V německé aukci větrných elektráren vítězily občanské projekty

Přes 90 % úspěšných projektů v rámci první aukce nových kapacit větrných elektráren připadá v Německu na občanská energetická družstva.

Větrná elektrárna v německém podhůří
foto: Felix_Broennimann, licence public domain

Německo tak po úspěšném zavedení aukcí u nových projektů solární energetiky podpořilo tržní mechanismy pro podporu větrné energetiky. Vedle úspěchu občanských projektů se aukce vyplatila i ekonomicky.

Nejnižší podaná nabídka dostala cenu za budování nových větrných turbín na 5,25 eurocentů za kilowatthodinu větrné elektřiny (v přepočtu 1,39 Kč/kWh). Předchozí podpora dosáhla až na 8 eurocentů za kilowatthodinu v počátečním období projektu.

Celkem se soutěžilo o 800 megawattů projektů na využití větrné energie. Spolková agentura pro sítě (Die Bundesnetzagentur) obdržela celkem 70 nabídek, které poptávaný výkon překročily 2,5krát. 65 projektů bylo od komunitních energetických společností.

Další dvě aukce nových větrných kapacit jsou v Německu plánovány na srpen (1000 MW) a listopad (1000 MW). Jako vůbec první stát v Evropě vyzkoušelo Německo aukce pro nové kapacity v roce 2015 v solární energetice.

Pomocí soutěže snížilo výši podpory nových fotovoltaických projektů z 9,17 eurocentů za kilowatthodinu v roce 2015 na současných 6,58 eurocentů na kilowatthodinu v únoru 2017 (1,75 Kč/kWh).

„Díky vzájemné konkurenci projektů se podařilo Německu udržet vysoký zájem občanských nabídek i po zavedení tržních mechanismů podpory. Jako bonus se opět podařilo snížit náklady za nově vznikající větrné parky. Úspěch první německé větrné aukce by měl být impulsem také pro českou debatu o větrné energetice. Za poslední dva roky nebyla v Česku zprovozněna ani jedna nová větrná turbína,“ komentuje výsledky německé aukce větrných kapacit Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Český Národní akční plán pro obnovitelné zdroje, kterým se má řídit výstavba nových projektů větrných, solárních nebo bioplynových elektráren do roku 2020, v případě větrné energie odhaduje prostor pro nárůst na téměř dvojnásobek současného stavu, tedy na 525 megawattů.

„K opětovnému nastartování rozvoje větrné energetiky by pomohlo právě zavedení tržních mechanismů na bázi aukcí nových kapacit. Ačkoliv Ministerstvo průmyslu oficiálně deklaruje zájem o nové větrné elektrárny, žádné reálné kroky pro obnovení podpory bohužel nepodniklo,“ dodává Martin Sedlák.

tisková zpráva

20 Comments on “V německé aukci větrných elektráren vítězily občanské projekty”

  1. Z článku mi není jasné jestli uváděné ceny jsou dotace
    Z článku mi není jasné jestli uváděné ceny jsou dotace nebo výkupní ceny. Popřípadě pokud to jsou dotace, kolik činí výkupní cena.
    Jinak budovat u nás větrníky bych nedoporučoval. Pokud fouká vítr v Německu, tak většinou fouká i u nás. Co se děje v takové situaci? Elektřiny je přebytek, cena elektřiny je téměř na nule a za nula se vyváží do jiných států – třeba do ČR, ovšem obyčejný Němec platí za každou vyrobenou kwh v ceně elektřiny. Výsledkem je dobrý kšeft pro přečerpávací elektrárny, které nakupují za nula a prodávají ve špičce. Němec má díky podpoře OZE vysoké ceny elektřiny, cena za kwh je tak vysoká, že klesá výhoda pořízení elektromobilu oproti benzínu.
    Za současných podmínek není pro ČR výhodné podporovat větrníky. Navíc na západě větrníky neustále přibývají a řešení situace pokud fouká, bude ještě horší. Samozřejmě pokud se změní podmínky, například se vymyslí nějaký způsob skladování elektřiny, tak se situace může změnit.

      1. Jenže se jedná o drahé řešení. Kovy použité v
        Jenže se jedná o drahé řešení. Kovy použité v současných bateriích jsou relativně vzácné.
        Samozřejmě pokud by se podařilo vyrobit baterii z levných kovů, tak to by byla jiná.
        Místo Li dát Na a místo Ni a Co dát třeba Fe a Mn.
        Co jsem četl tak baterie NaMn2O4 má problémy s počtem nabíjecích cyklů…ale vývoj jde dopředu.

        1. Nemyslím že by náhrada lithia, kobaltu a niklu vedla k
          Nemyslím že by náhrada lithia, kobaltu a niklu vedla k nějaké zásadní změně ceny baterií. Už teď je tam lithia poměrně málo. Snad Tesla vyhrožovala před rokem, nebo tak, že je cílem se dostat na polovinu současné ceny, kdy ale neupřesnili.

          Na dlouhodobé skladování proudu je navíc baterií celkem škoda, pořádně se tam nevyužijí jejich možnosti a je to opravdu drahé.

    1. Dotační podpora na ty větrníky v Česku je, ale je
      Dotační podpora na ty větrníky v Česku je, ale je problém, že si to žádný ekologista nechce nechat postavit za humny, aby ho to zdravotně poškorovalo infrazvukem a zabíjelo ptactvo, a dokonce ještě zastarale blokují výstavbu i parcích na horách.

      Jedinou větší šanci vidím u odlehlejších vinohradů, kde by to sloužilo hlavně k masakru špačků.

    2. Legislativa a pak odpor obyvatelstva, ekologisti, jak
      Legislativa a pak odpor obyvatelstva, ekologisti, jak správně poznamenává Petr, prostě je toho mnohem víc a také je tu nechuť ze strany rozvodných závodů takovou věc připojit. Co se týče ekologistů, je zajímavé že blokují i takové věci, nebo jsou proti nim, které běžně v okolních státech třeba jejich mateřské a spřízněné organizace podporují. Otázka je tedy jestli nemají spíše za každou cenu brzdit jakýkoliv rozvoj ČR, ale to by bylo na konspirační teorii. Prostě je to divné když jdou proti všemu, od jádra přes další elektrárny až po kdejakou silničku nebo polní drážku.

      Navíc v Německu je tím že je to aukce deklarován zájem ze strany RZ, respektive státu, u nás nic takového není a to celý proces zdržuje. Navíc kdoví jak je to s výkupem, když jsem jel loni kolem větrníku poblíž Znojma, tak přestože se větve stromů hýbaly, větrník stál, nevyráběl.

            1. V první řadě se omlouvám, že mi u komentáře ze: St,
              V první řadě se omlouvám, že mi u komentáře ze: St, 2017-05-24 12:15 vypadl nick.

              Nemyslím že by byly v SRN stovky společností majících ve správě rozsáhlejší elektrizační soustavy. Nicméně by jich mohlo existovat více než u nás.

              1. tak těch provozovatelů elektrických sítí je jenom
                tak těch provozovatelů elektrických sítí je jenom 888

                viz
                wéwéwé.bundesnetzagentur.de/DE/Sachgebiete/ElektrizitaetundGas/Unternehmen_Institutionen/DatenaustauschundMonitoring/UnternehmensStammdaten/Uebersicht_Netzbetreiber_VersorgUntern/UebersichtStromUndGasnetzbetreiber_node.html

    3. Přečtěte si nějaké kometáře na iDnes. U nás není
      Přečtěte si nějaké kometáře na iDnes. U nás není téměř žádná podpora OZE. Atmosféra je silně nepřátelská. To samozřejmě je způsobeno hlavně diletantstvím zelených, kterého využila ODS a další strany k zablokování změny chybně nastaveného modelu podprory fotovoltaik v roce 2008. Energetičtí distributoři tuto atmosféru přiživují nejrůznějšími proklamacemi a jednostrannými studiemi. Chtějí stavět nějaké mega stavby, nejlépe jaderné bloky, kde by měli zaručené tučné zisky. O německém modelu si můžeme nechat jenom zdát.

    4. Několik pokusů jsem sledoval, fakticky je to pořád stejný
      Několik pokusů jsem sledoval, fakticky je to pořád stejný příběh:
      1) Investor chce postavit.
      2) Domluví se s obcí, malé obce v kopcích rády vezmou 200k Kč/vrtule/rok.
      3) Domluví se připojení do VN nebo VVN.
      4) Stavební řízení zablokují sousední obce pomocí klasických NIMBY argumentů.

Napsat komentář