U pobřeží Británie se začíná stavět největší mořská větrná farma světa

Dogger Bank, největší mořská větrná farma na světě, zahájí tento víkend instalaci prvních 13MW turbín.

Celkem 277 turbín Haliade-X společnosti GE Renewable Energy o výkonu 13 MW bude instalováno asi 130 km od pobřeží hrabství Yorkshire. Postará seo to loď Voltaire, největší instalační plavidlo na moři, jaké kdy bylo postaveno. Tato nízkoemisní loď má nosnost 3200 tun. Každá turbína je vysoká 260 metrů – dvakrát tolik co London Eye.

Rozsah větrné farmy Dogger Bank je obrovský, zabírá plochu téměř stejně velkou jako Greater London. Vyroste na mořském dně, které kdysi tvořilo pevninský most mezi Spojeným královstvím a Evropou.

Po úplném dokončení bude mít instalovaný výkon 3,6 GW elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je více než dvaapůlkrát více než další největší větrná farma na moři, a bude schopna vyrobit dostatek čisté energie pro napájení 6 milionů domácností ročně.

V případě fází Dogger Bank A a B se první výkon z větrníků očekává v létě 2023 a v létě 2024, přičemž komerční provoz bude zahájen přibližně o šest měsíců později, zatímco instalace turbín v případě elektrárny Dogger Bank C začne v roce 2025.

zdroj: tisková zpráva

22 Comments on “U pobřeží Británie se začíná stavět největší mořská větrná farma světa”

 1. Finanční kolaps OZE energetiky se opět přiblížil. Celková odhadovaná kumulovaná ztráta mezinárodních společností budujících větrné elektrárny dosáhla 12 bilionů korun. Evropský Siemens Energy má našlápnuto k bankrotu, jeho divize větrných OZE tento rok vytvoří ztrátu mezi 70-130 miliardami Kč, kumulovaně za pět let pak 280 miliard. Další společnosti jsou na tom stejně, některé ještě hůře. Banky zastavují jejich úvěrování a řada projektů, jako je ten v článku, jsou vyřízené
  Další britský projekt větrného parku Norfolk Boreas právě zbankrotoval.

   1. Takhle to nefunguje. Oni nestaví za své a ne pro sebe.
    Je to podobná situace, jako když developer sdělí investorovi, že bohužel ten bytový dům bude o polovinu dražší. Investor má půjčené peníze od banky a objednával v době růstu cen energií s vidinou pěkného zisku. Poněkud zapomněl zohlednit, že růst cen energií bude mít zpětně vliv i na jeho vlastní stavební záměr. Developer je teď tlačen k přehnaným úsporám nebo od smluv odstupuje a platí penále.
    Investoři by chtěli stavět ve starých stavebních cenách a vydělávat v nových cenách. Jenomže to se nestane a OZE projekty hromadně bankrotují.

  1. Víte jak poznáte, že běhna42 lže? Úplně jednoduše, stačí když tady něco napíše do diskuze. Stačí si ten text pořádně přečíst a je poznat, že tohle je tak vhodné k obelhávání nul, které neví, že:
   – Větrné elektrárny nejsou jediné OZE.
   – Několik zkrachovalých podniků neznamená pád celého odvětví. To jen věřitel přijde o prachy, dostane jako bolestné větrnou farmu a buď ji prodá novému provozovateli nebo ji bude provozovat sám. Přece ji nevyhodí, že?
   – Je rozdíl mezi firmou, která staví větrné elektrárny a firmou, která vyrábí větrné turbíny.
   – Siemens Energy je ve ztrátě díky akvizici firmy Gamesa, půjčili si na její nákup a aktuálně je doběhl její starý průser. To se holt stane (více zde).
   – Mám vážné podezření, že těch „12 bilionů korun“ není žádná kumulované ztráta, ale celkový dluh u bank, který normálně splácení z výnosů výroby. Ale třeba, běhno, překvapíš, dodej svůj zdroj, já se po původním zdroji pídil marně.

   1. a ses si jako jistej ze lze jo? hele co sem nasel

    Větrný byznys v nesnázích.
    hxxps://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/vetrna-elektrarna-farma-siemens-energy-gamesa-ztrata-turbiny.A230807_152543_ekoakcie_maz

    Norfolk Boreas: Work on offshore wind farm stops over soaring costs
    hxxps://www.bbc.com/news/uk-england-norfolk-66263340

    Danish Government Postpones Tender for North Sea Energy Island, Current Concept Found to Be Too Expensive
    hxxps://www.offshorewind.biz/2023/06/28/danish-government-postpones-tender-for-north-sea-energy-island-current-concept-found-to-be-too-expensive/

    It doesn’t make sense to continue, A unit of Spain’s Iberdrola SA agreed to cancel a contract to sell power from a planned wind farm off the coast of Massachusetts.
    hxxps://fortune.com/2023/07/22/offshore-wind-projects-nixed-due-to-costs-despite-clean-energy-needs/

    Alberta to pause new solar and wind power projects for six months
    hxxps://www.theglobeandmail.com/business/industry-news/energy-and-resources/article-alberta-to-pause-new-solar-and-wind-power-projects-for-six-months-amid/

    Osage Co. wind farm, alternate energy development plans halted
    hxxps://www.wibw.com/2022/10/26/osage-co-wind-farm-alternate-energy-development-plans-halted/

        1. Top domain je na konci. ok, omlouvam se. Ale princip je vsem jasny. Vsem asi ne.

        2. Tak jestli je něco jasný, tak že naprosto netušíš, jaký je rozdíl mezi specifickým áčkovým záznamem, apexem a wildcardem.

         Princip je jasný – neposlouchat dědu a jeho rady, které zafungují jen v některých případěch a jindy vás dovedou na scestí.

    1. Tak to shrnu, jeden článek o problémech jednoho výrobce větrných turbín daných nešikovnou akvizicí, kdy ego dostalo přednost před cifršpióny. Každopádně koncern tohle nepoloží ani omylem. Tři články a zrušených (nebo odložených) projektech větrných farem ve světě a článek o úředně-politické pakárně v ropné Albertě.
     Nic z toho neznamená krizi nebo kolaps větrné energetiky, a už vůbec ne OZE jako celku. U všech těch zrušených/odložených projektů se ještě ani nekoplo do země, zatím se jen utráceli relativní drobásky za přípravu projektů. V tomhle bysnysu je normální, že do výstavby se reálně dostane tak 1 ze 4-5 projektů. Zbytku se prostě něco postaví do cesty. To už je život.
     P.S.: Asi ty články ani nečtete, že? Hrozně se mi líbilo vyjádření Vattenfallu k projektu Norfolk Boreas a jeho odložení:
     „We have attractive wind power projects in the pipeline, and investment decisions will always be based on profitability“.
     To rozhodně nevypadá jako kolaps.

        1. Tvoje zbožná přání a business realita jsou dvě naprosto odlišné věci. Tesla ještě pořád nezkrachovala a instalovaný výkon větrných elektráren nedávno překročil 1 TW instalovaného výkonu. Přeju jim přidání ještě jednoho do roku 2030.

  2. Co takovy kolaps jaderneho podnikani Westinghouse. Take ejakulujes, nebo to nestoji za rec? Aha, ty se radujes ze rossatomu ubyl konkurent. Neboj, rossatom a cele rusacko si na zapade uz ani neskrtne. rusacko bude rozemleto na prach. A kolaboranti tveho razeni pujdou s rusackem do hajzlu.

   1. No uvidíme. Equinor teď jen mlží a mlží, přitom už v roce 2021 jim to zřejmě finančně nevycházelo.

    hxxps://www.upstreamonline.com/exclusive/worlds-largest-offshore-wind-farm-unprofitable-for-equinor-say-government-funded-researchers/2-1-1098012

    Teď náklady +40%…. podle mě jsou v prdeli.

Napsat komentář