Evropský Tesla Model Y bude mít strukturální baterii a články 4680, potvrdil Elon Musk. Bude i levnější?

Už příští rok má v Gigatovárně Berlín, která se právě buduje v Německu, začít výroba elektromobilu Tesla Model Y. Technicky půjde o zcela novou verzi.

Výroba elektromobilu Tesla Model Y v Evropě začne už příští rok. Tesla si v Gigatovárně Berlín odzkouší řadu nových technologií, které postupně implementuje i ve svých dalších továrnách. Ty slibují výrazně zjednodušení, a tím i zlevnění výroby. Jaká bude cena elektromobilu Tesla Model Y z Evropy ale zatím vůbec není jasné.
foto: Tesla

Tesla skze Elona Muska aktuálně v rámci Battery Day představila zásadní technologické a výrobní novinky, včetně nových článků 4680 a strukturální baterie. Přesně tyto inovace budou součástí elektromobilu Tesla Model Y vyráběného v Gigatovárně Berlín.

Zároveň bude přední a zadní část auta vyrobena z velkých odlitků z gigantických odlévacích strojů, které Tesla začíná využívat. Už dříve slíbil Musk pro Berlín také exkluzivní lakovnu (s nekvalitním lakem mají americké elektromobily Tesla potýkají dlouhodobě).

Vyplní se tak nejspíš sliby o tom, že výroba elektromobilu Tesla Model Y bude revoluce v oblasti výroby aut. Proti původním plánům se ale poněkud zdrží. Začátek výroby by se měl uskutečnit ve 2. čtvrtletí 2021.

Gigatovárna Berlín otestuje spoustu nových technologií, které se postupně dostanou také do továren ve Fremontu a v Šanghaji. Podle Elona Muska to ale nebude hned, má to trvat zhruba dva roky.

88 Comments on “Evropský Tesla Model Y bude mít strukturální baterii a články 4680, potvrdil Elon Musk. Bude i levnější?”

            1. No to teda nevím, tento postoj zastávám stále.
              To

              No to teda nevím, tento postoj zastávám stále.

              To neznamená že neopovrhuji Teslou jako dotačním parazitem, nesměju se dementům předstírajícím jak je život se stávajícími elektromobily a infrastrukturou v pohodě nebo že elektromobil je schopnostmi nebo ekonomicky ekvivalentní spalovacím autům, že nejsem kategorickým nepřítelem neomarxistické Evropské unie s vylhanými pseudoekologickými argumenty směřujícími ke kontrole a podrobení si národních států.

              Jsem přítelem dobré techniky, racionálního uvažování a spravedlivé trží ekonomiky. S tím má ovšem mnoho místních pitoreskních postaviček fatální problém.

      1. Diskuse jsou na autoforu zrušené už asi rok. A vzhledem k
        Diskuse jsou na autoforu zrušené už asi rok. A vzhledem k tomu, jaké žumpa a navážení do redakce tam byla cca půl roku před zrušením diskusí, tak se zrušení nelze divit.

        Není tedy třeba paranoidně hledat nějaké komplot i tam kde není.

        1. Tak každej má nějakej koníček nebo „úchylku“, ale ten
          Tak každej má nějakej koníček nebo „úchylku“, ale ten motor je zajímavej, pokud to dotáhnou do seriový výroby, tak by vzhledem k váze šlo uvažovat o montáž přímo do kol, např.4x15kW do auta velikosti fábie by vcelku stačilo.

          1. Uvažovat klidně. Otázkou je proč. Přijde mi nesmyslné,
            Uvažovat klidně. Otázkou je proč. Přijde mi nesmyslné, že roky se snažíme potlačovat neodpruženou hmotu na kole a teď tam narveme motor, který bude dostávat co proto a ještě si z auta uděláme kostitřas?
            Chápal bych motor na každém rameni, kde uložení motoru už je za odpružením. Ale motor v kole mi nedává žádný smysl. A pokud by se nějaký malý smysl našel, tak to nepřebije ty ohromné nevýhody, co to přinese.

            1. Pokud to bude mít cca.5 kg, a odpadne kloub,hnací hřídel a
              Pokud to bude mít cca.5 kg, a odpadne kloub,hnací hřídel a diferák, tak bych v tom problém u menších výkonů neviděl.Podstatně by se také zlepšila možnost přesně ovládat jednotlivá kola a možnost většího „rejdu“.Podle mě je to jenom otázka času, a uvidíme za deset let.

              1. 5 kg je pořád strašně moc. Odpadne kloub, hnací hřídel.
                5 kg je pořád strašně moc. Odpadne kloub, hnací hřídel. Ano. Ale to je lehoučké proti 5kg NEODPRUŽENÉ hmoty. Diferák není ani v jedné variantě (4 motory na ramenech vs 4 motory v kolech).
                A jsem si jist, že životnost neopruženého motoru bude zlomek proti tomu samému za odpružením, obzvláště na českých silnicích.
                Fakt to nebude fungovat. Pokud tedy nechceš zkrátit životnost elektroauta na spalováka.

                1. Pánové trochu mě to připomíná diskuze před cca.10lety,
                  Pánové trochu mě to připomíná diskuze před cca.10lety, o možnostech dojezdu elektromobilu 500km a více, nebo motorickém přistávání raket.Naštěstí Musk a jemu podobní netvrdí, že něco nejde, ale stále zkouší nové věci.Před půl stoletím měli v lunárním vozidle elektromotory-10 000/min v kolech s harmonickou převodovkou, dneska jsme v materiálech a technice trochu jinde ne?A bavím se o např. o 10kW v kole vepředu a vzadu na vlečce po 20kW (ne každý potřebuje v autě 200kW a více), a že to bude třeba za 5-10let.A závěrem, kdyby s tím přišel např.Musk tak by jste také tvrdili, že to fakt nebude fungovat?

                2. Ale no tak, já netvrdím, že to nejde. Jen se ptám, zda to
                  Ale no tak, já netvrdím, že to nejde. Jen se ptám, zda to bude mít smysl.
                  Tak jako lze udělat auto, které bude jezdit, plout a/nebo létat. Taková auta existují, fungují, akorát jezdí hůř jak konvenční auta a plují hůře než konvenční lodě (případně létají hůře než konvenční letadla).
                  Určitě půjde udělat pohon do každého kola a mít to jako neodpruženou hmotu (a už se to i někde dělá), ale konvenční řešení, kdy co nejvíce váhy přehodíte až za odpružení bude vždy lepší, levnější a spolehlivější. Tohle prostě nikdy neobrátíte.

                3. Je to pouze otázka váhy motoru, a možnosti např. kompozitu
                  Je to pouze otázka váhy motoru, a možnosti např. kompozitu a grafenu jsou slušné.A u městských vozidel to podle mě může fungovat v blízké době i se stávající technikou, a např. kolmé zaparkování do mezery je dobrý bonus.

                4. Stále se opakujeme, já netvrdím, že by to nešlo. otázkou
                  Stále se opakujeme, já netvrdím, že by to nešlo. otázkou je proč, když umístit pohon za odpružení bude vždy lepší, včetně ceny.
                  Jinak s tím kolmým parkováním, sice vám odpadne tyč od pohonu, ale stále tam budete mít tyč od řízení (na předních kolech).
                  Další debata nemá cenu, je už to jen o pocitech, Vy si myslíte, že to smysl má, já nikoliv. Rozsoudí nás jedině čas.
                  Takže za 10 let opět tady? 🙂

                5. Podle mě právě debaty i hádky o technice posouvají
                  Podle mě právě debaty i hádky o technice posouvají lidstvo dál, kdyby měli všichni stejný názor tak jsme možná ještě v jeskyních, a souhlas uvidíme za cca. deset let, možná budem „levitovat“ nebo budem v té jeskyni řešit co do huby.

                6. Takove exoticke reseni zvazoval pravdepodobne kazdy
                  Takove exoticke reseni zvazoval pravdepodobne kazdy konstrukter elektrickeho auta. Nicmene pokusy ruznych konstrukteru dopadly vzdy nezdarem. Dynamicke otresy vyzaduji vetsi mezeru mezi rotorem a statorem a tudiz je magneticky odpor vetsi. Tim padem i ucinnost a efektivita je horsi. V elektrickych kolech najdou takove motory uplatneni, ale take ne u vsech znacek. Kdyby to bylo tak super, mely by vsechny E-kola takovy pohon. Ale nemaji.

              2. A temi otackami toho motoru, ktery ma desitky tisic 1/min
                A temi otackami toho motoru, ktery ma desitky tisic 1/min chcete pohanet kolo naprimo, nebo s prevodovkou 20kg? Mate v tom nejaky hokej. Vsechny motory, ktere se montuji do naboje kola, jsou nizkootackove aby se usetrila prevodovka. proto musi byt takove motory s velkym prumerem aby se mohl elektromagneticky vytvorit velky kroutici moment. Nekterym lidem zde nejsou zname elementarni souvislosti a tak uvadim aspon jeden zakladni princip. P=M*v/r. v/r je uhlova rychlost s pismenkem omega. Nechapu, jaky prinos ma mit vysokootackovy motor v pripade, ze kolo automobilu ma potrebne otacky v radu 30 1/sec. (30 otacek za sekundu).

  1. Kdyby to vydal dříve, tak jsem si mohl ušetřit to
    Kdyby to vydal dříve, tak jsem si mohl ušetřit to sáhodlouhé porovnávání s konkurencí TMY v Eropě. Pokud tam budou 4680, tak to bude kapacita TOP verze lehce přes 100 KWh, WLTP dojezd zhruba 650 km, 0-100 pod 4 s za cenu klidně kolem 1,5 mil Kč. Všichni se můžou jít klouzat. 😀

    1. Kdyby to bylo pod mega, tak by se mohli jít všichni klouzat,
      Kdyby to bylo pod mega, tak by se mohli jít všichni klouzat, pokud konkurence bude s cenou o 20 až 30 procent níž, tak to bude obvyklé hledání pro a proti a poměru cena výkon. Myslím že 0-100 není, krom imagelovců, dneska už pro nikoho argument a při rozumné hustotě nabíječek se řada lidí taky spokojí s dojezdem 450 km

      1. Teď nevím jestli se úplně chápeme. Nesmíte podléhat PR
        Teď nevím jestli se úplně chápeme. Nesmíte podléhat PR kouzlům ve stylu „od xxx Kč“. Když vezmu třeba Enyaqa s 82 KWh baterií a čtyřkolkou, přidám do toho pár asistentů a tepelné čerpadlo, tak jsem rázem na ceně přes 1,4 mil Kč. ID4 bude ještě méně muziky za víc peněz.

        Za cca 1,5 mil Kč bude třeba TMY LR+ s těmi parametry co jsem psal. Pak bude třeba nějaká levnější verze za 1,3 mil Kč s parametry té současné TMY LR.

        Jako Enyaq se mi líbí a má v rámci té konkurence asi nejlepší poměr cena/výkon.

        No uvidíme jaké to bude. Podle mě všichni ostatní prodají tolik kolik budou chtít (muset) a Tesla prodá to co dokáže vyrobit a podle toho bude nastavovat prodejní cenu.

        1. Já nepodléhám PR kouzlům, jen prostě konstatuji, že
          Já nepodléhám PR kouzlům, jen prostě konstatuji, že pokud Enyaka si nakonfiguruji za 1,3 mega (včera jsem si to zkusil) a Tesla o něco lepší bude za 1,5, tak to prostě porovnávat budu a myslím, že nakonec vyhodnotím, že 200 000 je 200 000 a ty rozdíly jsou pro zamýšlené použití zanedbatelné – třeba pro mě by v tuhle chvíli byla největší motivace uvažovat o takových autech to, že to není sedan a může to mít tažné.
          Kdyby byla ta Tesla v základu pod mega a nakonfigurovaná za 1,3 tak se to uvažování taky změní, až bude na trhu elektrické kombi, co bude umět tažné a bude třeba ještě o 150 – 200 tis levnější, tak tahle auta automaticky z výběru vypadnou.

          1. V tomhle směru stále vkládám velké naděje v Siona.
            V tomhle směru stále vkládám velké naděje v Siona. Nejdřív to vypadalo lákavě, vše šlo podle plánu. Jenže pak přišla ta loňská sbírka a boj o přežití – což sice dali, ale těsně před Covidem. Od jarní epidemii nepustili téměř žádnou novinku, jen sem tam utrousí nějaký drobeček informací třeba v podobě aktualizace produkčního plánu. Což na to, že původně měli zhruba za měsíc začít prodávat, a už je to posunuté nejméně o rok – je dost podezřelé ticho.
            Pokud se do konce roku nevytasí s tím prototypem sériového modelu, začnu mít vážné pochybnosti, že to kdy do té série dotáhnou.
            Ale kdyby jo, tak to by byl velký konkurent – v podstatě by to byl nový německý „Lidový vůz“ 🙂

            1. K tomu projektu jsem byl vždy skeptický. Nakonec to dopadlo
              K tomu projektu jsem byl vždy skeptický. Nakonec to dopadlo tak, že zavedené automobilky začínají pomalu ale jistě EV prodávat a o Sionu ticho po pěšině. Myslím, že nemají jak konkurovat, zákazník buď koupí „normální“ auto od Peugeotu, Korejce nebo Opelu a pokud chce šetřit (bylo by to vůbec výrazně levnější?), tak si najde cestu ke koupi nějakého Číňana.

              1. Tak já stále věřím, že Siona do sériové výroby
                Tak já stále věřím, že Siona do sériové výroby dovedou, ač jak jsem psal byly tam slabší momenty, a nic nevylučuje, že nebudou další a některý z nich může být smrtící to ano, to je nutné si připustit. Snad se jim to povede, protože Sion má pořád ještě oproti většině konkurence pár předností.

                1) Pro mne stále lákavé pokrytí solárními panely. Oni uvádí, že za ideálních podmínek v podnebí Německa to vyrobí AŽ 34 km / den. Tedy já očekávám reálně něco okolo 20 km / den (ergo 100km / týden). A to je prosím cca 50% potřeby naší rodiny. To auto má potenciál, že jej budu při největším náporu nabíjet jednou týdně.
                2) Umí funkci V2G a V2V.
                3) Tažené (byť do 750 kg).
                4) Servis. Sono motors zatím stále drží myšlenku, že díly na Sion budou otevřený zdroj. V souvislosti s tím uvádí, že pro případnou údržbu či servis si můžete vybrat jakýkoliv servis, který bude dostatečně technicky vybaven, a oni si jej „prověří“ a pak Vám jej autorizují aby tímto servisem provedené práce nenarušovali záruku. Fakt je, že nikde nevedli onu požadovanou úroveň vybavení servisu, a že to nakonec může dost servisů eliminovat – no uvidíme.

                Cenu stále publikují okolo 25K EUR.
                Takže budu-li mít v této cenové hladině vedle sebe jedno běžné EV od běžného výrobce bez výše uvedených fíčur, a Sion, tak já bych šel do Siona.

                1. Automobilka, ktera nema vlastni sit dealeru a opraven nema
                  Automobilka, ktera nema vlastni sit dealeru a opraven nema jinou moznost, nez pracovat s podivnymi servisy. Nevyhodu prodavaji lidem jako vyhodu. No co, stejne to nema budoucnost.

                2. Jenže ono je sporné co je to podivný servis.
                  S firemními

                  Jenže ono je sporné co je to podivný servis.
                  S firemními auta, jsem kvůli záruce vždy musel do autorizovaného servisu dle značky.
                  Když přijedu se závadou třeba na Jarov, přijde mne (nebo pojištovnu) její odstranění na sumu X. Když se zeptám nějakýho „NE-autorizovanýho“ sevisu, a tím nemyslím Pepu vedle z ulice, ale normální seriozní opravnu aut, kolik by to stálo u nich je to většinou X mínus desítky procent.
                  Takže slovy klasika: Kefalín, čo si predstavujete pod takým pojmom „Podivný servis“? 🙂

                3. Jenomže u ostatních automobilek si dnes můžete vybrat
                  Jenomže u ostatních automobilek si dnes můžete vybrat jestli autorizovnaý servis nebo nezávislý, to auto vám opraví všude, běžní věci vám díky síti prodejců s díly udělají všude… brzdy, olej (to u EV nehrozí), ložiska a náboje, nějaký ty podvozkové díly i elektčinu (dveře, zámky, atd.), karosářské dály, prostě klasické poruchy jako všude. U toho Siona budete nahraný.

                  Řekněte mi, co se stane, když vám někdo auto ťukne a bude potřeba vyměnit ten solární díl? Vyklepat to nejde, což u normálního auta jde v pohodě a je to za „pár korun“ do druhého dne hotovo. Co se Sionem? Nemyslím finance, to bude jistě na pojišťovnu (výše pojistky?), ale kdo vám to udělá a za jako dlouho?

                4. Jak krásně jste popsal Teslu v ČR. Pár lidí mě v
                  Jak krásně jste popsal Teslu v ČR. Pár lidí mě v průběhu let u nejmenované společnosti požádalo o hodnocení nabízených ojetin a slovo podivné, tak bylo přesně vystihující.

                5. Co jsem vyčetl z jejich stránek, tak ta cena je zatím
                  Co jsem vyčetl z jejich stránek, tak ta cena je zatím odhadovaná a finálně bude upravena podle ceny baterek aktuálně na trhu. Kapacitu baterky uvádí 35 kWh, což je vzhledem ke konkurenci slabota, resp. je to dostatečná hodnota pro městské auto a ne pro rodinné MPV. S tím bude dojezd tak max. 200 km.

                  Ze slunce to nabije těch průměrně 20-22 km za den od dubna do srpna, ve zbytku roku to je o hodně méně a v zime skoro nic. Mít kvůli tomu karoserii z panelů, které mi při ťukanci nikdo neopraví, se mi zdá jako nesmysl. To samé s tou „samovýrobou“ náhradních dílů a okecávání kolem servisu. Prostě zázemí a servis nemají a já silně pochybuji, že nasmlouvají dost servisů, aby to auto bylo konkurenceschopné.

                  Vlastnosti V2G a V2V jsou hezké, ale kdo to potřebuje, požaduje? Absolutní minorita zákazníků, troufnu si tipnot. resp ano, je to jkao bonus, ale vzhledem k zatím nevyuužití to není žádná velká výhoda.

                  To Sono nemá co nabídnout, není to konkurence a podle mě nebude ani kdyby se jim povedl zázrak a v tom 2022! to začali dodávat zákazníkům za těch 25500 eur. ostatní už budou zase o něco dál.

                6. Velikost kapacity baterie respektive dojezd na jedno nabití
                  Velikost kapacity baterie respektive dojezd na jedno nabití je sporná výhoda. Ono se totiž auto s malou baterií na ten svůj dojezd velmi rychle nabije.
                  Teď jsem si to nedávno vyzkoušel s Mitshubishi i-Miev 18 kWh. Dojezd cca 120km. Jenže na nejběžnější nabíječce 50KW, je na svých 120 km nabitá za 20 minut. Takže když to porovnám s EV s baterií na dojezd 250 km, které sice na nabití ujede 250, ale pak se na téže nabíječce zdrží 45 minut tak je to ve finále jedno. Sice s Míšou nabíjím za tu cestu víckrát, ale výsledný dojezdový čas je v podstatě stejný.
                  Nechci tím říct, že je to úplně jedno – samozřejmě nabíjet na trase 3X je vopruz – obzvláště když prší, ale Sionovo 35 kWh respektive 200km je pro běžného člověka ideálním kompromisem. Ještě nekupuju (neplatím) velkou baterii, jejíž kapacitu na jeden zátah využiju kolikrát ??? 5X za rok? a už je to použitelné i na ty méně obvyklé cesty, kde holt párkrát za rok budu nabíjet po cestě víckrát, než auto s +- 50 kWh baterií (ale na čas to vyjde víceméně stějně). Jinak během roku stejně jezdím mezi nabíjecíma destinacema vzdálenosti pod 100 km, a tam jak říkám, má Sion kapacitu na několikadenní přepravní potřeby.

                  To máte o FVE trochu nepřesné představy. Jarní a podzimní slunce vyrábí nejlépe a je to způsobeno nižší provozní teplotou. V únoru mi FVE vyrábí víc než třeba v Červenci, protože je studený vzduch, a panely se skvěle chladí. V Červenci když se rozpálí a kladou odpor, tak v je průměr na hodinu efektivita menší. Jediné „blbé“ měsíce jsou ty mlhavé zatažené – nejhorší je konec listopadu a prosinec. Zbytek roku je v pohodě.

                  Oni sami, nebudou nasmlouvávat žádný servis. Myšlenka je taková, že si servis vyberete vy sám podle sebe, a necháte si jej od nich schválit.

                  No třeba pro mne je V2G (respektive V2H) naprosto super. Obden jezdím nakupovat do Lidlu, kde je nabíjení zdarma. Nabiju svých 40 kWh (použitelných 38) a z nich si 35 dovezu domů. Připojím na dům, a vesele z nich 25 doma spotřebuji, protože 10 mi jich na příští den stačí. Ergo – obden si domů „zadarmo“ dovezu 25 kWh. A až nastanou ty mlhavé měsíce, zajedu k Lidlu denně, a vykompenzuji si tím výpadek FVE na domě.

                  Jediné co nevím je jak píšete – že nevím jestli s tím SONO vůbec vyjede a jaký bude v roce 22 trh. Sice bych neočekával nějakou velkou progresi od tradičních automobilek, tam je směr udaný poměrně jasně, a za rok až dva nic převratného nepřijde, ale třeba Tesla na ten rok ohlásila taky auto za 25K Eur, tak je možné, že bude s takovými parametry, že to Sion bude moci zabalit.
                  To se uvidí, to se nedá odhadnout.
                  Ale v tuhle chvíli, než dát milon za běžná EV co jsou letos a budou příští rok, bez fíčur, a nebo +- třičtvrtě milionu za Siona – no já bych šel do Siona.

                7. Větší baterka a delší dojezd není žádná sporná
                  Větší baterka a delší dojezd není žádná sporná výhoda, ale reálná. S větší baterkou prostě budete na nabiječce na cestě VŽDY trávit méně času než s menší baterkou. Nebo chcete snad o tomto polemizovat? 🙂 Mám třeba před sebou trasu cca. 300 km a mám dvě auta s dojezdem 100 a 200 km reálně. S kterým autem budu v cíli (a o kolik?) dříve? Jak jsem psal, u městského auta je malý dojezd v pohodě a psal jsem to tady už víckrát, že u městských aut ten krátký dojed kolem 150-200 km nevadí, aspoň je to levnější. Ale u rodinného MPV? Ale v pohodě, pokud vám to stačí, tak je to v pořádku a klidně s tím žijte, ale nepište, že to není nevýhoda. Je to nevýhoda, zvlášť dnes, kdy lze už koupit EV se slušným dojezdem.

                  To o tom dobití v létě a zimě jsem vzal z jejich webu, koukněte sem:
                  https://sonomotors.com/en/technology/

                  Jo, už vidím, jak přijedu do servisu, řeknu jim, že chci, aby mi servisovali to auto a oni celí žhaví budou podstupovat nějakou proceduru u neznámé značky, aby pak ve výsledku mohli servisovat jedno auto, protože víc jich v okolí jedit nebude. Toto je absolutní sci-fi a nikdy to fungovat nebude, to je jenom takové oblbování 🙂

                  No tak super… vy budete čerpat u Lidlu zdarma a vozit si v autě elektřinu domů? Jo, i tak se dá šetřit, to je fakt, ale přijde mi to trochu už zvrácené… ale budiž, tady se výhoda V2G projeví.

                  Já osobně bych si radši připlatil (a měl dvakrát vyšší kapacitu baterek a nabíjení ne 50, ale 100 kW), i když silně pochybuji, že Sono bude nějak výrazně levnější, aby mělo vůbec smysl o něm uvažovat. Ale uvidíme, reálně tak za rok a půl cca., možná.

                8. Souhlas se servisem, tenhle přístup je velmi naivní,
                  Souhlas se servisem, tenhle přístup je velmi naivní, zejména ve chvíli, kdy servisů, co jsou ochotné dělat elektromobily je jako šafránu mezi značkovými, natož nezávislí a ještě, aby tomu někdo detailně rozuměl a naškolil se na to.

                9. Ono to může mít právě opačný efekt. Spousta
                  Ono to může mít právě opačný efekt. Spousta značkových servisů se soustředí na svou značku, a nemají potřebu se věnovat jiným značkám aut. Kdežto právě malé servisy, které spravují napříč celou paletou značek tomu mohou být daleko otevřenější.
                  Problém je, že když si necháte auto servisovat u malého „neznačkového“ servisu, tak se na to moc netváří pojišťovna. V tomto případě, ale budete i tento servis dle mého výběru výrobcem auta označen za autorizovaný „značkový“.
                  Takže rozhodující bude, jak vysokou laťku Sono pro autorizaci servisů nastaví.
                  Pokud budou chtít vybavení za desítky tisíc, a co půl roku školení v Mnichově, tak je to nereálné, a nikdo do toho nepůjde. A jestli jim bude stačit, že si nainstalujete do notebooku software na diagnostiku Siona, a školení proděláte dvouhodinové video online, tak proč by se tomu bránili?

                  PS: když je podle Vás servisů na EV jako šafránu, tak otevřít si na ně servis zní jako dobrý bussines plán. 🙂

                10. S tím servisem máte pravdu, že Sono nikdy nedefinovalo, jak
                  S tím servisem máte pravdu, že Sono nikdy nedefinovalo, jak přísné budou ty požadavky na znalosti a vybavení servisu. Pokud stanoví laťku vysoko, tak máte pravdu, že by se to servisům nevyplatilo.

                  S tou baterií ale pravdu nemáte. Když budete mít trasu jak vy
                  píšete 300 km, tak tam právě klidně můžete být dřív s malobaterkáčem než s velko. Výhoda velkobaterkáče se projevuje u PRAVIDELNOSTI opakování dlouhých tras. A pak je právě rozhodující, jak často tak dlouhé trasy v kuse jezdíte. Třeba vy, když jezdíte pravidelně do toho Německa, tak u Vás je jasné, že se vyplatí velká baterie, ale když někdo třeba jezdí jen o víkendu 250 km na chatu tak už je to na zvážení zda má cenu si kupovat o 25kWh dražší auto. (Asi se shodneme na tom, že baterie, je zásadní položkou pořizovací ceny auta).

                  Nejsnáze se to vysvětlí na příkladu (co už jsem tu psal), ale tentokrát detailněji.
                  Konkrétně v tomto případě tedy porovnám totožnou trasu obvykle ježděnou JACkem (1 nabití = 250 km), a teď jsem to dvakrát absolvoval půjčenou Míšou i-Miev 18 kWh. A hle, výsledný čas byl ve prospěch Míšy. Proč? no jednoduše, JACka nabíjím po cestě jen jednou ale 45 minut. Míšu dvakrát ale jejích 18 kWh je na 50 kW nabíječce na 100km nabito za 19 minut. Takže jsem trasu 300 km nabíjel 2X 19 minut = 38 min. Kdežto s JACkem jsem nabíjel jen jednou, ale jeho 40 kWh se nabíjelo 45 minut. Takže teoreticky (v praxi to vůbec nebylo znát) jsem dojel o 7 minut dříve.
                  V čem je rozdíl je, že často nabíjet je Vopruz. Jet souvisle přes 200km je prostě pohodlnější.
                  Tak si každý musí rozmyslet, jak často to NEPOHODLÍ nabíjení bude absolvovat (jak často jezdí trasy nad 250 km) a podle toho si zvážit, zda se mu vyplatí ten rozdíl v pořizovací ceně ve vztahu k baterii.

                11. Nezlobte se, ale to srovnání teda kulhá na obě nohy 🙂
                  Nezlobte se, ale to srovnání teda kulhá na obě nohy 🙂 Prvním důvodem může být to, že JAC má pomalejší nabíjení, ale to není podstatné. Pak musíte brát do úvahy i to, že větší baterka umožňuje obvykle rychlejší nabíjení, teda u moderních aut (100 kW vs. 50 kW u toho Siona). Problém u toho vašeho srovnání ale spočívá zřejmě v tom, že nabíjte i toho JAC naplno, i když nemusíte. A to je nefér, protože u auta s menší baterkou tímto srovnáním dojedete do cíle s prázdnou, ale u auta s větší baterkou bude ještě třeba polovina v baterce k dispozici.

                  Spočítejme to jinak… máte ty vaše dvě auta a jedete s nimi 300 km. Jak píšete s Mitsi jste nabíjel 2×19 minut, to je 38 minut a předpokládám, že jste dojel s prázdnou baterkou. POkud píšete, že JAC má dojezd 250 km, tam na cestě jste potřeboval nabít jenom cca. 50 km, je to tak? Tak proč jste nabíjel 45 minut? Jste mohl nabíjet klidně jenom 20 minut a i tím pomalým nabíjením u JAC byste v pohodě dojel.

                  Takže jak jsem psal, ten JAC není dobrý příklad, protože kvůli pomalému nabíjení to není auto vhodné na delší trasy a tím je znevýhodněno, dnes se už, doufám, takovéto EV běžně neprodávají. A druhá věc, zbytečně jste nabíjel skoro do plna.

                  Prostě teoreticky neexistuje, že dojedete do cíle 300 km cesty dřív s autem, co má dojezd 100 km než s autem co má dojezd 250 km, i kdyby jedno umělo nabíjet 50 kW a druhé jenom 40 kW. To prostě matematicky nedáte… pokud tedy schválně neznevýhodníte to auto s delším dojezdem. A to nemluvím o tom, že moderní auta s větší kapacitou baterie už umožňují rychlejší nabíjení. Pokud to infrastruktura umožňuje. Ale i pokud ne, tak aspoň těch 50 kW udrží v podstatně širším pásmu jako malobaterkáč, ne?

                12. Fakt je, že s Míšou jsem dojel prázdnej, a s Jackem
                  Fakt je, že s Míšou jsem dojel prázdnej, a s Jackem zbývá v destinaci dojezd 150 km – ale k čemu mi to je, když tam tak jako tak boudou u chaty oba dva celý víkend stát?
                  Proto jsem mluvil o tom, že je třeba si zvážit, jak často a jaké trasy jezdím mezi destination charegery.
                  Pokud jezdím vícekrát týdně trasy které by s malobaterkáčem znamenali 3 a více nabíjení (tedy trasy 300km +) pak je to samozřejmě nesmysl a je logické (vhodné) koupit velkobaterkáče.
                  Ale proč já mám platit za „baterii“ – kupovat si 25 kWh (a víc) když těch 300km jedu dvakrát měsíčně? Kvůli tomu přece nedám za auto o čtvrt milionu víc.
                  A vztahuji to i na nabíjecí síť. Je moc dobře, že vznikají nabíječky o vyšších výkonech, protože tu prostě jsou řidiči s přepravními potřebami co je využijí, ale já i kdyby to auto umělo tak je stejně nebudu využívat, protože se mi to nevyplatí cenově. Nejen, že byla o třetinu vyšší pořizovací cena auta, ale ještě bych měl nabíjet 1 kWh za ceny ultrarychlých nabíječek? Takhle z nejrozšířenějších 50kW ji mám za 3,- Kč a jak jsem výše popsal, při ježdění po ČR (která je prostě malá) se ten rozdíl na čase nepozná.

                  A závěrem – i-Miev je samozřejmě i díky jiným parametrům jednoznačně městské nákupní autíčko – jen jsem jej použil protože jsem s ním teď absolvoval ty dva víkendy – ALE bavíme se tu o SIONovi s dojezdem 200km + a rozměry obstojného auta. A tam už prostě nedostatky pro běžné lidi nevidím.
                  SION = kombíkovým autem přejdete ČR s jedním(teoreticky 30ti minutovým) nabíjením. To JE prostě dostačující.

                13. „Fakt je, že s Míšou jsem dojel prázdnej, a s Jackem
                  „Fakt je, že s Míšou jsem dojel prázdnej, a s Jackem zbývá v destinaci dojezd 150 km – ale k čemu mi to je, když tam tak jako tak boudou u chaty oba dva celý víkend stát?“

                  No právě o tom mluvím 🙂 Proč nabíjíte JAC na cestě doplna a zbytečně se tím zdržujete, když pak v cíli auto stojí dva dny a má šanci se nabít za levno? Jenom proto, abyste dokázal, že s větší baterkou to jedete déle než s menší baterkou?

                  Proto jsem psal, že pro trasu 300 km nabijete Mitsu 2×19 min., to je i z příjezdem na nabiječku cca. 38 minut plus 2×5 minut zdržení. JAC nabijete jednou cca. 15 minut, to vám doplní tolik, co vám do cíle vystačí a jste na 15 min. nabíjení plus 1×5 minut zdržení. To znamená, zdržení na nabíječce je u Mitsu je dvojnásobné oproti JAC!

                  A k tomu Siounu… ano, je to pro někoho dostačující, ale dnes u moderních EV je to oproti konkurenci nevýhoda. Ono je to krásně vidět na prodejích eKona a eNiro, s tou menší baterkou se skoro neprodává, vše jenom 64 kWh verze. Záleží samozřejmě na ceně. Ale tak zázračnou cenu u Sionu neočekávám, že by to vyvážilo tu nevýhodu malé baterky. Jo, u vás možná ano, ale troufám si tvrdit, že u drtivé většiny uživatelů to neprojde. A to se počítá při prodejích, pokud tedy to neplánují prodávat jako kusovku.

                14. V tomhle konkrétním případě by samozřejmě stačilo s
                  V tomhle konkrétním případě by samozřejmě stačilo s JACkem nabíjet 15min.
                  Šlo mi o to, že EV s baterií 40 kWh aby dojelo 250 km nabíjíte v průměru 45 minut a EV s baterií 20 kWh aby dojelo 250 km nabíjíte 2X 20 minut. Pokud to neabsolvujete 2X týdně, ale třeba jednou měsíčně, tak to nelze ani považovat za nevýhodu.

                  Kona a Niro mají mezi menší a větší baterií neracionálně malý cenový rozdíl. Reálně by ten rozdíl v modelech měl být ve vztahu k velikosti baterie alespoň 200K (spíš více) a ne 50 nebo kolik to je.
                  Kdyby třeba ID. 3 s 55 kWh stálo o 50K víc než Sion tak není o čem mluvit. Mluvím o tom, že Siona „zatím“ propagují s cenovkou 25K EUR a to už by bylo k zamyšlení jestli dát o 5 (a více) tisíc EURo za baterku, která bude dejme tomu výhodou jednou až dvakrát měsíčně.

                15. „Šlo mi o to, že EV s baterií 40 kWh aby dojelo 250 km
                  „Šlo mi o to, že EV s baterií 40 kWh aby dojelo 250 km nabíjíte v průměru 45 minut a EV s baterií 20 kWh aby dojelo 250 km nabíjíte 2X 20 minut.“

                  Ne, to je špatně.
                  Pokud obě auta mají cca. stejnou (podobnou) spotřebu a liší se jenom v kapacitě baterie, tak auto s menší baterií bude zákonitě nabíjet pomaleji než auto s větší baterií. Aspoň teda u moderních aut, co jsou teď na trhu. Takže pokud vyjedete u obou aut s plnou baterkou (logicky, ne?), tak auto s malou baterkou bude potřebovat po cestě nabít 2×19 minut plus zdržení. Auto s větší baterkou bude muset nabít max. jednou tak 10.15 minut plus zdržení 5 minut.

                  To není tento konkrétní případ na 300 km, to je prostě zákonitě vždy. Pochopte to, že když vyjedete s plnou a do cíle si to naplánujete tak, že můžete dojít s téměř prázdnou baterkou, tak není možné, aby auto s menší baterkou, které nabíjí 2x, dojelo do cíle dřív 🙂

                  Pokud máte cestu 300 km, na to potřebujete cca. 45 kWh.
                  Vyrážíte s plnou a do cíle dorazíte s rezervou cca. 5 kWh,ano? Pokud je kapacita vaší baterie cca. 16 kWh, které si na počátku vezete sebou, tak po cestě musíte nabít 34 kWh, abyste do cíle dorazil s 5 kWh. Je to tak?
                  Pokud máte auto s baterkou kolem 30 kWh, tak za stejných podmínek potřebujete do něj po cestě nabít cca. 20 kWh.
                  Pokud máte auto s baterkou 50 kWh, po cestě nemusíte nabít nic.

                  A teď mi řekněte… jste si jistý, že nabít 34 kWh do malobaterkáče bude rychlejší než nabít 20 kWh do auta s baterkou 30 kWh?

                  A takové výpočty se dají udělat pro různé délky cest a rúzné kapacity. Jedno ale budou mít společné:
                  Za předpokladu, že je spotřeba cca. stejná a že ty auta nabíjí min. stejně rychle, tak vždy auto s větší baterkou dojede co cíle cesty, která má tak 300 km, dříve.

                16. No právě – dejme tomu že:
                  Obě EV nabíjejí cca 1 kWh za

                  No právě – dejme tomu že:
                  Obě EV nabíjejí cca 1 kWh za minutu.
                  Na cestu potřebujete 45 kWh
                  Obě žerou stejně.
                  Jen EV s 50 kWh baterií stojí milion a EV s 35 kWh baterií stojí 750,- tisíc.

                  U dojezdu 200km + jsme zase u té otázky na začátku – dám o čtvrt milionu víc, abych nemusel párkrát za rok zastaviv častěji?

                17. Chápu jak to myslíte, ale asi zapomínáte na tu zásadní
                  Chápu jak to myslíte, ale asi zapomínáte na tu zásadní věc. Platí přece zpravidla čím větší kapacita baterie, tak tím větší maximální DC nabíjecí výkon.
                  Pokud tedy nejste po cestě nějak výrazně limitován pomalými DC nabíječkami, tak je názornější srovnávat rychlost nabíjení v km/h. A ta bude u auta s dvojnásobnou kapacitou baterie teoreticky také skoro dvojnásobná. Nelze tedy moc tvrdit, že obě auta nabijí 1 kWh za minutu.

                  Pokud koukáme jen na dojezd, tak asi nemá cenu si připlácet 250 tisíc kvůli 15 kWh, ale většinou člověk dostane i větší výkon a lepší výbavu a to už za ten příplatek hodně lidem stojí.

                18. No kdyby byla obdobně hustá síť nabíječek 150kw (175 kw)
                  No kdyby byla obdobně hustá síť nabíječek 150kw (175 kw) jako je ta stávající a pro příští dva roky plánovaná s výkonem 50 kW, tak jo, pak by to význam mělo.
                  I kdybych pominul současný stav, tak těch s výkonem nad 100 kw v následujících letech moc nepřibude. Pokud jsem dobře koukal na plány hlavních provozovatelů v ČR jsou to spíše jednotky kusů. Kdežto těch 50 kW již jsou stovky, a budou další desítky.
                  Osazování nabíječkami 100 kW a více se do plánů distributorů nedostane dřív než v roce 22, dokonce bych to spíš čekal až při postupné generační obměně stávajících – až doslouží.

                  Nemluvě o rozdílu ceny kWh na rychlých a ultrarychlých nabíječkách. Jedno je to snad akorát u Tesly respektive TSCH net. U ostatních jsou to dvoj a více násobky.

                  Když to řeknu absurdně, tak si koupím o čtvrtinu dražší auto, abych měl možnost nabíjet dvakrát dráž. 🙂

                  PS: no počítám s tím, že Sion bude minimálně středně dobře vybaven. Jako taky nechci žádnou holobytovou kastli. Nicméně si myslím, že v cenových relacích EV dělá výbava řádově procenta ceny, na té už to nestojí, tak nevím proč by na ní měli u Sono motors šetřit.

                19. Ve zkratce, Sono Motors je asi taková slibotechna, jakou jste
                  Ve zkratce, Sono Motors je asi taková slibotechna, jakou jste ještě před časem vyčítal VW – samé prezentace, max.prototypy, sliby a auto nikde. A od té doby VW už má reálně ID.3 a ID.4, pořád se skvěle prodává eGolf a Sono jen oddaluje příchod jediného modelu – tady by se spíš než u VW hodilo to „jitrnice jakou svět neviděl“ 🙂

                  Na vašem místě bych se k tomu vůbec neupínal a už vůbec bych nedoufal v cenu 25.000 eur. Myslím, že je jasné, že slibovanou cenu nedodrží, jako to ostatně nedodrželi ani jiní, větší hráči. Pokud už teda potřebujete větší EV a nevadí vám nižší dojezd, vzal bych to, co je na trhu (Nissan nebo co to je) a můžete jezdit, takto budete čekat donekonečna. A kdyby náhodou Sono přišlo s autem na trh, prodáte Nissana a koupíte Sion.

                20. Ale já se teď o ceně nebavím, ani o tom, co se komu jak
                  Ale já se teď o ceně nebavím, ani o tom, co se komu jak vyplatí. Na to si musí odpovědět každý sám, o tu vůbec nejde.

                  Já jsem chtěl jenom nabourat to vaše nesmyslné tvrzení, že s autem s menší baterkou budete na stejné trase cca. 250-300 km dobíjet kratší dobu a budete dřív v cíli. Jak jsem ukázal na výpočtech a číslechm je to čirý nesmysl 🙂 O to mi šlo.

                21. Vždycky jsi mi připadal jako pako. A tím, že budeš u
                  Vždycky jsi mi připadal jako pako. A tím, že budeš u Lidlu nabíjet zadarmo a pak si s tou elektřinou budeš doma svítit a prát posrávačky pro celou rodinu a budeš si tím kompenzovat výpadek Fve jsi to jenom potvrdil. Kompenzovat si tím budeš jen svou neschopnost vydělat prachy.
                  Měl by sis naopak pořídit BEV s aspoň stovkou baterkou, abys nemusel jezdit krást elektřinu denně, ale jenom každej třetí den. V takto vzniklých volných dnech bys mohl hrabat zadarmo někde jinde něco jinýho. Třeba teplo v obchoďáku s celou rodinou.
                  Jdi už do kopru i s tím tvým Sionem.
                  Jsi zloděj, nic víc,.

                22. Nezlobte se na mne, ale to jste trochu přehnal ne? Beru,
                  Nezlobte se na mne, ale to jste trochu přehnal ne? Beru, když s názorem nesouhlasíte, a ač si nemyslím, že je třeba to vyjadřovat urážkou – tak prostě jste použil PAKO, no budiž chtěl jste si ulevit, budiž Vám to přáno.

                  Ale označit někoho za ZLODĚJE je trošku přes čáru. Nic nekradu, ta služba tu je a já ji legálně a zcela podle pravidel využívám. Na tom není nic podvodného či zlodějského.
                  A že si tím kompenzuji svou neschopnost vydělávat více peněz, no možná jo (ač já tomu říkám šetřit / efektivně využívat nabídnuté možnosti), ale alespoň se jí nějak snažím kompenzovat. Podle Vás bych měl co? jít demonstrovat, nebo na pracák sosat dávky? To by podle Vás bylo lepší? Mít méně peněz než jiní, neznamená být horší. To, že jsem chudý ze mne nedělá špatného člověka. Někdo je chudý, jiný je bohatší, stejně jako někdo je vysoký a někdo menší, někdo má světlé vlasy a někdo tmavé. Asi máte více peněz než já, ale určitě se najde spoustě těch co mají více peněz než vy, takže pro ně jste chudý vy. NO A???
                  Copak vy kvalitu svého života poměřujete výší sumy na svém účtu?

  2. Pojem „morální zastarání“ teď bude Tesla řešit v rámci
    Pojem „morální zastarání“ teď bude Tesla řešit v rámci vlastní produkce, očekávám významný zub v poptávce ojetýcgh EV v EU před a po Berlíně -> po Berlíně bude kvalitnější baterie (snad), lepší lak, stavba šasi … Jestli se v IT nevyplácí otálet s nákupem, protože je jistota, že vždy za měsíc bude něco o chlup lepšího, tak tady toto bude výjimka potvrzující pravidlo. Takže si počkat.

    1. Tak to si nemyslím, TESLA inovuje průběžně. To by si
      Tak to si nemyslím, TESLA inovuje průběžně. To by si člověk nekoupil nikdy nic. Pokud bude mít smysl koupit další TESLU, tak to klidně udělám a manželce nechám svoji nynnější TM3 Performance. Bude rychleji na nákupu 🙂 Tedy pořád bude něco nového a lepšího a to je dobře! Čekat je jak čekat na smrt, život je krátký 🙂

      1. Za 10 let budou EV mrdky zarůstat bejlím, každé kolo 1000x
        Za 10 let budou EV mrdky zarůstat bejlím, každé kolo 1000x pochcané čoklem a vandráci budou koukat, co by se z toho krámu dalo odnést na šrotoviště. Avšak ani na těch šrotovištích s tímhle bordelem nebude chtít mít nikdo nic společného. A Vandrák – nyní náruživý tesla.onanista se jako první bude poohlížet po něčem, co bude stát za víc než fajfku tabáku….

          1. 1) Prd stojí 400kKč. Podle Munroa stojí celý battery pack
            1) Prd stojí 400kKč. Podle Munroa stojí celý battery pack u Modelu Y 110 dolarů za kWh. Tedy asi 190tKč pro Model Y se 75kWh baterií. Takže zlevnění o 56% máš cenu cca 50 dolarů za kWh celé komplet baterky. Tedy nově asi 87.000 Kč.

            2) Tesla Model S Plaid má mít EPA dojezd přes 840 km.

      1. Jestli automaticky čekáš od současných baterií
        Jestli automaticky čekáš od současných baterií instantní zdvojnásobení dojezdu tak si naivní jak pavlačová bába. Konkurence nemá ani to co má Tesla dneska a za 3 roky rozhodně nebude mít ani to co Tesla ukázala na Battery day. :)))
        + to co říká Martin nade mnou.

          1. Nezdědili. V nějakém rozhovoru Musk říkal že když Tesla
            Nezdědili. V nějakém rozhovoru Musk říkal že když Tesla přebírala fabriku od NUMMI, tak z lakovny tam byly jenom holé zdi. Tu lakovnu si postavila Tesla kdysi dávno, když vyráběli pár desítek tisíc aut ročně. Lakovna je ta nejdražší část fabriky na auta a nebyla navržená na takové objemy a spíše to jenom postupně modernizovali. Zřejmě to je důvod těch problémů co mají s lakem.

            Taky Musk říkal, že potřebují novou lakovnu, ale že to je problém dělat za provozu a na novou tam není místo. Shanghai a Berlin mají samozřejmě nové lakovny dimenzované na tyhle objemy. Navíc Berlín prý má mít nějakou super moderní lakovnu.

                1. Proto se mi stále jeví jako velmi lákavé nápady Amory
                  Proto se mi stále jeví jako velmi lákavé nápady Amory Lovinse, který když propaguje uhlíkové kompozity na kastle aut, tak říká, že barva se dá přidávat rovnou do pryskyřice, tj. lakovna vůbec nemusí existovat.
                  Ale nejhorší je „my to vždycky dělali takhle“ přístup. Dobře, že se ho Tesla moc nedrží.

                2. Tesla bude dělat nerez kastle pro Cyber, ty se taky nebudou
                  Tesla bude dělat nerez kastle pro Cyber, ty se taky nebudou lakovat.

              1. To samozřejmě záleží na poptávce. Musk už psal, že až
                To samozřejmě záleží na poptávce. Musk už psal, že až se ta tehnologie odladí v Berlíně, tak zmodernizujou i Fremont a Shanghai.
                Prý tak za 2 roky. Jenom nevím jestli je to 2 roky od teď, nebo 2 roky od spuštění Berlína.

                Každopádně po Berlínu budou nové baterie asi první následovat v Texasu.

Napsat komentář