Tesla představila robota Optimus! Překvapil cenou, ale ne schopnostmi

Elon Musk a jeho Tesla na AI Day 2 ukázali naživo humanoidního robota Optimus. Umí chodit a uchopovat věci.

Elon Musk dlouhodobě predikuje, že hlavním problémem továren budoucnosti budou zaměstnanci. Ve svých Tesla Gigatovárnách s nimi má problémy už dnes. Mimo jiné i proto se rozhodl, že si postaví vlastního humanoidního robota nazvaného nejprve Tesla Bot, později Tesla Optimus.

Naživo ho poprvé představil na aktuální akci Tesla AI Day 2. Ta má primárně za úkol přilákat do firmy nové talenty, v tomto případě na umělou inteligenci (AI). V celkem tříapůlhodinové prezentaci vývojáři dopodrobna rozebírají hardware i software nového robota.

Teslabot - humanoidní robot Tesla Optimus - by mohl v první verzi přijít na světlo světa snad už příští rok. Podle "Elonova" času... foto: Tesla
Takhle nějak by měla vypadat finální verze robota Tesla Optimus. foto: Tesla

Na pódiu přitom Elon Musk uvedl dva roboty – jeden starší prototyp Bumble C, který sám přišel, zamával publiku a ukázal, že umí např. přeskládávat předměty. Druhý, novější prototyp Tesla Optimus, už byl vybaven aktuátory, baterií (2,3 kWh) a elektronikou vyrobenými přímo v Tesle, ale neuměl ještě chodit. Naučit ho to bude prý trvat několik pouze dnů až týdnů.

Díky 2,3kWh baterii dokáže Tesla Optimus pracovat jeden celý den. Důležitější než hardware je v tomto případě software. Jde o stejný Tesla Autopilot software, který Tesla využívá pro autonomní řízení svých elektromobilů. Jen je vytrénován na jiný typ úkonů. Robot Tesla Optimus má pět pohyblivých prstů a palce.

To nejdůležitější z Tesla AI Day 2:

Kompletní záznam Tesla AI Day 2:

Humanoidních robotů už byla v průběhu uplynulých let vyvinuta celá řada. Mezi nejznámější patří např. Atlas od firmy Boston Dynamics. Tito roboti ale nejsou narozdíl od Tesla Optimus navrženi tak, aby je bylo možné relativně levně vyrábět v milionových sériích. A navíc údajně nemají tak pokročilou umělou inteligenci jako má právě Tesla. Elon Musk tvrdí, že pořizovací cena robota Tesla Optimus bude pod $20 000, tedy pod půl milionu korun.

zdroj: vlastní

57 Comments on “Tesla představila robota Optimus! Překvapil cenou, ale ne schopnostmi”

 1. Marku, nemůžete z operační situace dovozovat taktickou, nebo dokonce strategickou. Proválečná propaganda staví na momentálních operačních úspěších ukrajinské armády v některých sektorech fronty, doplňuje je o neověřitelné zkazky o problémech nepřítele mající za cíl pozvednout proválečnou morálku a to vám předkládá, a vy to prezentujete, jako strategickou situaci.

  Rusko opustí vesnici což je operační situace -> propaganda přidá Všichni Rusové se tam ožali a utekli -> a vy z toho dovozujete, že Rusko je v rozkladu a vyřízené.

  Můj názor je, že Rusko aktuálně trpí syndromem mírové armády. Tedy že se pustilo do války a teprve v jejím průběhu zjišťuje, kolik neschopných velitelů se uvelebilo na teplých místečkách v její struktuře, kolik techniky existuje jen na papíře a nakolik se změnil způsob války.
  Ale válka se nevyhrává v zákopech, ale ve schopnostech národa a jeho vedení se adaptovat. To co vy považujete za rozklad já chápu jako ozdravný proces. Pokud tedy nebude Rusko poraženo, než provede armádní restrukturalizaci.

  Připomínám, že Sovětům to trvalo dva roky. Na konci roku 1943 stáli Němci před naprosto jinou Rudou armádou, než v roce 1941.

  Podle mě to je to, na co šmelinář Musk naráží. On koneckonců ví velmi dobře, jak se pracuje s čísly a co je propagandistická lež a co realita.

  1. Pokud vím, tak Sověti mohou svému úspěchu v WW2 hodně poděkovat spojencům (USA) a jejich dodávkám zbraní. Na koho budou spoléhat dnes, když si sami nevyrobí nic složitějšího a sankce jim téměř nic nedovolí dovést? Jak reálně se ruská armáda v těchto podmínkách může restrukturalizovat? A jakou na to bude mít motivaci? Něco úplně jiného je bojovat proti agresi nacistického Německa za podpory USA a spojenců a něco jiného je vést útočnou válku za podmínek sankcí a praktické izolace. Hm?

   Ale samozřejmě, čas ukáže.

   1. Na tom je hezky vidět, na každé větě, že se nedokážete oprostit od ryze západního pohledu a podívat se na to objektivitou nestranného pozorovatele, kterým je většina světa.

    Západ tvrdí, že Sovětský svaz zvítězil díky jeho pomoci.
    Západ tvrdí, že Rusové bez něj nic nevyrobí.
    Západ tvrdí, že je ruská armáda v rozkladu a nezvládne restrukturalizaci.
    Západ tvrdí, že Rusové si uvědomují, že vedou útočnou válku a protestují proti tomu.
    Západ tvrdí, že je Rusko prakticky izolováno.

    A tak dále a tak dále. Jenomže milý Marku, ona realita bývá většinou jiná, než vám někdo účelově tvrdí.

    1. To netvrdí Západ, ale kdokoliv, kdo se podívá na čísla a je schopen přijmout realitu.

     Stačí se podívat na dodávky od USA a VB a nejde jen výrobky, ale i o výrobní materiál a licence díky čemu mohli rozjet vlastní výrobu a za 5 min 12 otočit průběh války. Z druhé strany USA a VB by válku bez SSSR asi taky nevyhráli, takže nesmyslná diskuze.

     Ano, moc nevyrobí. O tom jsme se bavili už před půl rokem, že automobilový průmysl stojí skoro celý a nic moc se od té doby nezměnilo. Uralvagonzavod se jim už podařilo rozjet. Plán je do konce roku vyrobit/modernizovat směšných několik desítek kusů tanků. „Gratulace“.

     Ruská armáda (profesionální pozemní síly) už prakticky neexistuje, tak nevím co by se mělo restrukturalizovat. Pokud mluvíš o vychování nových kádrů a ustanovení nové struktury armády na zelené louce, tak to bude trvat roky. Už není rok 1942.

     Právě naopak se tvrdí, že Rusové protestují stále málo vzhledem k situaci. Každý se ale může podívat na statistiky odchodu Rusů ze země. Zase jde o to, jestli jsi schopný přijmout realitu.

     Když se už i Huawei a další Čínské technologické firmy stahují z Ruska, tak kvůli volání budou muset asi vytáhnout kelímky propojené šňůrkou. Jde tedy o to jak kdo si definuje izolaci.

     1. Ještě doplním mezinárodní platební systém a platební karty. Rus si dnes ze zahraničí nic neobjedná, karty mu nefungují. Nevím jak je to na dovoleně, pokud teda se na ni dostane. atd., atd… Giganti jako Google, Apple, konec.¨

      Zase je pravda, že většinu Ruska problémy tohoto typu, v jejich zaostalosti kdesi za Uralem, vůbec netrápí a nechápou je 🙂

     2. Těch směšných několik desítek kusů je mezi 250-300 ks těžkých tanků do konce roku a až 1700 kusů příští rok (z toho 500 kusů T90 variant), čímž nejen že navýšili mírovou výrobní kapacitu 5x teď a 10x příští rok, ale je to 10x tolik, co vyrobí celá Evropa a nekonečně víc než co vyrobí Ukrajina, jejíž výrobní kapacity (např. v Žytomyru) byly ne náhodou srovnané se zemí. Pokud tedy Evropa něco vyrobí, protože například Rheinmetall svou výrobu tak zoptimalizoval, že je dnes plně závislý na dovozu hliníku, oceli, hořčíku, silikonu a dalších materiálů z Urajiny a Ruska.
      Mně to tedy vůbec směšné nepřijde.

      „Ruská armáda (profesionální pozemní síly) už prakticky neexistuje“
      K tomuhle fanatickému blábolu se nebudu ani vyjadřovat.

       1. Myslíte na těch 20 kilometrech hloubkové obrany, kde se Ukrajinci už přeskupují a pokoušejí o průlom půl roku?
        Popravdě řečeno, pokud někde, tak jsem čekal nějaký pokus průlom tady. Ale přestože se Urajina pokusila před měsícem o průlom na několika místech. zřejmě to Rusové utopili v krvi.
        Je zajímavé, jak hodně informací máme o severu a prakticky nic o jihu. Mám obavu, že tam musely být urajinské ztráty šílené. O kolik postoupili? Kilometr? Dva? Někde ani o metr?

        1. na jihu u Chersonu maji ruske tanky ted 5 rychlosti dozadu a jednu dopredu. Mozna jim ani to nebude stacit zachranit si pozadi.

        2. Teď mám asi deja vu. Tohle jsem četl asi před měsícem…

        3. pred mesicem meli jen ctyri vzad a 2 vpred. ale ono to je jedno, ruzzaci svleknou uniformy ukradnou civilni saty, kolo ci auto a mazou jak zbesili. tanky a ostatni nechaji lezet, proto je ruzzko nejvetsi dodavatel zbrani pro UA.

      1. Jasně a víc jak 2000 Armat už obdrželi v roce 2020….
       Je to naprosto vlhký sen z dob SSSR, ale aspoň nasdílej zdroj ať víme, kdo tě tak nakrmil.

       To se klidně vyjádři. Už několik měsíců tu tvrdíš, jak Rusko nepoužívá ty nejlepší jednotky a zbraně. Napiš nám tu sem KONKRÉTNĚ jaké „elitní“ jednotky Ruské armády ještě nebyly nasazeny na Ukrajině. Pokud by to bylo moc těžké, tak aspoň jaké „elitní“ jednotky jsou aktuálně na Ukrajině a mají alespoň 50 % stavu. Nějaký seznámek toho, co si Puťka schovává na tu vysněnou válku s NATO. Vážně by mě to zajímalo.

 2. Jak jiste vsichni vite, od 1.10. se uz v ramci vladni podpory neuctuje poplatek POZE. Samozrejme ze je nutne pro radne zauctovani znat stav elektromeru. Kdyz to nahlasite pres webovou aplikaci, tak je vse ok. Kdo stav nenahlasi, ten se musi spokojit s nejakym stanovenim ze strany dodavatele/distributora. Muze to byt k vasemu dobru, ale take presne obracene. Proto doporucuji vsem stav co nejdrive nahlasit. Jedna se o ca. 0,60kc/kWh.

    1. Ja to delam vzdy kdyz se hybe s cenou a pak to kontroluji v rocnim vyuctovani a vzdy to sedi. Drive jsem to hlasil dodavateli a systemove se to muselo prokousat k distributorovi. Od padu Bohemia E. to hlasim distributorovi, ten je solidnejsi.
     Jinak se to rozpocitava podle presne danych profilu spotreby. Kazdy tarif ma urcity profil jak se elektrina behem roku spotrebovava. U topnych tarifu je v zime spotreba vyssi a v panelaku s D01d to je zase jinak. Ovsem individualni spotreba nemusi typickemu profilu odpovidat. A pro odvazne „podnikavce“, kdyz se prenese spotreba do budoucna, usetri se za poze. Ja stav meridla vzdy dokladam fotkou elektromeru s prilozenym atomovym budikem. Ten zaruci autenticnost casu. Samozrejme 2 fotky pro VT a NT.

     1. Božínku, co jste to vy eVolové za ichtyly? Elektriku si vyrábíte horem dolem, vyhříváte okolotekoucí potoky, jádro zemské i ženské – a když dojde na lámání chleba tak s prupiskou, lupou, foťákem a kdovíjakou ještě nadpozemskou technologií si trapně dokumentujete spotřebu? Jakou spotřebu, ku.wa, když nemáte důvod cokoliv spotřebovávat ze sítě toho prašivého ČEZu? A když, tak je to furt jen nula, nula, prd, pšouk? Tak co na tom dokumentujete, ku.wa, ptám se? Též jedu v nízkém i vysokém tarifu, jednou za rok mrknu na vyúčtování – řeknu – jo, OK a život jde dál? Chcete mi namluvit, že váš zivot se odehrává pobíháním od elektroměru ke zrkatomrdce a od zkratomrdky k elektroměru a mezi tím cvičně několik krát týdně něco předrátovat s z 1F na 3F a tak? Jděte s takovým žitím do ři.ti, elektroaparátčíci !

       1. To bylo ubohoucke a hloupoucke I na Tebe, skopcaku. Kazdy den volim – co rano na sebe, co si dam k obedu, ktere z deti navstivim…. Zrovinka tak jsem u kazdych voleb, byt volby od voleb je tezsi nekoho volit. Presto volim. Volim a kazdy den ziju, zatimco Ty travis den pohledem na display velikosti cca 1×5 cm od elektromeru. Jeden den jako druhy s pohledem hypnotizujicim elektromer…. Z takoveho zivota by jeblo jinsim bednam, neni divu, ze tu pak clovek co pul hodky cte nejake Tve slinty…..

    1. Tezba kryptomen by mohla byt prukopnikem k instalaci mimozemskych fve na obezne draze zeme, kde slunicko sviti 24/7. Je to ciste virtualni zalezitost a fyzicky neni treba nic dopravovat zpet na zem. Takova fve by poslouzila jako zkouska pro pripadne realne elektrarny ktere by mozna mohly zasobovat zemekouli i realnou energii. Cina snad letos nebo 2023 spusti takovou fve.

     1. Skopčáku, buď té lásky a udělej nám tu radost: kup si jednosměrnou letenku na oběžnou dráhu země či kterékoliv jiné planety a zůstaň tam. Je tam nebesky čisto, žádné sračkomety – no prostě idyla jedním i druhým slovem. Kdyby Ti na cestu chybělo pár drobných, výjimečně s radostí bych Ti je poskytnul.

       1. Takže znova, ty fantasto. Jen si můžeš už odškrtnout to, co se mezitím splnilo:

        „runner42 napsal:20. 9. 2022 (18:42)
        Trochu pozdě, ne? Konec války se blíží. Do měsíce budou jih a východ po referendech součástí Ruské federace. Z ostatních území se separatistické a ruské jednotky stáhnou. Bude následovat nabídka na příměří, která bude vypadat následovně – my Rusové už útočit nebudeme. Vy Ukrajinci buď akceptujete status quo, nebo zaútočíte na území Ruské federace a pak vás bez milosti smázeneme vším co máme. Německo a celá Evropa bude tlačit na Ukrajinu, přičemž zimu využije Rusko k tomu, aby připomělo EU, proč je vhodné vyvíjet tlak na příměří.
        A teď mezinárodní rozměr – Rusko již přislíbilo svým spojencům brzké ukončení konfliktu. Za to nepochybně bude požadovat uznání referend, což mimochodem odpovídá mezinárodnímu právu na sebeurčení. Rusko to od začátku hraje tímto směrem.
        Do jara je mír, Ukrajina zdevastovaná, okleštěná o nerostné bohatství a v situaci, kdy by pokus o dobytí původních území (obsazených již před válkou ruskými etniky) byl považován za agresi. Rusko a USA dosáhnou vítězství, EU a Ukrajina prohry.“

        1. A Kosovo je Srbsko.
         Ovšem jak Krym tak Kosovo bylo uloupeno mezinárodní agresí Ruska, potažmo NATO. A přestože naše sympatie patří Srbsku a Ukrajině, a Rusko a NATO (včetně ČR) jsou hajzlové, je třeba se na to koukat objektivně a uznat, že realita může být v rozporu s vyššími mravními principy a naším přáním.

        2. No… „referenda“ se uskutečnila, to je pravda. Důvodem bylo to, že Ukrajina už klepala na vrata těch území dosud okupovaných Rusy. Takže Rusko potřebovalo tato sranda referenda dřív, než ty oblasti bude muset opustit, jejich řečí „takticky se stáhnout“. Takže ano, z pohledu Ruska jsou už ta území jejich součástí, resp. formálně asi budou, až proběhne v RF celý legislativní proces. Z pohledu zbytku světa jsou ta území pořád ukrajinská.

         Ano, ruské a separatistické jednotky se stahují, ale stahují se i z těch oblastí, na kterých byla vyhlášena ta „referenda“. Takže po té anexi už Ukrajinci vlastně (z pohledu Ruska) útočí na ruské území, ne? Nebo jak to je? Když ani Rusko vlastně neví (nebo to neví jenom Peskov), která vlastně území jsou odteď součástí RF.

         Nezaregistroval jsem, že by zazněla nabídka příměří a upřímně, divil bych se, kdyby na to UA přistoupila. Vypadá to, že vojenská pomoc hlavně z USA neslábne, spíš naopak. Tak jaký by UA měla důvod teď a této, pro ni příznivé situace na bojišti, přistoupit na příměří a obětovat kus svého území? Seriózně by mě to zajímalo.

         Další věci, co píšete, se uvidí později, ale nezdá se mi, že to půjde tím směrem. Alespoň tomu nic nenasvědčuje.

        3. Takže jako Sudety a mnichovská zrada? Zastavilo to snad Hitlera? A zastaví to tohoto blba? Ten základní scénář byl stejný. Rozdivočit svoje národnostní menšiny a pod záminkou, že je zachraňuji tam vtrhnout.

        4. Ještě jedna poznámka…

         „…my Rusové už útočit nebudeme. Vy Ukrajinci buď akceptujete status quo, nebo zaútočíte na území Ruské federace a pak vás bez milosti smázneme vším co máme.“¨

         V kontextu posledních pár týdnů, jak se situace na bojišti vyvíjí a jak armáda RF odhaluje svůj skutečný stav, se mi toto prohlášení zdá velmi přehnané a že by ruská armáda smázla Ukrajinu na okupovaných územích mi přijde jako krajně nepravděpodobné.

         A jen doplním, že ruská armáda je dnes už celému světu jenom pro smích. Tak dlouho budovali svou imidž druhé nejsilnější armády a za půl roku je to v čudu…

        5. Samozřejmě, že referenda teď nikdo neuznává. Stejně tak to bylo v případě Kosova a Krymu, kdy to hned uznávali jen agresoři a jejich nejbližší spojenci. Nicméně dnes Kosovo uznává už skoro čtvrtina světové populace, stejně jako fakt, že Krym je součástí Ruské federace.

         Ohledně hranic to chápu tak, že je lze ustavit podle ukrajinského administrativního vymezení, nebo podle etnického zastoupení, podle území pod kontrlou atd. atd., variant je hodně a sám jsem zvědavý, co si Rusové vyberou, protože to může určovat další vývoj.

         Nevín, jestli vojenská pomoc slábne nebo ne, ale už dlouho jsem o žádné významné neslyšel. Ano, možná USA, ale zbytek? Navíc upozorňuji, že pokud se podíváme na půdu OSN a vezmeme to jako ukazatel mezinárodního mínění, tak kromě tábora trvajícího na nemožnosti změny hranic silou, tam máme i neméně silný tábor požadující klid zbraní a snížení napětí.

         S tím jak Rusko nabídne ústupky, a to si pište že nabídne, bude tento tábor sílit na úkor zastánců tvrdé protiruské linie.

         V tuto chvíli se stále západ veze na protituské vlně. Ale čas pracuje proti němu. Ukrajinská ekonomika je v naprostém rozvratu, který se prohlubuje každým dnem, a kdo z nás ví, co si o válce myslí většina ukrajinců. Jestli mimořádně studený podzim předznamenává extrémní zimu, tak je konec a politici si o zásobnících můžou vykládat co chtějí, protože vítezstvím bude, pokud se nerozpadne EU.

         Doporučuji si nastudovat událost zvanou Uhelné prázdniny 1979 a co se v Evropě stalo. A jen tak se zamyslet nad tím, co by se stalo při stejné zimě tento rok.

        6. Podívejte se, Rusko na Ukrajině nasadilo v podstatě jen canon futter jednotky a techniku. Jen občas něco lepšího. To lepší si schovává pro budoucí války. Jeden příklad za všechny – za 8 měsíců konfliktu Rusko vyrobilo nižší desítky FOABů. Těmi by nejaderně smázli celé divize, vesnice i města. Když by pocítili tu potřebu. Evidentně ji nemají. Zatím.
         Je nesmysl kapacity a schopnosti ruské armády posuzovat podle reginálního konfliktu, kterým je tahanice a pár tisíc km čtverečních. Stejně jako je nemysl posuzovat kapacity americké armády podle debaklu v Afgánistánu.

        7. Jo, jo… to už čtu několik měsíců, resp. v intenzivní podobě několik týdnu od doby co se situace začala obracet ve prospěch UA a Rusové se museli z některých předtím dobytých míst „takticky stáhnout“ 🙂 Jako, že vlastně ani nezačali, že mají ve skladech moderní zbraně, ale že si je šetří atd., atd… jenomže ve světle posledních týdnů, ve světle toho, jak RF „mobilizuje“ a koho (s jakou výstrojí a výzbrojí) tam ze zoufalství posílá, tomu už nikdo příčetný nevěří.

         Můj odhad je, že Rusko na UA skončí porážkou, to znamená na DNR a LNR může zapomenout a budou rádi, když dosáhnou stavu před invazí. Spíš bych odhadoval, že ztratí i Krym, který bude znovu ukrajinský s nějakou autonomií.

        8. ruzzaci zoufalci tam posilaji uz i deti. kadyrov jde vzorem a posila tam dva syny. Samozrejme ze nebudou nikde bojovat, jen maji motivovat ostatni aby sli dobrovolne na jatka. Strateg42 by nam mel vysvetlit, v ktere jeho fazi pouzije putin jadro. Ostatne je to pro ruzzko pekna blamaz, ze po 1945 je poprve kus „ruzzka“ „okupovano“ cizi armadou a ruzzak tomu neumi zabranit. Ten sasek si sam nasr@l do bot.

        9. Jádro, jádro… to je pořád dokola. To je strašák na Evropu, která je připosraná, jen se řekne jaderná elektrárna.

         Přitom Rusové ze svých konvenčních zbraní nasadili naprostý zlomeček. Snad jedině v Severodoněcku zatím předvedli, čeho jsou schopni, když je nutné zatlačit. I když i tam to bylo s rezervou. Přitom stačil jediný nálet Tu-160 a bylo to srovnané se zemí. „Konvenčně“.

         To jsou ale zprávy, které nejsou v souladu s naší propagandou. Za celou dobu jsem na mainstreamu viděl jediný článek, který se alespoň lehce dotkl reality:
         hxxps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-donbas-valka-zakopy-vojaci-bombardovani-rusko.A220704_113000_zahranicni_vajo

        10. Tak prozrad, jak chce ruzzak vytlacit ukrajinskou armadu z udajneho ruzzkeho uzemi? ruzzak ustupuje a jde od porazky k porazce a ztraty jsou obrovske. ruzzak konci. USA uz citi, ze ruzzko visi na vlasku, tak dokonci jejich pad. Uz je na case se toho zla zbavit. ruzzko musi byt rozdelene na male staty, jako vzor 3. Rise. Tvuj sen brzy skonci.

        11. 42: Na idnes mají na rozdíl od seznamu občas vcelku reálné hodnocení::www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-nato-clenstvi-valka-aliance.A221003_094214_zahranicni_safaj#anketa-progress-A20221003_remy_448

        12. NATO ma jasna pravidla, ktere musi pristupujici stat splnit. Jako nejdulezitejsi bod je, ze nesmi byt nevyreseny konflikt/valka. Samozrejme ze vstup nemuze probehnout ve valce. Je nutne hledet do budoucna az konflikt skonci. Neni moudre ted prilevat olej nejakou proklamaci. Ted je nutne pracovat na porazce ruzzka. Pote se uvidi, zda je ruzzko vubec nejake riziko pro mir. Pak se muze take dal uvazovat jak dal postupovat. Ted je cas ruzzko dostat na kolena, ale elegantne bez velke eskalace. ruzzko nema dlouhodobe absolutne sanci konflikt vyhrat. mnohem pravdepodobnejsi je zhrouceni celeho ruzzkeho sveta. ruzzky mir brzy konci.

        13. Leo:To co děláte je „účet bez hostinského“ a tím se možná stane Čína.

        14. 3k. tak trochu mate pravdu. virus casto prinese bakterie. A oboji je zhoubne.

        15. @Marek „od doby co se situace začala obracet ve prospěch UA“
         A jak to víte? Z územních zisků? Jenomže pouze takto nelze strategickou situaci měřit.
         Ukrajina získala zpět nějaká území. Ok.

         Jak velké strategické rezervy na to uvolnila a jak velké ztráty to stálo?
         Jak velké lidské a materiální rezervy zůstávají oproti stavu k poslednímu únoru?
         Jaký je poměr alokovaných ukrajinských sil vůči ruským a jaký je poměr záloh?
         Jaký je trend vytváření rezerv a jejich alokace na bojišti?

         Ukrajina se na válku chystala 8 let, hromadila zbraně, cvičila armádu a budovala obranná postavení. Ještě před třemi měsíci disponovala velkými strategickými rezervami. Jaký je jejich stav dnes? Nevíme.

         Územní zisky zaznamenalo i Německo ofenzívou od 16. prosince 1944. A nic z toho, protože v té době už na stretegické úrovni dávno směřovalo k nevyhnutelné porážce.

        16. Nejen z územních zisků. I z toho, jak o situaci informují samotní představitelé tzv. DNR a LNR, zástupci okupační správy a také informovaní blogeři z ruské strany, nemluvě o informacích přímo z bojiště od UA armády a z pravidelných hlášení od US a UK výzvědných služeb. A taky z toho, jakým způsobem v posledních týdnech boje probíhají, jak ruská armáda chaoticky opouští pozice (pardon, stahuje se do předem připravených obranných pozic). jak tam zanechávají zbraně, munici a techniku.

         Z toho všeho usuzuji, že situace se na bojišti změnila ve prospěch UA. A každý den mě o tom přesvědčují nové a nové příznivé zprávy. A přímým potvrzení toho byla i tzv. částečná mobilizace v Rusku, která jasně vypovídá o tom, že Rusové mají problém na frontě nahradit ztráty. A obávám se (resp. jsem tomu rád). že těmi novými odvedenci si nijak nepomůžou, jen je, bohužel, posílají na smrt, nedostatečně vybavené a nevycvičené.

         Nepotřebuji znát teoreticky úplně všechny detaily a počty živé síly, výzbroje atd., stačí mi sledovat co se děje a z toho vyvodit závěr.

         Samozřejmě, nespornou zásluhu na úspěchu UA má pomoc západních zemí, resp. hlavně USA a Británie plus východ Evropy. Bez toho by už možná Rusové Ukrajinu zabrali, resp. obsadili Kyjev a dosadili tam loutku, jak to od počátku zamýšleli. A ne, není to tak, že vše jde podle plánu, jak se snaží ruské vedení prezentovat. Už to vědí i Rusové, jen se to bojí přiznat.

        17. „Morálka Rusů je na dně. Jak ISW již dříve uvedlo, ruská uskupení v severní Chersonské oblasti a na Lymanské frontě se z velké části skládala z jednotek, které byly před válkou považovány za jedny z předních ruských konvenčních bojových sil.

         Jednotky 144. motostřelecké divize 20. kombinované armády se údajně stáhly z Lymanu do týlových pozic u Kreminny před 2. říjnem. Ruské zdroje dříve informovaly, že jednotky ruských výsadkových sil (VDV), zejména 76. gardová letecká útočná divize, bojují v Chersonské oblasti. Jak 144. motostřelecká divize, tak 76. gardová letecká útočná divize byly dříve vychvalovány jako jedny z nejelitnějších ruských sil.Jejich zjevné selhání udržet území proti velkým ukrajinským protiofenzivním akcím je v souladu s předchozím hodnocením ISW, že i nejelitnější Rusové vojenské síly jsou stále více degradovány, jak válka pokračuje.“

         A mohl bych pokračovat… to jsou střípky informací, ze kterých lze poskládat celkem dobrý obraz toho, co se tam děje a jak to asi má šanci dopadnout. A pro Rusko to nejsou dobré zprávy.

        1. traged42 si lze do kapsy. ruzzko uz je za zenitem svych moznosti. Kazdou chvilku se obevuji nove trhliny v systemu. Uz i ve statni TV se ptaji, kde jsou ty Armaty a zda vubec existuji. Takove hlaseni da hluboko nahlednout do utrob rozpadajiciho se kolosu. Spousta odvedencu se vraci domu, asi uz nekdo rozhodnul, ze nejsou potreba, operace zrejme konci. U moskvy se porvali novy a stary vojaci. Imperium kolabuje. putin to citi a proto narychlo vyhlasil anexi aby vesel do dejin jako velky ruzzak. Podle meho ruzzko natahlo luk az moc a ted jeste neni jasne, zda praskla tetiva, nebo luk. V kazdem pripade bude ruzzko brzy na kolenou a doufam ze cely system dostane finalni ranu, ze ktere se zlo uz nevzpamatuje. ruzzko v teto podobe uz jaro nezazije.

Napsat komentář