železniční doprava - The American Railroad - jak vlaky pomohly USA k prosperitě

Miliardář Buffet kupuje americkou železnici, sázka na budoucnost?

Železniční síť stála v 19. století za obrovským rozmachem rodících se Spojených států amerických. Stále více průmyslové východní pobřeží potřebovalo levnou a rychlou dopravu, zároveň bylo nutné vytvořit přístupové cesty na pustý americký Středozápad a západní pobřeží. Železnice jednoduše znamenala pro Ameriku klíč k prosperitě.  

Warren Buffet, známý americký investor a miliardář, už v minulosti mnohokrát prokázal obchodnickou prozíravost. Jakožto majitel konglomerátu Berkshire Hathaway a v roce 2008 nejbohatší člověk světa se aktuálně rozhodl pro novou investici. Koupil za 26 mld. dolarů zbývajících 77,4% podílu v železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe, ve které vlastnil už i zbylý podíl.

BYD E6

Rok 2010 v USA – elektromobil BYD E6 proti Nissanu Leaf

Ačkoliv čínská automobilka BYD chtěla původně uvést svůj elektromobil E6 v USA už během roku 2010, později z těchto plánů sešlo. Přišel odklad na rok 2011. Teď je však podle Wall Street Journal opět všechno jinak a uvedení elektromobilu se údajně opět přesunuje na rok 2010.

Nejspíš není náhoda, že hruba v téže době má na tamní trh vstoupit také Nissan se svým elektrombilem Nissan Leaf. Crossover BYD e6 by měl nabídnout dojezd až 250 km při ceně asi 40 000 dolarů (v hrubém přepočtu cca 750 000 Kč). Do BYD investoval několik stovek milionů dolarů americký miliardář Warren Buffet, který zjevně nechce, aby jeho investice přišla na zmar.

galerie: BYD E6
BYD E6 BYD E6 BYD E6
BYD E6

BYD E6 – změní elektromobil z Číny pravidla hry?

Čína, jejíž ekonomika, téměř nezasažena krizí, i nadále alespoň papírově roste meziročně o jednotky procent, představuje podle většiny analytiků budoucí ekonomickou velmoc.  

galerie: BYD E6
BYD E6 BYD E6 BYD E6

Jak je patrné z v posledních letech zřejmého důrazu na obnovitelné zdroje energie, Říše Středu si je vědoma své úlohy v regionu a připravuje se na ni. Kromě jiného i v oblasti osobní dopravy, kde chce sehrát vůdčí roli v oblasti alternativních pohonů.

hybridní automobil BYD F3DM

Čínské hybridy BYD brzy v prodeji

Čínská automobilka BYD Auto, součást společnosti BYD zabývající se výrobou baterií, už delší dobu připravuje své hybridní automobily. První připravovaný hybrid s označením F3DM byl proti očekávání schválen čínským Ministerstvem průmyslu a informačních technologií dříve a může jít do výroby a poté do prodeje, oznámily noviny Beijing Times. BYD tvrdí, že hybrid F3DM bude mít dojezd 109 km pouze na elektřinu s tím, že doplňkový spalovací motor o objemu 1,0 l nabídne zvýšení dojezdu. Celý hybridní pohonný systém pochází z dílny BYD. Hybrid půjde do prodeje nejprve ve 14 velkých městech Číny jako je Šanghaj, Peking, Nanjing a další. Podle výrobce je životnost lithium-iontových baterií využitých v jeho hybridech zhruba 10 let nebo 600 000 km s tím, že nabití na 50% trvá pouhých 10 minut s využitím speciální nabíječky. Plné nabití pak trvá sedm hodin. Všechno to vypadá velmi zajímavě a přirozená nedůvěra v čínské výrobky nám velí ostražitost, nicméně faktem je, že známý investor Warren Buffet nedávno investoval do BYD 230 mil. dolarů skoupení 10% podílu. Zřejmě zde vidí zajímavou příležitost – jak by také ne, na tak obrovském a rychle bohatnoucím trhu jako je Čína.