Auto na vítr přejelo Austrálii za 18 dnů

Wind Explorer je miniaturní, velmi lehké jehož hlavní pohon obstarává vítr. V roce 2009 si jej vysnili němečtí konstruktéři Stefan Simmerer a Dirk Gion. O rok později ho začali stavět. A letos se jim podařilo urazit s ním téměř 5000 km po jižním pobřeží .   

Wind Explorer se zapíše do historie několika prvenstvími. Jde například o první bezemisní přejezd kontinentu v autě na elektřinu/vítr.

Wind Explorer je lehoučké elektrické vozítko vybavené lithium-iontovou baterií. Ta je dobíjena z mobilní .

elektromobily Wind Explorer

Navíc je možné pohánět s pomocí kitu neboli „draka“. Ten může táhnout auto až stovky kilometrů, pokud jsou dobré povětrnostní podmínky.

Auto celkem na své cestě z města Albany do Sydney urazilo bezmála 5000 km. Tuhle trasu po jižním pobřeží zvládl Wind Explorer za 18 dní a spotřeboval elektřinu v tržní ceně 10 euro.

Lithium-iontová baterie v autě má energii 8 kWh, je rozložena do čtyř bloků a celkem 14 článků. Plně se dobije přes noc z 1kW větrné turbíny, která je umístěna na teleskopickém bambusovém tubusu o délce 6 metrů. Plně dobitý Wind Explorer ujede 200 km čistě na elektřinu.

Cesta začala 26. ledna a skončila 14. února. Nejvyšší dosažená rychlost byla 80 km/h a nejvyšší ujetá vzdálenost v jeden den 490 km. Celkově urazilo autíčko vážící 200 kg asi 2240 km čistě na elektřinu a 480 km na vítr (kite).

elektromobily Wind Explorer

Zbývajících 2100 km urazilo auto na elektřinu z rozvodné sítě, protože z důvodu povětrnostních podmínek nebylo možné využít větrnou turbínu (v tu dobu řádila v Austrálii bouře Yasi).

Průměrná spotřeba Wind Exploreru byla 2,0 kWh na 100 km. Nejekonomičtější byla jízda rychlostí 45-60 km/h. Hmotnost auta je rozložena následovně: 90 kg kostra, 90 kg baterie a 20 kg větrná turbína.

4 Comments on “Auto na vítr přejelo Austrálii za 18 dnů”

Napsat komentář