Auto na vítr přejelo Austrálii za 18 dnů

Jan Horčík - 04 Březen 2011

Wind Explorer je miniaturní, velmi lehké jehož hlavní pohon obstarává vítr. V roce 2009 si jej vysnili němečtí konstruktéři Stefan Simmerer a Dirk Gion. O rok později ho začali stavět. A letos se jim podařilo urazit s ním téměř 5000 km po jižním pobřeží .   
elektromobily Wind Explorer

Wind Explorer se zapíše do historie několika prvenstvími. Jde například o první bezemisní přejezd kontinentu v autě na elektřinu/vítr.

Wind Explorer je lehoučké elektrické vozítko vybavené lithium-iontovou baterií. Ta je dobíjena z mobilní .

elektromobily Wind Explorer

Navíc je možné pohánět s pomocí kitu neboli "draka". Ten může táhnout auto až stovky kilometrů, pokud jsou dobré povětrnostní podmínky.

Auto celkem na své cestě z města Albany do Sydney urazilo bezmála 5000 km. Tuhle trasu po jižním pobřeží zvládl Wind Explorer za 18 dní a spotřeboval elektřinu v tržní ceně 10 euro.

Lithium-iontová baterie v autě má energii 8 kWh, je rozložena do čtyř bloků a celkem 14 článků. Plně se dobije přes noc z 1kW větrné turbíny, která je umístěna na teleskopickém bambusovém tubusu o délce 6 metrů. Plně dobitý Wind Explorer ujede 200 km čistě na elektřinu.

Cesta začala 26. ledna a skončila 14. února. Nejvyšší dosažená rychlost byla 80 km/h a nejvyšší ujetá vzdálenost v jeden den 490 km. Celkově urazilo autíčko vážící 200 kg asi 2240 km čistě na elektřinu a 480 km na vítr (kite).

elektromobily Wind Explorer

Zbývajících 2100 km urazilo auto na elektřinu z rozvodné sítě, protože z důvodu povětrnostních podmínek nebylo možné využít větrnou turbínu (v tu dobu řádila v Austrálii bouře Yasi).

Průměrná spotřeba Wind Exploreru byla 2,0 kWh na 100 km. Nejekonomičtější byla jízda rychlostí 45-60 km/h. Hmotnost auta je rozložena následovně: 90 kg kostra, 90 kg baterie a 20 kg větrná turbína.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

By měl zajímalo jak velkej kite měli. A na jak silnej vítr - podle videa to vypadá, že foukalo jen relativně lehce, jinak by s tím ten kite mával jinak.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

lod na vitr http://www.youtube.com/watch?v=q4A0B_-aQK4

Obrázek uživatele Jan Horčík

díky za zajímavý tip! je docela vtipné vidět, že tisíce let stará technologie opět triumfuje :)

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale větrne saně se běžně daji vidět na Mazurech par desetileti.A nemusi se jezdit na jižni polokouli.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?