Spojené státy americké jsou pro japonskou automobilku Toyota kritickým odběratelem hybridních aut. Prodá se jich tam více než 30 000 za měsíc, především díky novým modelům jako Toyota Prius c, Toyota Prius plug-in hybrid a Prius v. Automobilka údajně zvažuje výrobu těchto aut přímo v USA.
foto: Toyota
Proč vyrábět Priusy v USA? Jednoduše proto, že to má smysl. Poptávka je obrovská a bude dál růst spolu s tím, jak americká administrativa bude i nadále klást důraz na snižování závislosti na dovozu ropy ze zahraničí.
Magazín Automotive News aktuálně vyzpovídal jednoho z důležitých výzkumníků pohonů automobilky Toyota, Koei Sagu, který redaktorům potvrdil, že firma skutečně přemýšlí o výrobě Priusů v USA nejpozději od roku 2015.
To znamená, že zároveň bude chtít odebírat komponenty jako jsou motory, invertory, baterie od severoamerických dodavatelů. Pro tamní společnosti se tedy naskýtá obrovská příležitost. Zhruba kolem roku 2015 by se na trhu měla objevit 4. generace hybridních vozů Prius.
Mohla by být první, která bude vyrobena mimo Japonsko. Je pravděpodobné, že základní model 4. generace Priusu bude opět využívat léty prověřené NiMH baterie. Pokročilá verze by však mohla využít i lithium-iontové baterie.
Kde konkrétně by se mohly americké Priusy vyrábět zatím není jasné. Jediný hybrid, který Toyota v USA vyrábí je Toyota Camry Hybrid – ten se montuje v továrně v Georgetownu.
Další továrny má automobilka v Mississippi a úzce také spolupracuje s Tesla Motors v její nové továrně ve Fremontu v Kalifornii (bývalá továrna NUMMI). Tam Toyota a Tesla vyrábějí elektrické SUV RAV4 EV.
Výroba Priusů v USA má především ekonomické přednosti, které začínají být čím dál tím důležitější spolu s tím jak se konkurence v oblasti hybridních aut přiostřuje. Produkce vozu v zemi spotřeby eliminuje závislost na kurzu jenu, drahé dopravě i případných problémech japonských dodavatelů (viz. zemětřesení).
Pokud by to nebyla
Pokud by to nebyla novinařska kachna,nebo špatny překlad informaci,tak by USA byly opravdu světovym rajem elektromobilu.Pokud by to byla opravdu pravda,tak by po severoamerickych komunikacichjen za lonsky rok jezdilo třistašedesat tisic novych elektromobilu,a pokud to vezmeme,že se jedna pouze o velke obytne aglomerace,kde neni problem s dobijenim tak by tyto vozidla měla byt vice vidět,a to se zatim v běžnych mediich a dokumentech neděje.Takže asi k podobnym informacim lze přistupovat jako k vyšce prměrneho platu v ČR a realitě.
Bol som v Madisone, kde bol
Bol som v Madisone, kde bol Prius veľmi rozšírený. Toto mesto na mňa urobilo veľký dojem a zmenilo pohľad na USA. Rešpektovanie cyklistov, systém prenájmu bicyklov, autobusy s nosičmi na bicykle a taxi greencabofmadison