Formule E, světové závody elektromobilů, odstartuje v roce 2014

Jan Horčík - 29 Srpen 2012

Mezinárodní automobilová federace (FIA) dala finální posvěcení závodům elektrických formulí. Licenci prodala hongkongskému konsorciu, které chce první sérii závodů odstartovat už v roce 2014 v největších metropolích na celém světě.elektrická formule Formulec EF01

Ačkoliv celosvětově závody elektrických formulí odstartují až za dva roky, lokální závody lze najít už dnes např. ve Francii nebo Německu i na jiných místech
foto: Formulec

V projektu Formule E jsou zainteresováni investoři z celého světa, mimo jiné také Paul Drayson, britský podnikatel, bývalý ministr pro vědu a amatérský závodník závodící ve svém týmu Drayson Racing Technologies. Celkové náklady na uspořádání prvního ročníku závodu se odhadují na 50 mil. euro.

elektrická formule Formulec EF01 elektrická formule Formulec EF01 elektrická formule Formulec EF01

Od roku 2014 se má závodit v minimálně deseti světových metropolích z nichž min. polovina bude v Evropě. Mezi navrhovanými lokacemi jsou Hong Kong, Šanghaj, Peking, Bombaj, Sydney, Kapské město, Rio de Janeiro, Moskva, Mexico City, Miami a Los Angeles. V Německu se má jezdit v Berlíně kolem Brandenburgské brány.

Prvního ročníku závodů Formule E by se mělo zúčastnit 10 týmů. Organizátoři nepředpokládají, že půjde o stejné slavné týmy, které jezdí Formuli 1. “Tenhle průmysl nemá zatím s elektrickým závoděním mnoho zkušeností. Jsem si ale jistý, že ve druhé fázi projektu se připojí,” řekl Alejandro Agag, jeden z investorů projektu.

Formule E bude tedy především příležitostí pro zcela nové týmy a firmy. Hádáme především ty, které se dnes v elektromobilitě masivně angažují jako jsou Tesla Motors, Nissan, Renault a další. Cílem je zaujmout především mladou generaci fanoušků a přimět je alespoň začít přemýšlet o alternativě v podobě elektrického pohonu.

Tým, který zvítězí v první sezóně získá dva miliony euro a vítězní jezdci si rozdělí další čtyři miliony eur. Všeobecné očekávání je takové, že se závody zároveň stanou odrazovým můstkem pro vývoj a výzkum nových technologií v oblasti elektrického pohonu, podobně jako je tomu v klasických závodech.

New York Times
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Autore,statistika naprosto exkatned je, ale nemused bfdt exkatned to, co do ned strke1te (ovšem předprava těchto dat je už mimo rank statistiky). Statisticky provedete maxime1lně nějake9 testove1ned, zda ta data na vstupu jsou použitelne1 pro určitfd konkre9tned statistickfd test nebo skupinu testů. V některfdch předpadech musedte ovšem toto posuzove1ned ladit podle fadajů, ktere9 nejsou ani souče1sted vstupnedho baledku dat, ani statistiky jako takove9.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.