Tesla Gigafactory Berlín má být schválena tento týden

Dlouho odkládané spuštění výroby elektromobilů Tesla Model Y v Tesla Gigafactory Berlín má být konečně schváleno tento týden.

Tesla Gigatovárna Berlín je pro americkou společnost Tesla kritická při snaze další expanze v Evropě. Stavět se přitom začala počátkem roku 2020, vyrábět měla už na konci roku minulého. Stane se dalším klíčovým výrobním závodem po gigatovárnách Nevada, Šanghaj (tu nově čeká velká expanze) a Austin Texas.

SOUVISEJÍCÍ: Špatné zprávy pro Muska: levná Tesla ve vývoji není a Gigatovárna Berlín má další zpoždění

Tesla Gigafactory Berlín měla vyrábět zcela novou generaci elektromobilů Tesla Model Y s velkými odlitky, články 4680 a strukturální baterií. Ačkoliv gigapresy jsou na místě instalované, je jisté, že alespoň prvních pár týdnů či měsíců budou evropské elektromobily Model Y vybavovány staršími bateriovými články 2170. Článků 4680 totiž Tesla zatím nevyrábí dostatek, nedávno oslavila první milion. Kromě toho se už dříve spekulovalo, že by mohla berlínská továrna vyrábět až 250 GWh baterií ročně – konkrétně právě článků 4680. Ve finále má berlínská gigafactory zaměstnat až 10 500 lidí.

První kusy elektromobilů Model Y byly přitom v Gigafactory Berlín vyrobeny už koncem roku 2021. Minulý týden jich byly u továrny spatřeny stovky kusů. Jak informovaly mnohé zdroje i samotná Tesla, zjevně tedy šlo o byrokratický problém. Podle magazínu Tagesspiel je ale už takřka vše vyřešeno a finální razítko se očekává během tohoto čtvrtka či pátku.

zdroj: Electrek

15 komentářů u “Tesla Gigafactory Berlín má být schválena tento týden”

   1. 30 měsíců. Letos , pokud dostanou konečně povolení , daj tak 100 000 kusů , příští rok tak 500 a pak se uvidí, protože pak už bude poptávka vykrytá a budou muset zvětšit baterii a také je čeká přidání funkce V2G. 2023 jim také pravděpodobně začnou konkurovat čínské automobilky na většině světových trhů.

      1. Kazda automobilka ma konkurenci a nikdo nema trh jen pro sebe. Tesla proda vse co vyrobi. Tak co by mela jeste delat vic? Ted prijde vyroba v Texasu a pozdeji z Berlina. Pak uvidime jak se trh ukaze. Na BEV jsou rocni dodaci lhuty, tak se asi zadny konkurencni vytesnovaci boj nedeje.
       Vy se vsichni uz tresete ze to nekdo Tesle natre. Takove primitivni uvazovani. Tesla je nocni mura pro vsechny blbce.

       1. Mě je Tesla ukradená, jen říkám, že její pozice je mnohem těžší než před X lety, to je vše. A její portfolio je slabé, oproti jiným automobilkám. To je snad taky pravda, ne? Konkurence je fajn a je mi jedno kdo to komu „natře“, z takovýchto fanatických řečí už jsem, naštěstí, vyrostl 🙂 Beru to z pohledu mě jako zákazníka, že ta nabídke je dnes už pěkně široká a kdo má nějakou averzi vůči tesle, tak si v pohodě vybere spoustu jiných (a často lepších) EV na evropském trhu. Toť vše.

        1. Tak proc teda vzdy ochotne pritakavate kazdemu hatu na Teslu?

       2. Na BEV jsou stejné roční dodací lhůty stejně jako na spalováky. To je má současná zkušenost. Myslím tím evropské automobilky.
        Ale co se týče Tesly, dneska ráno mi zrovna volali z Tesly, zda chci „spustit“ zaplacenou objednávku, že mi auto dodají v Q2, pokud chci. Takže zrovna na Teslu se čekat nemusí.

        1. V konfiguratoru je fakt kveten 2022. To znamena, ze GF u Berlina bude uz vyrabet ve velkem. To ostatni automobilky nepotesi.

Napsat komentář