Společnost Hitachi Energy oznámila, že díky vybudovaným stejnosměrným vedením integrovaným do energetických soustav po celém světě umožňuje přenos výkonu přesahujícího 150 GW – což je dost na to, aby to pokrylo špičkovou poptávku po elektřině v Japonsku.
Toto oznámení následuje po dodání první energie z Dogger Bank, největšího projektu větrných elektráren na moři na světě, prostřednictvím premiérového použití technologie HVDC na větrné farmě ve Spojeném království.
Hitachi Energy neustále rozšiřuje svou kapacitu, aby uspokojila rostoucí poptávku způsobenou přechodem na čistou energii. Od roku 2020, kdy Hitachi zahájila své strategické investice, zvýšila firma Hitachi Energy počet svých zaměstnanců o více než 8 000. Ve stejném období také investovala 3 miliardy dolarů do výroby, inženýrství a výzkumu a vývoje, čímž rozšířila spolupráci a stala se strategickým partnerem v celém životním cyklu zákazníka.
„Elektřina bude páteří celého energetického systému a pomůže realizovat přechod na čistou energii. Dnešní oznámení ukazuje, jak umožňujeme našim zákazníkům urychlit rozvoj energetických sítí, které energetický systém potřebuje,“ řekl Claudio Facchin, generální ředitel společnosti Hitachi Energy.
Pokračující investice jsou v souladu s plánem Hitachi Energy 2030 a střednědobým plánem řízení společnosti Hitachi na rok 2024.
Investice do tří hlavních oblastí plánu Hitachi Energy 2030:
- Pokračující posilování hlavní činnosti v oblasti elektrizačních soustav
Společnost investovala značné prostředky do rozšiřování kapacit a přijímání nových zaměstnanců po celém světě – v Evropě, na Blízkém východě a v Africe, v Severní a Jižní Americe a v Asii a Tichomoří. Příkladem jen z letošního roku je výrobní závod technologie pro zvýšení kvality elektrické energie a globální technologické a inovační centrum v Indii a závod pro výrobu transformátorů v Číně. Kromě uvedeného proběhly nedávno další investice do provozů ve Švédsku, Švýcarsku a USA.
Investice do výzkumu a vývoje
Udržitelná řešení: Portfolio EconiQ™ bez obsahu hexafluoridu síry (SF6) prokazatelně výrazně snižuje uhlíkovou stopu během celého životního cyklu. Výkonové polovodiče nové generace, jako je RoadPak pro e-mobilitu. Digitální technologie jako Lumada Asset Performance Management a IdentiQ™ pro HVDC a kvalitu elektrické energie.
- Zdvojnásobení úsilí v oblasti digitalizace a služeb. A expanze na okraji energetického systému
Digitalizace a služby: Nová generace softwarového řešení Lumada Asset Performance Management s výhodami využití umělé inteligence; akvizice většinového podílu ve společnosti eks Energy, poskytovateli technologií pro přeměnu energie s cílem zvýšit skladování a flexibilitu na okraji energetického systému.
- Inovace, synergie, partnerství a fúze a akvizice pro urychlení růstu
Stále silnější spolupráce vedla k novým obchodním modelům, rámcovým dohodám o rezervaci kapacit a globálním standardům, které umožňují lepší plánování pro uspokojení poptávky. Mezi klíčové projekty, jejichž realizaci umožnila technologie společnosti, patří Champlain Hudson Power Express, program 2 GW společnosti TenneT a Project Lightning, první svého druhu v oblasti podmořského přenosu energie.
Zpráva IEA „Electricity Grids and Secure Energy Transitions“ uvádí, že investice do sítí se po stagnaci na globální úrovni musí do roku 2030 téměř zdvojnásobit na více než 600 miliard dolarů ročně (bezmála 14 bilionů korun) a budování sítí vyžaduje bezpečný dodavatelský řetězec a kvalifikovanou pracovní sílu.
Rychlá elektrifikace dopravy, budov a průmyslu celosvětově zvyšuje poptávku po bezpečné, udržitelné a flexibilní elektřině. Společnost Hitachi Energy je odhodlána neustále posilovat své podnikání směrem k prognóze energetického systému pro rok 2050, kde vidí čtyřnásobek dnešní instalované globální kapacity výroby elektřiny a trojnásobek přenosu elektrické energie ve srovnání se současným stavem.
„Od července 2020, kdy jsme se vydali na cestu se společností Hitachi, se nám podařilo urychlit náš růst a expanzi a zároveň využít synergií v rámci celé skupiny Hitachi,“ dodal Facchin. „Díky více než stoletým zkušenostem v oblasti energetiky v kombinaci s digitalizací jako prostředníkem se umíme rychle přizpůsobit a můžeme poskytovat našim zákazníkům inovativní služby a řešení. Jako Hitachi máme jedinečnou pozici napříč IT, OT a produktovými schopnostmi, abychom mohli podporovat naše zákazníky v celém životním cyklu.“
zdroj: tisková zpráva
Dnes jsem vyhodnotil první měsíc topné sezóny (pro většinu regionů ČR začala 9.10.), kdy ještě trochu svítí, aby bylo možné porovnat s FVE+TČ.
Spotřeba palivového dřeva – 0 metrů.
Spotřeba pelet – 0 kg.
Spotřeba dřevního odpadu – cca 10%, vyrobeno 3MWh tepla.
Celkové náklady zahrnující náklady na palivo, čas a amortizaci technologie – 750 Kč.
Pokud bych neměl vlastní zdroje a dřevo nakupoval, díky poklesu cen palivového dřeva o 40% oproti minulé sezóně, byly by celkové náklady cca 3500 Kč. Kdybych hrubě vydělil pro normální 150m2 dům, tak cca 700-1000 Kč.
To je skoro zadarmo a podle mě hluboce pod náklady fotovoltaistů s TČ. A to ještě trochu svítí, za pár dní mají utrum a pojedou na uhlí.
FVE se dá reálně topit od poloviny února, lze samozřejmě FVE předimenzovat, pak se dá použít i na to topení, ale to se finančně vůbec nevyplatí a pravděpodobně nebude ani místo na střeše na panely.
FVE je od toho, aby pokryla spotřebu elektrospotřebičů a ohřev vody. Navíc v létě, aby se dal dobíjet elektromobil.
TČ je hlavně do novostaveb, aby se splnil energetický štítek. Samozřejmě se dá topit i dřevem, ale s tím je hodně práce.
predimenzoivat fotovoltaiku neni dnes finance zadnej problem, panely jsou doslova extremne levne a limitem bude jen misto kam ty panely dat, menice zas tak skokove s vykonem taky cenove nezdrazuji, takze se vyplati si klidne vykonove menic naddimenzovat taky, a vesmes jedinej limit je pak baterie respektive u topeni spise u vetsiny akumulacni nadrz, aby proste meli na vetsi izolovanou akumulacni nadrz tolik prostoru
barak o vytapene plose do 100m2 a rozumne vysokych stropech do 2,8m se da vytapet pri rozvodu vody podlahovym vytapenim celorocne od cca 25kWp, s tim ze 1000l akumulacni nadrz to dokaze vyhrat dostatecne za 3-4 hodiny i v zimnich mesicich a na pristi 3-4 dny (idelane mit na to string pro zimni provoz, tedy jizni fasadni sklon alespon 5-6kWp) , samozrejme v dome ktery neni energetickou pasti, pisu o pasivnim standardu a lepsich
vytapet z FVE neakumulacni metodou treba topnou rohozi je vesmes nesmysl vseobecne
1 kWp dá v zimě v průměru asi 1kWh za den při dobrém vhodném sklonu. Pochybuji, že by 25 kWp stačilo na celý barák – spotřebiče, ohřev vody a topení. Spíše tak 40 kWp. Běžná 10 kWp stačí a finanční rozdíl mezi 10 kWp a 25 kwp je hodně velký. Také musíte započítat práci, montáž, montážní úchyty, větší kapacitu všeho, … a přitom ušetříte tak 10 tisíc Kč ročně za elektřinu za ty 4 problematické měsíce. Nepočítám cenu za prodej do sítě, beztak bude do budoucna skoro nulová.
tak to teda nevim, me v zime dava na fasade z 1kWp cca 1,1kWp za hodinu, takze kdys na to denne sviti treba 3 hodky, da to proste cca 3,3kWh, mam ciste fasadni instalaci s odklonem cca 6 stupnu od sklonu fasady, zastineni jen v rannich hodinach jednim stromem, pokud je jasno, tak to na panely sviti cca 3-4 hodiny denne v prosinci-lednu
V den, kdy je jasno, tak Vám to udělá 3,3kWh. Jenže v lednu moc jasno nebývá. Normální je i inverze na 14 dní v kuse, takže ve výsledku se dostanete na zhruba 1 až 1,2 kWh z jednoho 1 kWp.
A jestli natápíte nádrž, tak musíte i počítat se ztrátami akumulační nádrže.
na takove dny je idelani mit v systemu vytapeni zalozni peletkovej kotel s automatickym spoustenim a davkovanim, je to vesmes nejlevnejsi varianta zalohy s naprosto minimalni udrzbou
nekdo to resi treba i krbem napojenym na system, a proste si zatapi v krbu kdys je treba
akumulacni nadrz okolo 1000 litru tyhle systemy dokazou nahrat naplno za cca 2 hodiny
Souhlas…Uzavírat se kompletně spalování (co² neutrální) biomasy je minimálně předčasné….
Využití přírodních zdrojů nemusí mít apriori negativní vliv na životní prostředí… Je nutné zabrzdit šmejdy, co si vycpávají kapsy tím více, čím více poškodí (a beztrestně) životy lidí okolo sebe… Ale zdroje se dají – a musí jestli chceme přežít jako civilizace – využívat zodpovědně a udržitelně.. 🌳🌲👍
@Drvostep. Nemam paru o lesnim hospodarstvi ani o zdrojich pro peletky. Tak se te ptam protoze se pohybujes v oboru, zda je to pravda jak nekteri tvrdi, ze prevazna cast peletek pochazi z pokacenych stromu nekde v Amazonii. Zrejme kecaji a vetsina pochazi z tuzemskych nebo evropskych zdroju ze zbytku pri zpracovani dreva na hodnotne vyrobky. A s tou Amazonii mam take pochybnosti, protoze hodne stavebniho dreva se pred valkou dovazelo hlavne z ruska. Tak by i ty peletky byly z ruska a ne z destnych pralesu jak to tvrdi nekteri dezinformatori.
pro Leodendula… Hele já jsem dělňas, a nemám čas sledovat statistiky….
Ale pokud si dobře pamatuji, k takové katastrofě se vážně schylovalo…
A jestli se nepletu tak byl takový odpor eko-magorů😉, že už snad výrazné množství štěpky se přes oceány nevozí… Ale upřímně bych hlavu na špalek nedal, prachy jsou prachy – třeba se o tom jen nemluví 😶
Tak to je to drevo drazsi. Ja protopil v TC urcite mene za cely rijen. Vetsinou to bezelo z FVE a tu a tam s pomoci site. V rijnu bylo potreba topit minimalne ale diky nadbytku slunicka jsem topil az moc. No proc ne, kdyz to vlastne nic nestoji. Samozrejme ze naklady na vystavbu byly, ale ja ted mluvim o protopene elektrine, ktere bylo vic nez se mohlo normalne spotrebovat a tak ta nadspotreba nic nestala, protoze kdybych ji nespotreboval, tak by zustala ladem. Marginalni naklady byly nulove. A zatim i ten listopad vypada docela dobre. A fakt je jednodussi dvakrat denne cvaknout vypinac nez nekde stat u kotle a ladovat drevem. A hlavne kam bych ho asi mel dat? Ve sklepe mame jinou vybavu a na drevo tam urcite neni misto a prach by tam take nebyl uplne super. Aby nenastalo nejake neporozumeni, tak uvadim, ze pokud je vyroba FVE mensi nez spotreba TC, tak mam moznost prepnout na mene vykonna primotopna telesa a tak muzu spotrebovavat efektivne i mensi prebytky. Jsem hracicka a velkou cast teto vybavy mam propojenou pomoci Modbus protokolu se smartmetrem a ty topidla se pak zapinaji automaticky. Akorat rozhodnuti kdy zapnu a vypnu TC je ciste moje intuice, protoze TC musi bezet minimalne 1 hodinu a zadne cyklovani. A to vzdy podle vyvoje mraku ze satelitu sat24.com.
pro Leodendula… Není to zase tak těžké pochopit…. Zajistit samozásobování elektřinou třeba i ,,jen“ z 80% mi přijde jako super…
Moc nechápu lidi jako Runner a Dlaždic, který bydlí v haciendách ideálních pro FVE a žádný
pokrok . … Nebo jestli celý jejich odpor, pramení z lenosti?🙄
Ty jejich haciendy bych chtel videt. V realu, ne jako vzdusny zamek:-)
Obávám se že je fakt maj… A vlastně proč ne – vždyť i stát a nejbohatší (už to končí) firmy sabotují pokrok.
Všechno se hází na hloupí prostý lid…
Ale ryba smrdí od hlavy pánové 😉
Necichal jsem k Tobe tupy ostepe, nemohu soudit, jestli smrdis od hlavy, ri.ti nebo nohou. Ze jsi tupy pisu I kvuli tomu, jak jsi ze mne posledne delal ovci, ktera se nyni vydala s protipalestinskym davem. Nemas sajnu…
Hloupemu napovez: na chalupu meho dedy ( to neni ta z predchoziho postu) pred 2. sv. valkou do podkrovi jezdily dve zidovske rodiny. Jmeno jedne z nich si pamatuju, druhe by mi pripomnel bracha. Z vypraveni mamy vim, ze meli fenku Pegy a volali na ni „Pegy lehni, Pegy vstan“. Dedovi byly tyhle manyry k smichu a dole v pokoji vydaval povely v opacnem gardu. Krome tehle slovni vzpominky mam I vzpominku hmatatelnou – 3 porcelanove sosky, ktere mym predchudcum venovali. A kdybys nebyl tak zabrany do sveho sroubovakovanl vnimal bys, ze pokud sem davam odkaz, tak je to odkaz na clanek na Neviditelnem psovi. Ctu ho asi 15 let. Nevim proc tomu tak je – jestli ma Aston nejake zidovske predky? Ale skoro kazdy den tam pise nekdo neco k zidovske tematice. Jsou to Lukesova, Zbavitelova, Smejkal, obcas Kovanic i jini (Kechlibar). Neni to zadny muj konicek- studium zidovstvi, jen mrknu pri piti kafe a valim ven…. PS: trumfnes mne – jezdili na chalupu ke Tve prababe se rekreovat Palestinci?
pro Dlaždicy…. Blázne… tvoje srcařský kecy jsou úplně k hovnu, dokud mi nevysvětlíš čím se provinili kojenci a batolata v Gaze – že je trhaj po stovkách 🌹
Moje srdcarske kecy jsou uplne stejne srdcarske jako Tvoje „roztrhana miminka“ od neverohodnych umelych inteligenci jmenem BBC ci Al-Jazira. Ta Al-Jazira je velmi stara umela inteligence a podle toho taky vystupy z ni vypadaji. Nezapomen na vsech obrazcich „roztrhanych miminek“ pocitat pocet prsticku na rukach, normalni cislo je 5, to asi ale tusis, I kdyz mas v kebuli navato jako vzdycky v patek vecer. Kdybys tem ciselnym udajum veril, vysazel bys pri sve sikovnosti cely zahon ruzi, ne trapne jednu. Ted zase doufam ja, ze se mi Te podari rozzhavit do bilo- zeleno- cervena.
Pro Dlaždicy…. Když chceš věřit tomu, že izraelský bomby jsou tak zázračný, že zabíjej teroristy a dětem se vyhnout, není síla která s tebou pohne 🥴
Pokud vim, vozi se drivi z nadhernych lesu Britske Columbie v Kanade do Britanie do jejich megaelektrarny spalujici stepku, zhovadilost…. Jinac vy dva jste tak zabrani do vasich elektroserepeticek, ze ani nevnimate, co tu kdo pise. Specialne ja jsem psal uz 2x, ze mam postaveny dum na miste, kde stal dum pradedy a stavel jsem jej s ohledem na prastare jasany a javory, ktere tam staly tak, abych jim neublizil, protoze jak jejich majestatniho vzhledu tak toho, ze mi dum v lete krasne stini – kvuli obojimu jsou pro mne cerne. Musel bych zesilet, abych je vykacel ci jen nejak omezil na zivote kvuli FVE. Takze si panove naser.te.
Cerne rovna se cenne. A tenhle post mel byt pred tim delsim.
Pro Dlaždicy …. tohle šílenství s importovanou biomasou doufám už skončilo (dotace skončily)
O tom už sme se bavili, že trápíš Bábu ve tmě… Za rok sežereš 3 prasata a jedno tele, drůbež nespočítám….
A sereš se pro pár větví gumo…
A jsem upřímně spokojen že sem tě posledně tak nasral 😃🖕🏿