jezdítka jsou něco, s čím se nejspíš na silnicích budeme setkávat čím dál tím častěji
foto: Toyota

Toyota skrze svou sesterskou společnost Toyota Auto Body Co. už od roku 2000 prodávala malé jednomístné elektrické vozítko COMS. Pro rok 2012 má připravenu jeho novou verzi, tentokrát už dvoumístnou, kterou chce prodávat za cenu pod 1 milion jenů.

Max. rychlost dvoumístného elektrického vozíku Toyota COMS je omezena na 60 km/h. Zjevně není určeno na dálnice, ale spíš jako NEV – sousedské vozítko pro popojíždění po městě, případně velkých průmyslových areálech či továrních halách.

Pro takové účely nabízí více než dostačující dojezd 50 km na jedno nabití. Nová generace COMSu se nabije za dvě hodiny, což je 4x až 6x rychleji než generace předchozí. Cnea 1 milion jenů znamená v přepočtu méně než 250 000 Kč.

Japonská vláda navíc momentálně podle informací deníku Nikkei pracuje na standardech pro ultra-kompaktní elektromobily, které určí kde všude mohou jezdit.

Všeobecně se očekává po tomto druhu osobních dopravních prostředků vysoká poptávka – nejen jako zařízení pro denní mobilitu seniorů a méně pohyblivých lidí (např. na nákupy), ale také ve vztahu k turistům.

3 Comments on “Toyota představí malý dvoumístný elektromobil pod milion jenů”

 1. A čo takto plnohodnotný
  A čo takto plnohodnotný elektromobil za rozumnú cenu? Takéto „jezdítka“ sa dajú dotiahnuť z číny za nižšiu cenu. Čo z toho, že to má značku? Keď je automobilka schopná, tak sa bude snažiť presadiť na trh autá ako je Tesla S. Relatívne prijateľná cena (vzhľadom ku kategórii vozidla), slušný výkon, nadštandardný dojazd. Nech niekto povie že to nejde!

  1. Ale kliiiiid
   Ale kliiiiid 🙂
   Automobiliky se podivaji na Teslu a pak podle toho, jak se ji bude darit, se prizpusobi… Zatim v ni nevidi konkurenci, tot vse, proste nejakych 20.000 aut za rok, to je pro ne prd do hliny 🙂
   Ale celkem verim, ze Nissan to taky mysli vazne s elektromobilitou a o Toyote uz je davno znamo ze dela celou rodinu hybridu. Ja to proste tak cerne nevidim. Pokud Tesla skutecne splni vsecko co naslibovala u Modelu S, tak si myslim ze o to bude celkem zajem. O rok pozdeji udelaji X a treba o neco pozdeji se obevi i nejake lepsi baterie.

   Anebo treba taky ne, kdo vi 😉

Napsat komentář