GasShow 2013 – novinky v oblasti CNG a LPG

Minulý týden proběhl prestižní oborový veletrh GasShow 2013. Co přinesl? Největší pozornost si zasloužily především tyto tři oblasti: Diesel Gas, pak aditiva do LPG/CNG a dále pak výrobci LPG systémů. Tato tři silná témata letošního veletrhu naznačují další směřování technologického vývoje a potvrzují rostoucí zájem spotřebitelů.

GasShow 2013 – novinky v oblasti CNG a LPG
foto: abcRedakce.cz

Veletrh letos přilákal přes 150 vystavovatelů z celého světa. Zastoupení zde měl prakticky každý, kdo patří mezi skutečné lídry na trhu LPG/CNG v Evropě nebo obecně ve světě.

Během dvou dní program navštívilo rekordních 7.000 návštěvníků z řad profesionálů i laiků z celého světa. Rušné byly oba dva dny, ovšem doslova nabito bylo vždy v dopoledních hodinách.

Diesel Gas

V tuzemsku zatím nepříliš známá vozidla Diesel Gas se postupně stávají trendovou záležitostí. Jedná se o automobily s dieselovým motorem, které přistřikují LPG nebo CNG. Vystavovatelé Diesel Gas vozidel na sebe výrazně poutali pozornost už před vstupem do výstavního pavilonu.

Každý si mohl prohlédnout robustní tahače s tímto duálním pohonem. Mohutná vozidla, rozestavěná všude okolo vstupu do výstaviště, samozřejmě budila náležitou pozornost. Nevšední podívanou byl ale i traktor s pohonem na naftu a LPG a další zemědělská technika.

Diesel Gas přitom není technickou novinkou v pravém slova smyslu. Dieselová vozidla s pohonem přestavěným či rozšířeným o svítiplyn nebo dřevoplyn i u nás jezdila už ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století.

K dalšímu vývoji po válce už nedošlo především díky nízkým cenám benzinu a nafty. Oproti zážehovým motorům je navíc přestavba dieselového motoru náročnější. Jak se ale nyní zdá, Diesel Gas dostává s rostoucími cenami nafty a větším zájmem společnosti o ekologii novou příležitost.

Motorová aditiva do LPG a CNG

Velkému zájmu návštěvníků se těšila rovněž aditiva pro LPG/CNG a spolu s nimi i dávkovače aditiv (elektronické nebo podtlakové). Důležitost aditiv dnes už asi není třeba příliš vysvětlovat.

Do vozidel s pohonem na LPG a CNG jsou ze strany spotřebitelů přidávána proto, neboť zemní ani ropný plyn neobsahují dostatečné množství olova. Motor je pak důsledkem nízké mazivosti nadměrně zatěžován, a je náchylnější k různým poškozením.

Flashlube Valve Saver Fluid, který na GasShow 2013 získal ocenění jako nejlepší aditivum do LPG/CNG, minimalizuje opotřebení ventilových sedel.

Jak dokládají měření zkušebny TÜV a jiná nezávislá zjištění, aditiva Flashlube zlepšují výkon motoru, snižují náklady na provoz automobilu a také příznivě ovlivňují životní prostředí.

Motorová aditiva od Flashlube jsou jediná na světě, jejichž účinnost u pohonu na plyn byla certifikovaným spotřebitelským sdružením testována v přímém provozu a s pozitivním výsledkem.

Na významném oborovém veletrhu, jako je GasShow, je zajímavé vidět, jak se trh vyvíjí,“ říká Jaroslav Vomočil z českého zastoupení Flashlube. „Ještě před pěti lety jsme museli neustále vysvětlovat, proč jsou aditiva do LPG/CNG důležitá a v čem pro spotřebitele spočívá jejich ekonomický přínos. Dnes už takovou otázku montážní firmy vůbec neřeší. Přínos kvalitních aditiv je jednoznačný a doložený testováním v praxi i v certifikovaných zkušebnách. Dnes už mezi sebou jen různé značky soupeří o podíl na trhu. Hráčů je několik, ale u spotřebitele samozřejmě vítězí kvalita.“

Prezentace LPG systémů

Přední výrobce LPG systémů Landy Renzo na veletrhu GasShow 2013 prezentoval novou Škodu Octavia s tovární přestavbou na LPG. Na stánku výrobce Stag bylo k vidění sportovní Mitsubishi. Princ lákal na krásné Porsche s pohonem LPG.

Mezi CNG vozidly nejvíce vynikaly vozy značky Mercedes. Velký prostor zaujímaly plnicí CNG stanice, ať už pevné, nebo mobilní a privátní. Bohatá byla i prezentace výrobců příslušenství k LPG/, jako jsou filtry a jiné pomůcky. Každý chtěl nějak zaujmout, takže stále bylo na co se dívat.

Závěrečné dojmy

Tony Backer z Flashlube zhodnotil průběh letošního ročníku GasShow 2013 takto: „Vystavujeme tady už řadu let a každý další veletrh je s každým novým ročníkem lepší a lepší. Každý ročník má taky stále větší pozornost. Ten kdo chce ukázat, že patří na LPG/CNG trh je tady prostě přítomen.

Návštěvníci veletrhu si během středy a čtvrtka odnesli mnoho dojmů a inspirací. Vystavovatelé se sešli i na afterparty. Na ní byla slavnostně předána oborová ocenění, která jednotlivým produktům udělila odborná komise. Vedle už zmíněného aditiva Flashlube byl například oceněn LPG systém Vialle nebo nádrže Stako.

tisková zpráva

4 Comments on “GasShow 2013 – novinky v oblasti CNG a LPG”

Napsat komentář