Rozšíření větrné energie je podle Evropské unie klíčovým krokem k dekarbonizaci energetiky a současně zajištění dostatku energie pro domácnosti i průmysl.
Aktuálním cílem EU je vyrábět do roku 2030 alespoň 42,5 % energie z obnovitelných zdrojů (který je v plánu navýšit až na 45 %). To bude vyžadovat, aby se instalovaná kapacita zvýšila z 204 GW v roce 2022 na více než 500 GW v roce 2030. Kvůli naplnění těchto ambicí představila EU představila Evropský akční plán větrné energie.
Z něj vyplývá, že se členské státy dohodly na nových energetických cílech pro výrobu z obnovitelných zdrojů energie na moři do roku 2050. Jeho cílem je především snížit závislost na dovážených fosilních palivech a mezi konkrétní opatření, která nabízí, je rychlejší povolování výstavby větrných elektráren, lepší design aukcí, snazší přístup k financování projektů větrných elektráren, zajištění spravedlivého a konkurenčního prostředí a další aspekty.
„V kontextu České republiky je podstatné zejména urychlení povolovacích procesů – projekty větrné energetiky totiž čelí řadě překážek, ať už v zásadách územního rozvoje některých krajů nebo ze strany dotčených orgánů, např. ministerstva obrany,” komentuje Jiří Nezhyba, partner a vedoucí advokát ve Frank Bold Advokáti.
V kontextu ČR:
- Chystají se tzv. akcelerační zóny, tedy zóny, kde by mělo být povolení větrných elektráren snazší. Tyto zóny upravuje nová evropská směrnice RED IV a na jejich nastavení pracuje Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj.
- Rozvoj větrné energie v Česku může podpořit také komunitní energetika, díky které se místní obyvatelé zapojí do projektů a budou k nim vstřícnější. Komunitní energetiku zavede zákon přezdívaný „lex OZE II”.
- Jak získat lidi na svoji stranu u projektů větrné energie? Přečtěte si sborník Unie komunitní energetiky.
zdroj: tisková zpráva
To by mě zajímalo, kde to chtějí stavět. Už teď narážejí na odpor veřejnosti a třeba u nás v okrese odpálkovali všechny se záměrem stavět větrníky. Lidi se odstěhovali z měst na vesnice, protože chtěli klid a krásnou krajinu, vzali si hypotéky na celý život a nejsou zvědavý čumět z okna na vrtule a noční blikačku.
Přesně tak 👍
pro Po.lyn… Další estét 😃
Proč by to neblokovali když můžou…
Schválně nabídni těm tvým rozhořčeným městským estétům podíl z výroby větrníků a uvidíme.🤑
Eolika má svoje problémy, ale tenhle je ten nejmíň důležitý…
Naopak průser je to třeba pro netopýry, někde už bijou biologové na poplach.
A dokonce už navrhli řešení: zastavování vrtulí při konkrétních podmínkách – denní doba, roční období a rychlost větru.
Celkově by ta opatření zabránila naprosté většině úmrtí a nestála by víc než 5% výroby….
Já se vystěhoval z města (Prahy) z dlouhodobých strategických důvodů. Několik let mi trvalo najít místo pro můj „definitivní“ dům, protože i samotná lokalita musela plnit celou řadu požadavků. Nezatíženost podobnými život otravujícími ohavnostmi, jako jsou větráky, patřila mezi ně. Neexistuje finanční suma, kterou bych akceptoval a nešetřil bych úsilí ani vlastních peněz, abych to překazil. Doslova za každou cenu. A tím nemyslím jen nějaké banality jako úplatky, vysazení chráněných druhů, arechologický průzkum, apod. Byl bych ochoten sáhnout i k mnohem extrémnějším metodám.
184/2006 Sb. Zákon o vyvlastnění
Znáš to? Veřejnému zájmu nemůžeš vzdorovat ani kdyby ses na uši postavil.
Fakt jo? No čéče to je zajímavý, protože právě jsem našel na fotopasti krásný snímek mladého strnada zahradního, to je ale taková náhoda a taková smůla pro záměr postavit zrovna v lokalitě jeho předpokládaného hnízdiště větrák, co se dá dělat, holt červená kniha přebije všechno. Pá pá.
Myslím, že ten mladý strnad by měl radši ten větrák než tvoje výfuky a komíny.
V mé zahradě žije a hnízdí hned několik chráněných druhů, takže by se o tvém tvrzení dalo s úspěchem pochybovat. Což mi připomíná, že jsem slíbil dceři, že uděláme a umístíme nové krmítko….
Jen se ti snažím vysvětlit, že to co prohlašuješ za veřejný zájem dekapituje jeden malý ptáček jen to hvízdne.
Oni ti ptáčci to neví, že jim kouření škodí. Dokonce mají možná už závislost a vyhledávají to. To je případ těch zfetovaných labutí na makovém poli. Nemohly lítat ani chodit. Odvezli je jinam a vracely se tam.
Jakože si dorazí soukromá firmička a jen tak zajistí vyvlastnění pozemku? On větrník není dálnice. I kdyby se pokračovalo v tak praštěné úvaze vyvlastnění, tak reálné vyvlastnění probíhá velice dlouho dobu a často bez úspěchu. To rozhodně nenahrává developerovi s větrníkem. Ten potřebuje instantní řešení.
Developer to udělá jinak. Zadá firmě, která se specializuje na výkup pozemků, ideální lokalitu. Tak nikdo nedohledá, kdo stojí za výkupem a developer se o nic nestará. Ale ani toto se nesetkává s úspěchem. Pronajímám cca 2 hektary, kde si zemědělci pasou krávy a minimálně 2x do roka přijde otravná obálka s nabídkou. Po těch letech jsem to přestal otevírat, jde přímo do koše. Obecně to tu v obci chodí snad každýmu a každý to háže do koše. Nevím o tom, že by někdo něco prodal. Se tam projdu katastrální mapu, zda se něco neděje. No a neděje.
Hlavne jsi se vystehoval abys nemusel cuchat smrad ze spalovaku.
Hlavní motivy mého vystěhování byly v pořadí bez ohledu na význam:
1) Zhoršení bezpečnosti veřejného prostoru jako důsledek levičácké politiky
2) Zdravotní rizika infekčních chorob jako důsledek celkového přelidnění a rezignace na zdravotní a hygienické standardy imigrantů jako důsledek levičácké politiky
3) Kolaps dopravního systému jako důsledek levičácké politiky
4) Indoktrinace primárně městkých institucí vzdělávacího systému na hlavních čtyřech stupních levičáckou politikou
5) Zhoršení kvality potravin distribuovaných obchodními řetězci jako důsledek neměcké ekonomické okupace
6) Opuštění nejvíce rizikového prostoru v případě rozsáhlého ekonomického úpadku a/nebo vojenského konfliktu.
To jsou zásadní faktory. Emise vozidel jako faktor života ve městě přestaly být zajímavé s plněním Euro 5.
Pro Runnču… ,,,,Život otravující…““
Jestli ti nejde stín přes zahradu (a na to musí člověk bydlet hodně blízko) o žádné ,,otravování života“ se nejedná…
Ty máš zkrátka svoji anti-OZE ideologii a tvoje tvrzení jsou účelové nesmysly…
Osobně se ti divím: směješ se (oprávněně) účelovým blábolům západní a UA propagandy a sám nedokážeš udržet přímou diskusi….
Nejde o jinakost názoru, ale trochu upřímnosti by ti neuškodilo…😐
Nehodlám strpět kontaminování výhledu monotónně se pohybujícími blikajícími objekty a nechat se obtěžovat nízkofrekvenčními rezonancemi. Kdo chce větrák, ať si ho laskavě postaví doma na dvorku.
I ty jeden mudrlante. S tím se jaksi počítá, že se bude cálovat. Nebo sis snad myslel, že jim pozemky někdo nabídne jen tak z plezíru? Evidentně nabízejí buď málo a nebo se spousta lidí jednoduše uplatit jen tak nedá. Určitě máš spoustu hektarů a na tom spoustu větrníků a všichni platí jak mourovatí. Tak to vyklop, jakej ti dávaj desátek?
pro Po.lyn…. To bylo na mně?🤨 Buď tak hodný, když nedáváš odpověď přímo pod komentář na který reaguješ, uveď adresáta…
No je to na trošku komplexnější odpověď…
Ano pár hektarů máme a dokonce ve svahu… Na vršek kopce nedosahuje, tak že to není na stavbu větrníku ideální…
A v tom to je: Vhodná místa (vrcholky, hřebeny – často zalesněné) prakticky nikdy nepatří soukromé osobě, ale většinou obcím, lesům (ČR, Městským, arcidiecézním, málokdy soukromým…), zemědělským farmám, pozemkovému fondu…
Stavbu může zablokovat katastrální obec, i v případě že je majitel konkrétní výšiny ochoten pozemek na VE odprodat.
Proč se staví lidé proti??… No protože se sice skoro vždy nabízí postižené obci jednorázový bakšiš, ale nikdy spoluúčast… A už vůbec nikdy nejsou odškodněni konkrétní majitelé nemovitostí….. NO A O TOM JSEM PSAL 😉
Nabídni zasaženým místním obyvatelům aspoň trochu slušnou rentu (vin-vin) a klidně bych se vsadil, že odpor založen na estetické ochraně krajiny se vytratí…
Mimochodem… Pro příště reaguj s trochou respektu – moje reakce na tvůj původní komentář byla 100% korektní, pokud tě ovšem neuráží výraz ,,estét“🙂
Neni nad vyhled na JE. Tam se nic nehne. Kolikrat ani za 10000 let.