Jihoafrická republika chce vysokorychlostní železnici

Jan Horčík - 22 Duben 2010

Země celého světa vidí ve vysokorychlostních vlacích obrovský potenciál. Teď, po kalamitě letecké dopravy způsobené něčím tak "běžným", jako je výbuch sopky, se tahle obliba ještě zesílí. Své rychlovlaky chce po Británii, Číně a USA také Jihoafrická republika. Hybrid.cz obrázky rychlovlaky Jihoafrická republika vlak

První vlaštovka už se staví. Tzv. Gautrain je první africký vysokorychlostní vlak, který bude jezdit mezi městy Praetoria a Johannesburg a spojí je s tamním mezinárodním letištěm. Dráha má být dokončena už v květnu a posloužit především pro nadcházející Mistrovství světa ve fotbale.

Maximální rychlost vlaku bude na zhruba 100km úseku asi 160 km/h. To ve světových měřítkách není zrovna rychlovlak, ale v těch afrických se za něj může směle považovat. Úspěch této železnice pak rozhodne o případné další výstavbě rychlodráhy.

Podle jihoafrického ministerstva dopravy je prozatím její další rozšíření pouze ve stavu plánování. Přemýšlí se nad zastávkami a linkami a kompletní plán chce předložit jihoafrické vládě koncem tohoto roku. Cílem je propojit tři hlavní ekonomická centra Jihoafrické republiky - Johannesburg, Kapské město a třímilionový přístav Durban.

Hybrid.cz obrázky rychlovlaky Jihoafrická republika Gautrain

Odpůrci projektu upozorňují, že nejprve by měla jednotlivá jihoafrická města zapracovat na vlastních systémech veřejné dopravy. Ta je tam totiž velmi roztříštěná a velmi špatně fungující. Cestující proto raději využívají vlastní auta, jenže ta zase plní už tak dost ucpané silnice. Když se však jistá firma pokusila spustit kvalitnější autobusovou dopravu, okamžitě se setkala někdy i s násilnými protesty místního taxi průmyslu.

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?