Toyota chystá výrobu Priusů v USA

Japonská automobilka Toyota chce vyrábět hybridy Prius v USA. Tento krok se v médiích spekuluje již dlouho. Nicméně data prodejů za poslední rok, kdy se jen v prodalo celkem 236 659 vozů Prius, společně s aktuálním prohlášením šéfa americké Toyoty, nás utvrzují v tom, že tento krok přijde co nevidět.

, nejnovější přírůstek do rodiny Prius, už je k dostání i v České republice
foto: Hybrid.cz

Toyota už v USA vyrábí valnou většinou modelů, které v severní Americe prodává. Hybrid Toyota Prius zůstával až dosud světlou výjimkou. Ale to se má brzy změnit.

Rodina vozů Toyota Prius je v USA čím dál tím oblíbenější. Na druhé straně oceánu je ale výroba naopak čím dál tím dražší – může za to silnější jen i vyšší náklady na pracovní sílu. Po pracovních místech hladová Amerika bezesporu nebude váhat nabídnout Toyotě velmi výhodné podmínky.

Toyota ostatně nebude první, kdo výrobu svého technologicky nejpokročilejšího vozu rozjede v důležitém místě spotřeby. Nissan v USA aktuálně spustil výrobu elektromobilu Nissan Leaf – v továrně Smyrna v Tennessee.

test Toyota Prius plug-in hybrid test Toyota Prius plug-in hybrid test Toyota Prius plug-in hybrid

Shigeki Terashi, šéf Toyota Motor North Americe Inc., aktuálně v rozhovoru pro japonský hospodářský list Nikkei řekl, že Toyota “bude vyrábět auta tam, kde jsou populární”. To by mohlo znamenat minimálně to, že v USA bude Priusy montovat z dílů dovezených z Japonska.

Jenže Terashi zároveň dodal, že TMNA “zároveň posoudí možnost lokálně vyrábět klíčové komponenty pro hybridy, jako jsou baterie a motory.” Teď už jen zbývá otázka: kdy? Pro Toyotu platí čím dříve, tím lépe. Eliminuje tím náklady na dopravu, umožní zákazníkům si auto lépe přizpůsobovat, v konečném důsledku jej bude moct zlevnit, čímž výrazně posílí svou pozici na trhu.

V době, kdy v USA uvádí čím dál tím více automobilek – a např. domácímu se jejich prodej extrémně daří – jsou taková opatření nasnadě.

Napsat komentář