Tesla ve 3. čtvrtletí dodala rekordních 343 000 aut

Americká Tesla opět překonává rekordy. Za uplynulé čtvrtletí dodala 343 000 elektromobilů a dodala jich dokonce 365 000.

Tesla potvrdila, že za uplynulé čtvrtletí vyrobila necelých 346 000 elektromobilů Tesla Model Y a Tesla Model 3, dodala jich 325 000. Dále vyrobila téměř 20 000 elektromobilů Tesla Model S a Tesla Model X a dodala jich 18 672.

Tesla zároveň blíže odhalila svůj superpočítač Dojo. Ten je údajně tak výkonný, že vyřadil elektrickou rozvodnou síť v Palo Alto. Superpočítač slouží k tréninku neuronových sítí za pomoci video dat. Výsledné naučené schopnosti se pak přímo promítají do systému autonomního řízení Tesla Autopilot elektromobilů Tesla. Superpočítač ale bezesporu poslouží také pro trénink neuronových sítí ovládajících aktuálně představeného robota Optimus.

Detaily komponentů superpočítače Tesla Dojo. foto: Tesla

Tesla dále ohlásila dvě důležité události. Za prvé, Gigafactory Berlin dosáhla výrobní kapacity 2000 aut týdně. V červnu to bylo 1000 aut týdně. Momentálně se v gigatovárně Berlín vyrábějí elektromobily Tesla Model Y, ještě podle „staré receptury“ s bateriovými články 2170. Časem by ale továrna měla přejít na nový typ Modelu Y se strukturální baterií z článků 4680. Pro letošek má Tesla v Berlíně dosáhnout 5000 vyrobených elektromobilů Model Y týdně. Rostoucí výroba v Evropě má za následek to, že Tesla nemusí do Evropy exportovat elektromobily Model Y z Číny.

Jednotlivým modulům superpočítače říká Tesla „ExaPOD“. foto: Tesla

Druhou zprávou je, že Tesla se konečně rozhodla rozšířit dlouho „stagnující“ Gigatovárnu Nevada, tedy původní Gigafactory 1. Ta je už řadu let zamrzlá na asi 30 % celkové avizované zastavěné plochy. Přitom se měla stát největší budovou na světě. Místo toho se ale Tesla a Panasonic, který uvnitř pro Teslu vyrábí bateriové články, soustředili na optimalizaci tamní výroby.

SOUVISEJÍCÍ: Panasonic postaví v USA novou továrnu na Tesla baterie 4680

Rozšíření o další buňku bude primárně v režii Panasonicu, protože velmi pravděpodobně bude sloužit právě k výrobě nových článků 4680. Expanze má přivést gigatovárnu blíž k historicky avizované roční výrobní kapacitě 105 GWh bateriových článků a přes 150 GWh baterií.

zdroj: Tesla, Electrek.co

14 komentářů u “Tesla ve 3. čtvrtletí dodala rekordních 343 000 aut”

  1. Berlín jede. Příští rok touto dobou ,by se už produkce v Berlíně měla dostat někam na 7000+ týdně. To už přinese poměrně velký tlak na trhu. Podobně jako to nyní probíhá v Číně , kdy EV konkurence je taková , že všichni zlevňují. Tak za rok až dva by k něčemu podobnému mohlo dojít na evropském trhu.

        1. dražší ?? padlej na hlavu né, všici bez tak prokoukli že se zaháněním medvěda do kouta roste riziko použití tepelně devastačních hraček čímž by se problém rozrostl na celosvětovou úroveň a vohrozil mlaskovy smělý pozemský tezlatrjtrsbtc plány a jeho investice poslal doháje dřív než na Mars. Páč bez prachů ve válečný krizi by jeho přepalkáry vodbytově šli doháje. Proto vymlasknul včerejší vymlasklinu všech vymlasklin zcizího krev neteče a aby nebyl zadé hned po kisindžroj tak vymlasknul pro jistotu ještě dneska navečír jednu vymlasklinu plácnutím přes prkenici twitrem což vydojí samozřejmě tezlatrjtrsbtc 😉

Napsat komentář