Na nižší spotřebě energií se projevilo hlavně abnormálně teplé počasí. Spotřeba plynu byla výrazně nižší, ale při přepočtu na konstantní počasí vyplývá, že Češi přestávají hledat úsporná řešení. Naopak u spotřeby elektřiny je vidět, že stálý vliv růstu nových FVE instalací úsporám pomáhá. To napomohlo i celkové vyšší výrobě z OZE, kterou ale tedy hlavně táhly nahoru vodní zdroje díky deštivé zimě.
Spotřebu energií v prvním kvartálu letošního roku nepochybně ovlivnila mírná zima a také teplý nástup jara. Jak únor, tak i březen patřily k nejteplejším za dobu měření. Oproti období 2018-2023 byly první tři měsíce roku teplejší o 2,1°C a meziročně o 1,6°C.
Plyn: Úspory již narazily na svůj strop
V lednu byla spotřeba plynu výrazně vyšší (+18,2 %) než v uplynulém roce, ale v dalších měsících byla naopak o 14-20 % nižší. „To bylo dáno samozřejmě výkyvy teplot vzduchu, kdy ještě v lednu byly epizody s nižšími teplotami, ale poté jednoznačně převažovaly velmi nadprůměrně teplé situace,“ sdělil analytik společnosti Amper Meteo Petr Skalák. „Proto provádíme očištění dat o vliv počasí, a tedy je přepočítáváme na jednotnou teplotu a oblačnost. Také hraje významnou roli spotřeba plynu v elektrárně Počerady,“ doplnil vývojový pracovník Kamil Rajdl ze stejné společnosti.
Celkově za Q1/2024 byla spotřeba plynu nižší o 4,9 %, ale po očištění o již zmíněné vlivy byla naopak vyšší o 2,9 %. Tedy oproti minulému roku se s plynem méně šetřilo. Oproti dlouhodobým hodnotám (2017-2021) jsou ale úspory stále hodně vysoké a to na 16 %. Spotřeba paroplynové elektrárny Počerady postupně klesá a v od začátku roku se podílí na celkové spotřebě plynu jen z 2,5 %.
Elektřina: Spotřeba elektřiny klesala i během počátku roku
Pokles spotřeby elektřiny nadále pokračuje. Viditelné je to hlavně v dlouhodobých změnách. Oproti období 2017-2021 byla nižší o 10 % a po očištění o vliv počasí to bylo 8,2 %.
„Meziroční pokles spotřeby elektřiny je sice menší, ale je to dáno nárůstem množství tepelných čerpadel a oproti tomu i nárůstem střešních FVE systémů. Tyto vlivy jdou samozřejmě v celkové spotřebě proti sobě. Obecně platí, že prosinec až půlka února nejsou pro výrobu FVE efektivní, ale s nástupem března se jejich vliv výrazně zvětšuje a dokáže generovat významné úspory na straně spotřeby menších podniků i domácností. Ukazuje se tedy i přesto, že největší výroba FVE je v létě, jak zásadní úspory může generovat i právě na jaře a podzimu, což je často velmi podceňováno,“ zauvažoval člen představenstva firmy Amper Savings Martin Nádeníček.
Meziročně v Q1/2024 poklesla spotřeba elektřiny o 3,8 % a úspory po očištění o vliv počasí byly oproti Q1/2023 o 2,4 % vyšší.
Obnovitelné zdroje: V prvním kvartálu se vyrobilo o více než polovinu více elektřiny z OZE
Od začátku roku 2024 se vyrobilo 1604,8 GWh elektrické energie z fotovoltaických, větrných a vodních elektráren. Nejvíce se vyrobilo díky vodním elektrárnám, a to 49,2 %, z 35,8 % se na výrobě OZE podílely fotovoltaické elektrárny a z 15,0 % větrné elektrárny. Oproti dlouhodobému průměru 2016-2023 se vyrobilo o 55,3 % více elektřiny z OZE.
Od začátku roku vyrobily proti dlouhodobému průměru 2016-2023 fotovoltaické elektrárny o 59,7 % více energie. Hlavní podíl na tom měl měsíc březen. Bylo to dáno především zvýšením instalovaného výkonu FVE přibližně o 60 %.
V zimě bývá obvykle větrnější počasí a díky tomu je i vyšší výroba VTE. Na druhou stranu část výroby je zmařena díky tvorbě námrazy. Té bylo zatím relativně málo, takže se letos tolik na výrobě nepodepsala. Celkově byla výroba vyšší o 27,2 %. Největší nárůst byl v lednu, kdy panovalo opravdu větrné počasí.
Začátek roku byl srážkově velmi nadprůměrný. Sněhových srážek bylo sice podprůměrné množství, ale když už sníh napadl, tak rychle odtál, a to zvyšovalo společně s deštěm průtoky v řekách. Díky tomu se podařilo i vyrobit více elektřiny z vodních elektráren (163 %). Hlavně měsíc leden byl z tohoto pohledu extrémní (259,4 %). Naopak v březnu, kdy má sníh hlavně odtávat, tak už nebylo příliš co a výroba byla průměrná. Během dubna lze předpokládat spíše tendence k nižší výrobě.
zdroj: tisková zpráva
asi nejaky rebus, neco jako „odhal ze keca“ kdy bezec 42 spotrebuje rocne elektrikuz a 42 tisic, a na zahrade ma nadrz na anftu na 42 tisic litru, a pak se s mastnym pupkem probral v kresle po usnuti u Stoparova pruvodce na 42 palcove TV
,,,,Jaderné elektrárny v Evropě mají potíže. Práci jim berou obnovitelné zdroje.““ včera na Idnes….
Dyť to říkám pořád, že nejsou OZE kompatibilní s nukleárním štípáním.😃
Zábavná diskuse, popírači OZE se předhánějí ve smutném neználkovství a trapných žvástech.🤡😱🙄
Jak je to vlastně se započítáváním malých FVE do statistik výroby? To co spotřebuje vlastní domácnost se taky počítá, nebo jen přebytky poslané do sítě?
do statistik ERU a CEPS se pocitaji jen zdroje nad 50kW, vesmes jen zdroje s licenci
Tak že jestli to chápu správně, jak porostou panely na střechách, akorát bude statisticky klesat spotřeba elektřiny a Runner tady bude furt psát že FVE vyrobí hovno? 🤔😁
Ale pozor, behna si vyrabi svou elektrinu v dieseagregatu ze sveho podzemniho loziska a to vyrobu vsech FVE na RD eliminuje. Teda rekne on.
realne se vetsina spotreby z domacich OZE do 50kWp asi ani moc do site nedostava, drtiva vetsina tech instalaci bude do 10kWp a tam ty pretoky vesmes znamenaj mala procenta, ta elektrina se z nich ani nema sanci dostat z NN site, proste to spotrebuje nejblizsi soused, na urcitych mistech jiz ani nejde OZE prihlasit jinak nez ve zrychlenem rizeni, tedy jen s technickym pretokem, coz je 115W za 15 minut, tedy smesne malo, a to diky tomu ze trafacka na dane vetvi by jiz nestihala a musela by transformovat na VN, coz distributor nechce, snazsi je pro ne kdystak dobudoucna vypinat i mensi instalace do ostrovu
behna at si pise co chce, stejne s tim jak se trh a situace vyvyji nic nenadela, dulezite je jen to, ze ten trh roste a energetika se vyvyji vesmes spravnym smerem
Ano, FVE vyrobí hovno. Včera mi přišel účet o ČEZu, za rok celkem 42 tisíc Kč. Tři čtvrtiny z toho v zimních měsících, kdy méně cestujeme. A kdy FVE vyrábí kulový. Takže by FVE vyrobila, když hodně, za deset tisíc ročně? No to je úúúúžasnýýýý 😀
Tenhle rok je zatím přesným opakem minulého. O dva měsíce kratší topná sezóna zařízla vlastníky komba TČ+FVE. Teď buď nevyrábíš a topíš, nebo vyrábíš a netopíš.
Průser to je bohužel pro zemědělství. Hrozí, že situace s ovocem bude ještě horší, než minulý rok. Můžeme se jen modlit, aby byly dvě sklizně.
No vám zcela jistě vyrobila h****:-D
Mně vyrobila FVE za rok 9,9MWh, spotřeba domácnosti 8,8MWh.
Výrobu jsem přímo spotřeboval z 68%.
Využívám Virtuální baterii od ČEZu, takže z „chybějící“ EE jsem silovku nedokupoval žádnou, jen platil distribuci.
U mně spokojenost.
9MWh ročně? To máš taky domácnost 900m2? 😀 Nechápu, jak můžeš mít tak velkou spotřebu v době výroby.
Vyroba 9,9MWh a z toho spotreboval 8,8MWh. Tak to vidim ja. Co je na tom divneho?
Jinak mam neco na cteni:
svolavacky.cz/model/land-cruiser/
Na tom je divného, že buď má dvojnásobnou až trojnásobnou spotřebu elektřiny, než běžná domácnost, nebo elektřinou minimálně ohřívá i vodu, a činí tak i v zimě, takže pohádka dědy Lebedy.
@runner42:
No stále máme běžnější domácnosti než vy:-D
Ano, ohřívám EE 2 bojlery a dokonce i v zimě:-)
Jasně, v zimě natápíš fotovoltaikou dva bojlery a přebytek posíláš do sítě. Jasný 😀
Realita je taková, že zadarmiko posíláš elektřinu ČEZu, ten tě stáhne za distribuci 2x a v zimě jedeš na uhlí a jádro.
A vsadím se, že s FVE na tom budeš velmi finančně velmi podobně, jako já bez FVE.
@runner42 10. 4. 2024 (13:11)
O natápění bojlerů v zimě přímo z FVE jsem sice nic nepsal, ale za dobrých podmínek to jde, jinak to jede z virtuálky.
O posílání přebytků v zimě jsem také nic nepsal:-)
Zadarmo jim nechám pouze menší část, tu, co nestinu vybrat během roku z virtuálky.
Proč by mě měl ČEZ stahovat 2x za distribuci??
Asi máte „svou realitu“, v té naší se distribuce se za dodávky do sítě neplatí:-D
Tak je jasné, že vám se FVE nemůže nikdy vyplatit, je pro vás totálně nevhodná.
Ostatní se na to koukají jinak:-)
Naštěstí ne, dvě domácnosti, celkem cca 200m2, vše na EE mimo topení.
Já nechápu, co nechápete.
Vyrobím 9,9MWh, většinu z toho spotřebuji doma, něco pošlu do virtuálky, něco z ní pak vyberu a celkově dům spotřebuje 8,8MWh EE, v tom je samozřejmě i část té vyrobené z FVE.
Můžeme porovnat. Já zaplatil 42 tisíc Kč za 7,4 MWh. Tedy 5,8 Kč za kWh sakumprdum.
Kolik bylo na tvé faktuře a kolik tě stála FVE a kdy byla postavena?
@ runner42 10. 4. 2024 (13:31)
Vyúčtování budu mít na konci května, pak můžeme klidně porovnat.
Stála mě cca 350k Kč a běží od loňského ledna.
To je zajímavé, takže 5MWh odebrané ze sítě pro pokrytí veškerých energetických potřeb (bude to mnohem méně až se předělá ohřev TUV na TČ a přibydou i nějaké panely) je strašně hodně.
//www.hybrid.cz/cesko-muze-letos-poprve-dosaihnout-20-podilu-obnovitelnych-zdroju/comment-page-1/#comment-313701
A přitom 7,4MWh elektřiny ze sítě + 90MWh ve dřevě, to je v pohodě?
Tak to jsem zvědavý, protože za 2,3 Kč/kWh tam jsi jen v ceně vstupní investice.
@lih – Ano, při čtyřnásobné obytné ploše a permanentním provozu domácnosti, to je v pohodě.
@runner42 10. 4. 2024 (14:26)
Můžete prosím rozepsat, z čeho a jak jste k tomu číslu přišel?
Aby nevzniklo nedorozumnění.
Investice děleno životností patnáct let děleno roční výroba kWh. Pak už jen přičteme výši faktury děleno roční výrobou.
A vyjde nám tvoje skutečná cena za 1kWh.
Tvůj skutečný roční náklad pak dostaneme vynásobením ceny za 1kWh a spotřeby.
Vlastní spotřebu EE z domácích FVE nemá u nových instalací ČEPS ani ERU jak zjistit.
Leda nějakým statistickým modelem, odhadem nebo věšteckou koulí:-)
U starých instalací s využitím zeleného bonusu je druhý elektroměr přímo na výrobu a hlásí se to.
U nových instalací nic takového už není.