Mitsubishi snižuje cenu iMiEV v reakci na Nissan Leaf

Nissan ohlásil cenu elektromobilu Leaf a celé odvětví najednou začíná vypadat „uživatelsky přívětivěji“. Cena se začíná blížit tam, kde by ji obyčejný smrtelník čekal, více v podrobném článku. Trh funguje a konkurence v podobě Mitsubishi iMiEV je nucena zlevnit.  

Mitsubishi i MiEV Mitsubishi i MiEV Mitsubishi i MiEV

Mitsubishi tak v Japonsku sníží cenu iMiEV o v přepočtu asi 125 000 Kč. Nová cena elektromobilu Mitsubishi iMiEV je tedy po všech vládních dotacích asi 570 000 Kč. Je zhruba srovnatelná s Nissan Leaf, který v Japonsku stojí v přepočtu asi 600 000 Kč (kupodivu více než je plánovaná cena v USA).

V Japonsku právě dnes začíná prodej iMiEV koncovým zákazníkům. Až dosud se elektrické auto prodávalo pouze firemním zákazníkům nebo vládním úřadům. Koncem letošního roku se iMiEV pod značkami Peugeot iOn a Citroen C-Zero začne prodávat také v Evropě, v dubnu 2011 pak také ve Spojených státech.

Je vidět, že prostor pro snižování cen existuje a nebude dlouho trvat, než se ceny elektromobilů dostanou na úroveň dostupnou pro běžného spotřebitele. Uvidíme, jak s jejich cenami zamíchají plug-in hybridy typu Chevy Volt, Opel Ampera nebo Prius plug-in hybrid. V minulosti Mitsubishi tvrdilo, že cenu iMiEV půjde časem srazit až na polovinu.

A je tu i další konkurence, např. Tesla Model S, jehož první dodávky začnou v roce 2012. Ten má stát 49 900 dolarů, v přepočtu asi milion korun. S dojezdem téměř 500 km, místem pro sedm lidí a 45minutovým rychlodobíjením to nezní vůbec špatně.

greencaradvisor

Napsat komentář