Toyota Optimal Drive

Označení Toyota Optimal Drive využívá japonská automobilka od roku 2008 pro novou řadu motorů, převodovek a dalších technologických inovací, které mají za cíl snížit spotřebu paliva a emisí u nových vozů značky Toyota. Zároveň mají novinky za úkol přispívat k maximálnímu výkonu a dynamice jízdy. Novinka byla představena na autosalonu v Paříži.

Toyota přišla už v roce 1997 s hybridním autem Toyota Prius, patří tedy mezi průkopníky. Na strunu ochrany životního prostředí začala hrát dlouho předtím, než začalo být toto téma populární. Kromě hybridního pohonu, který nazývá Hybrid Synergy Drive, ale automobilka disponuje také soustavou opatření nazvanou Toyota Optimal Drive.

Ta je dnes nasazována do 85 % celé modelové řady značky Toyota. Na konci roku 2008 bylo na trh uvedeno několik modelů vybavených koncepcí Toyota Optimal Drive – model malého městského vozu Toyota iQ, nová Toyota Avensis, Toyota Yaris v modelovém provedení 2009, Toyota Aygo a větší RAV4. Počátkem roku 2009 automobilka spustila program modernizace hnacích jednotek u modelů Auris a Corolla.

Důležitou součástí opatření pro snížení spotřeby a emisí je například technika Stop & Start. Například Toyota Auris díky novým zážehovým motorům vykazuje jednu z nejpříznivějších hladin emisí CO2 ve své třídě a může se pochlubit výborným poměrem mezi dosahovaným výkonem a hladinou emisí CO2. Snížení hladiny emisí CO2 znamená pro majitele v řadě zemí i daňové výhody – například v Portugalsku, Irsku, Španělsku a Nizozemí.

Opatření v rámci Toyota Optimal Drive se týkají jak benzinových (zážehových), tak dieselových (vznětových) motorů. Zároveň jde o součást programu, kterým je snížení celkových průměrných emisí CO2 pod hladinu 140 g/km pro všechny vozy produkované automobilkou Toyota.

Napsat komentář