Ropný magnát varuje: investujte, nebo bude málo ropy!

Jan Horčík - 22 Září 2009

ropný vrtBritská stanice BBC vyzpovídala šéfa olejářského gigantu Total Christopha de Margerie. Ten upozornil, že pokud se jednotlivé národní korporace neodhodlají k dalším investicím do těžby ropy, mohl "by nastat problém". "Během dvou až tří let už bude pozdě," dodal Margerie.

O co jde? zasáhla prakticky všechna odvětví. Nejen, že poklesl prodej automobilů, a to až o desítky procent, ale snížila se i výroba řady průmyslových produktů. To znamená snížení zájmu o ropu, tedy i snížení ceny.

"Zásoby ropy existují, ale pokud nebudete investovat, nedostanou se na trh," řekl Margerie. Upozoril, že dnes se rozhoduje o tom jaká bude produkce mezi lety 2010 až 2015. A podle současných indícií bud výrazně nižší, než je teď, resp. než by bylo třeba.

Hrozí tedy podle něj nedostatek ropy. Stejně tak hrozí, že její cena opět stoupne na více než 100 dolarů za barle. Otázkou je, zda je to dobře nebo špatně? Odpovědí by snad mohlo být "jak pro koho". Automobilky významně investují do , vlády státu někdy dokonce zákonně požadují .

Plug-in hybridy si pomalu derou cestu na trh, stejně jako . To znamená pro koncové spotřebitele možnost na pohonných hmotách významně ušetřit. Pokud chtějí ropné koncerny udržet své zisky i přes klesající poptávku, bude třeba cenu ropy zvyšovat a společně s tím snižovat těžbu. Přesně jak říká Margerie.

Aktuálně vychází v USA kniha $20 Per Gallon (20 USD za galon) autora Christophera Steinera. Popisuje v ní každodenní život v době, kdy se bude cena ropy, resp. pohonných hmot postupně zvyšovat. Při ceně šest dolarů za galon údajně Američané přejdou na motory. Při deseti klesne počet aut. Při dvanácti se vylidní příměstské oblasti, 14 dolarů bude znamenat zánik společnosti Wal-Mart. A na 18 dolarech očekává Steiner ve Spojených státech konečně i . Tak uvidíme.

BBC news, foto: well-surveillance.com
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No, chlapec "magnát" sa asi bojí o svoje peniaze. Prečo ale neinvestoval? Pretože je pohodlný, veď doteraz to sypalo samo.
No a pre automobilky to platí tiež, kto zaspí ide z kola von...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Někde je opravdu něco špatně..Ale stále se rozvoj hybridů a elektromobilů zastavuje kdesi ve vyšších sférách...a toto zastavení ovlivní jen málo lidí na této planetě....:-(

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Čím dražší ropa, tím rychlejší technologická evoluce. Pořád nemůžu uvěřit tomu, že se už přes 100 let pohybujeme po zemi pomocí vybuchujících benzínových par, a svítíme rozžhavenými drátky...Doma máme všicni plazmové nebo LCD televize, notebooky, výkonné počítače, chytré telefony, ale v autě ohříváme půl tuny různých pohyblivých dílů za neustálého mazání aby se něco nezadřelo, k tomu vypouštíme do vzduchu nebezpečné chemické sloučeniny a hluk. Někde je něco špatně...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A co teprve jaderné elektrarny, lidi ovládli atom jenom k tomu aby s tím "jen" ohřívali vodu :))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No popsal jsi to pěkně - souhlas do posledního puntíku.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil