Sanya Skypump

Sanya Skypump – dobíjecí stanice, která čerpá energii z nebes

pro zažívají v poslední době obrovský rozmach. Výrobci se předhánějí v originálním vzhledu stanic či technickém řešení. Rovněž dnes si představíme novou designérsky vytříbenou stanici. Avšak ne jen tak ledajakou! Sanya Skypump, neboli „nebeská pumpa“, v sobě originálním způsobem kombinuje nabíječku pro , a solární lampu.

Větrné elektrárny Dánsko

Elektromobily jako stabilizátor rozvodných sítí v Dánsku

Na populárně vědeckém serveru Osel.cz už delší dobu vychází zajímavý seriál Vítr: od zlého pána k dobrému sluhovi zaměřený na větrnou energii, elektrárny a turbíny. Ve třináctém dílu se autor Břetislav Koč zabývá známým tématem s větrnými elektrárnami spojeným, totiž přetěžováním elektrických rozvodných sítí.

Upozorňuje na známou skutečnost, že tzv. „chytré rozvodné sítě“ jsou jednou z cest, jak se s proměnlivou zátěží vyrovnat. „Mohou se například vzájemně doplňovat s jinými obnovitelnými zdroji v regionu, zejména s bioplynovými stanicemi s možností akumulace energie v podobě bioplynu, případně s fotovoltaikou, která dosahuje nejvyššího využití ve slunečných dnech, kdy je vítr zpravidla jen mírný. Projekty a realizacemi malých sítí a jejich zapojení do národních sítí se EU zabývá již několik let.“

větrné elektrárny u továrny Ford

Ford jezdí na větrnou energii

Otázka ekologie dopravy se netýká pouze pohonného systému, ale celého výrobního cyklu automobilů. V továrnách automobilek se spotřebuje obrovské množství elektrické energie. I tam se ale pomalu začínají prosazovat alternativní zdroje. Ford postaví ve své továrně v Dagenhamu (poblíž Londýna) už třetí větrnou elektrárnu. Továrna tedy bude i nadále 100% poháněna elektřinou generovanou větrem. Třetí větrná turbína přibude z důvodu rozšíření výroby o nové dieselové motory 1.4 a 1.6l Duratorq TDCi. Jejich cílem jsou evropské modely Ford Fiesta, Ford Fusion a Ford Focus. Ford tak dále snižuje emisní zatížení životního prostředí. Jen v roce 2004 ušetřil 6500 tun CO2. Třetí turbína, vybudovaná opět ve spolupráci s londýnskou firmou Ecotricity, bude mít výkon 1,8 MW, ekvivalent pro 1 000 domácností. V současné době využívá Ford celosvětově obnovitelné a alternativní zdroje energie asi ze tří procent, a to skrze vodní elektrárny, solární energii, větrnou energii, zemní plyn a geotermální elektrárny. Mimochodem, na sesterském webu Ekologické bydlení dnes píšeme o možnostech skladovat vítr, které by z větrných elektráren učinily ještě lepší alternativu.

Elektromobil a větrná turbína

Elektromobil a větrná turbína

Titulek sice zní jako název nějakého socialisticko-budovatelského románu, ale ve skutečnosti jde o jednoduchou hračku. Malá umělohmotná větrná turbína zde slouží k dobíjení kondenzátoru v ještě menším plastovém elektromobilu.

Jedná se o hračku z produkce společností Tamiya a Loopwing. Pět minut na mírném větru dodá autíčku energii na 3,5 hodiny ježdění. Po dřevěném solárním autíčku další zajímavá hračka.