Češi přestávají šetřit plynem, výroba fotovoltaik stoupá

Na nižší spotřebě energií se projevilo hlavně abnormálně teplé počasí. Spotřeba plynu byla výrazně nižší, ale při přepočtu na konstantní počasí vyplývá, že Češi přestávají hledat úsporná řešení. Naopak u spotřeby elektřiny je vidět, že stálý vliv růstu nových FVE instalací úsporám pomáhá.  To napomohlo i celkové vyšší výrobě z OZE, kterou ale tedy hlavně táhly nahoru vodní zdroje díky deštivé zimě. 

Spotřebu energií v prvním kvartálu letošního roku nepochybně ovlivnila mírná zima a také teplý nástup jara. Jak únor, tak i březen patřily k nejteplejším za dobu měření. Oproti období 2018-2023 byly první tři měsíce roku teplejší o 2,1°C a meziročně o 1,6°C. 

Plyn: Úspory již narazily na svůj strop

V lednu byla spotřeba plynu výrazně vyšší (+18,2 %) než v uplynulém roce, ale v dalších měsících byla naopak o 14-20 % nižší. „To bylo dáno samozřejmě výkyvy teplot vzduchu, kdy ještě v lednu byly epizody s nižšími teplotami, ale poté jednoznačně převažovaly velmi nadprůměrně teplé situace,“ sdělil analytik společnosti Amper Meteo Petr Skalák. „Proto provádíme očištění dat o vliv počasí, a tedy je přepočítáváme na jednotnou teplotu a oblačnost. Také hraje významnou roli spotřeba plynu v elektrárně Počerady,“ doplnil vývojový pracovník Kamil Rajdl ze stejné společnosti.

Celkově za Q1/2024 byla spotřeba plynu nižší o 4,9 %, ale po očištění o již zmíněné vlivy byla naopak vyšší o 2,9 %. Tedy oproti minulému roku se s plynem méně šetřilo. Oproti dlouhodobým hodnotám (2017-2021) jsou ale úspory stále hodně vysoké a to na 16 %. Spotřeba paroplynové elektrárny Počerady postupně klesá a v od začátku roku se podílí na celkové spotřebě plynu jen z 2,5 %. 

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, diagram, Písmo

Popis byl vytvořen automaticky

Elektřina: Spotřeba elektřiny klesala i během počátku roku

Pokles spotřeby elektřiny nadále pokračuje. Viditelné je to hlavně v dlouhodobých změnách. Oproti období 2017-2021 byla nižší o 10 % a po očištění o vliv počasí to bylo 8,2 %.

„Meziroční pokles spotřeby elektřiny je sice menší, ale je to dáno nárůstem množství tepelných čerpadel a oproti tomu i nárůstem střešních FVE systémů. Tyto vlivy jdou samozřejmě v celkové spotřebě proti sobě. Obecně platí, že prosinec až půlka února nejsou pro výrobu FVE efektivní, ale s nástupem března se jejich vliv výrazně zvětšuje a dokáže generovat významné úspory na straně spotřeby menších podniků i domácností. Ukazuje se tedy i přesto, že největší výroba FVE je v létě, jak zásadní úspory může generovat i právě na jaře a podzimu, což je často velmi podceňováno,“ zauvažoval člen představenstva firmy Amper Savings Martin Nádeníček. 

Meziročně v Q1/2024 poklesla spotřeba elektřiny o 3,8 % a úspory po očištění o vliv počasí byly oproti Q1/2023 o 2,4 % vyšší.  

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, diagram, Písmo

Popis byl vytvořen automaticky

Obnovitelné zdroje: V prvním kvartálu se vyrobilo o více než polovinu více elektřiny z OZE

Od začátku roku 2024 se vyrobilo 1604,8 GWh elektrické energie z fotovoltaických, větrných a vodních elektráren. Nejvíce se vyrobilo díky vodním elektrárnám, a to 49,2 %, z 35,8 % se na výrobě OZE podílely fotovoltaické elektrárny a z 15,0 % větrné elektrárny. Oproti dlouhodobému průměru 2016-2023 se vyrobilo o 55,3 % více elektřiny z OZE. 

Od začátku roku vyrobily proti dlouhodobému průměru 2016-2023 fotovoltaické elektrárny o 59,7 % více energie. Hlavní podíl na tom měl měsíc březen. Bylo to dáno především zvýšením instalovaného výkonu FVE přibližně o 60 %.   

Obsah obrázku text, diagram, Vykreslený graf, řada/pruh

Popis byl vytvořen automaticky

V zimě bývá obvykle větrnější počasí a díky tomu je i vyšší výroba VTE. Na druhou stranu část výroby je zmařena díky tvorbě námrazy. Té bylo zatím relativně málo, takže se letos tolik na výrobě nepodepsala. Celkově byla výroba vyšší o 27,2 %. Největší nárůst byl v lednu, kdy panovalo opravdu větrné počasí. 

Obsah obrázku text, diagram, Vykreslený graf, řada/pruh

Popis byl vytvořen automaticky

Začátek roku byl srážkově velmi nadprůměrný. Sněhových srážek bylo sice podprůměrné množství, ale když už sníh napadl, tak rychle odtál, a to zvyšovalo společně s deštěm průtoky v řekách. Díky tomu se podařilo i vyrobit více elektřiny z vodních elektráren (163 %). Hlavně měsíc leden byl z tohoto pohledu extrémní (259,4 %). Naopak v březnu, kdy má sníh hlavně odtávat, tak už nebylo příliš co a výroba byla průměrná. Během dubna lze předpokládat spíše tendence k nižší výrobě. 

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, diagram, Vykreslený graf

Popis byl vytvořen automaticky

zdroj: tisková zpráva

24 Comments on “Češi přestávají šetřit plynem, výroba fotovoltaik stoupá”

 1. ,,,,Jaderné elektrárny v Evropě mají potíže. Práci jim berou obnovitelné zdroje.““ včera na Idnes….
  Dyť to říkám pořád, že nejsou OZE kompatibilní s nukleárním štípáním.😃
  Zábavná diskuse, popírači OZE se předhánějí ve smutném neználkovství a trapných žvástech.🤡😱🙄

    1. realne se vetsina spotreby z domacich OZE do 50kWp asi ani moc do site nedostava, drtiva vetsina tech instalaci bude do 10kWp a tam ty pretoky vesmes znamenaj mala procenta, ta elektrina se z nich ani nema sanci dostat z NN site, proste to spotrebuje nejblizsi soused, na urcitych mistech jiz ani nejde OZE prihlasit jinak nez ve zrychlenem rizeni, tedy jen s technickym pretokem, coz je 115W za 15 minut, tedy smesne malo, a to diky tomu ze trafacka na dane vetvi by jiz nestihala a musela by transformovat na VN, coz distributor nechce, snazsi je pro ne kdystak dobudoucna vypinat i mensi instalace do ostrovu

     behna at si pise co chce, stejne s tim jak se trh a situace vyvyji nic nenadela, dulezite je jen to, ze ten trh roste a energetika se vyvyji vesmes spravnym smerem

    2. Ano, FVE vyrobí hovno. Včera mi přišel účet o ČEZu, za rok celkem 42 tisíc Kč. Tři čtvrtiny z toho v zimních měsících, kdy méně cestujeme. A kdy FVE vyrábí kulový. Takže by FVE vyrobila, když hodně, za deset tisíc ročně? No to je úúúúžasnýýýý 😀

     Tenhle rok je zatím přesným opakem minulého. O dva měsíce kratší topná sezóna zařízla vlastníky komba TČ+FVE. Teď buď nevyrábíš a topíš, nebo vyrábíš a netopíš.

     Průser to je bohužel pro zemědělství. Hrozí, že situace s ovocem bude ještě horší, než minulý rok. Můžeme se jen modlit, aby byly dvě sklizně.

        1. Na tom je divného, že buď má dvojnásobnou až trojnásobnou spotřebu elektřiny, než běžná domácnost, nebo elektřinou minimálně ohřívá i vodu, a činí tak i v zimě, takže pohádka dědy Lebedy.

        2. @runner42:
         No stále máme běžnější domácnosti než vy:-D
         Ano, ohřívám EE 2 bojlery a dokonce i v zimě:-)

        3. Jasně, v zimě natápíš fotovoltaikou dva bojlery a přebytek posíláš do sítě. Jasný 😀

         Realita je taková, že zadarmiko posíláš elektřinu ČEZu, ten tě stáhne za distribuci 2x a v zimě jedeš na uhlí a jádro.

         A vsadím se, že s FVE na tom budeš velmi finančně velmi podobně, jako já bez FVE.

        4. @runner42 10. 4. 2024 (13:11)
         O natápění bojlerů v zimě přímo z FVE jsem sice nic nepsal, ale za dobrých podmínek to jde, jinak to jede z virtuálky.
         O posílání přebytků v zimě jsem také nic nepsal:-)
         Zadarmo jim nechám pouze menší část, tu, co nestinu vybrat během roku z virtuálky.
         Proč by mě měl ČEZ stahovat 2x za distribuci??
         Asi máte „svou realitu“, v té naší se distribuce se za dodávky do sítě neplatí:-D
         Tak je jasné, že vám se FVE nemůže nikdy vyplatit, je pro vás totálně nevhodná.
         Ostatní se na to koukají jinak:-)

        1. Můžeme porovnat. Já zaplatil 42 tisíc Kč za 7,4 MWh. Tedy 5,8 Kč za kWh sakumprdum.

         Kolik bylo na tvé faktuře a kolik tě stála FVE a kdy byla postavena?

        2. @ runner42 10. 4. 2024 (13:31)
         Vyúčtování budu mít na konci května, pak můžeme klidně porovnat.
         Stála mě cca 350k Kč a běží od loňského ledna.

        3. To je zajímavé, takže 5MWh odebrané ze sítě pro pokrytí veškerých energetických potřeb (bude to mnohem méně až se předělá ohřev TUV na TČ a přibydou i nějaké panely) je strašně hodně.
         //www.hybrid.cz/cesko-muze-letos-poprve-dosaihnout-20-podilu-obnovitelnych-zdroju/comment-page-1/#comment-313701
         A přitom 7,4MWh elektřiny ze sítě + 90MWh ve dřevě, to je v pohodě?

        4. Tak to jsem zvědavý, protože za 2,3 Kč/kWh tam jsi jen v ceně vstupní investice.

        5. @lih – Ano, při čtyřnásobné obytné ploše a permanentním provozu domácnosti, to je v pohodě.

        6. @runner42 10. 4. 2024 (14:26)

         Můžete prosím rozepsat, z čeho a jak jste k tomu číslu přišel?
         Aby nevzniklo nedorozumnění.

        7. Investice děleno životností patnáct let děleno roční výroba kWh. Pak už jen přičteme výši faktury děleno roční výrobou.
         A vyjde nám tvoje skutečná cena za 1kWh.

         Tvůj skutečný roční náklad pak dostaneme vynásobením ceny za 1kWh a spotřeby.

  1. Vlastní spotřebu EE z domácích FVE nemá u nových instalací ČEPS ani ERU jak zjistit.
   Leda nějakým statistickým modelem, odhadem nebo věšteckou koulí:-)
   U starých instalací s využitím zeleného bonusu je druhý elektroměr přímo na výrobu a hlásí se to.
   U nových instalací nic takového už není.

Napsat komentář