Indianapolis: první město s plně elektrickou flotilou

Indianapolis, město s 830 000 obyvateli a hlavní město státu Indiana, se stane prvním americkou metropolí, která svou flotilu vybaví ze 100 % elektromobily nebo plug-in hybridy. Starosta Greg Ballard už nařízení podepsal, první auta nakoupí město v roce 2013.

Pro město Indianapolis jde o dlouhodobý plán náhrady městské flotily za elektromobily a plug-in hybridy. Začne příští rok a potrvá až do roku 2025, kdy už by měla všechna auta jezdit částečně nebo plně na elektřinu.

Město zároveň jedná s automobilkami, aby postavili také speciální policejní plug-in hybridy. Otázka je proč Indianapolis nevyužije úpravu už existujícího modelu, např. Chevrolet Volt, jako to udělala policie v New Yorku.

ZAJÍMAVOST: Indianapolis je centrem amerického motoristického sportu díky okruhu Indanapolis Motor Speedway. Každý rok se tam jezdí závod Indy 500, největší jednodenní motoristická událost světa.

Sněžné pluhy, hasičské vozy a další velké užitkové automobily chce starosta přestavět na pohon zemním plynem. “S výrobci automobilů a několika mezinárodními fleetovými firmami se snažíme dohodnout ty nejlepší podmínky pro daňové poplatníky,” komentoval starosta aktuální snahu pro magazín Wired.

Starosta Ballard vidí ve svém programu i mezinárodní rozměr. Jakožto veterán války v Perském zálivu si je dobře vědom závislosti na dovozu ropy z nestabilních částí světa, kdy podle něj “plody americké práce často putují do rukou diktátorů spojených proti lidu USA”.

Teď už je jasné, že ani ostatní velká města USA jako Austin, San Francisko a další na sebe s podobným krokem nedají dlouho čekat. Americká soutěživost je přeci pověstná. A pak už to půjde ráz na ráz…

One Comment on “Indianapolis: první město s plně elektrickou flotilou”

Napsat komentář