Ceny dřevěných pelet v květnu klesly, levnější už nebudou

Dřevěné pelety nebo brikety pro vytápění jsou nyní v prodeji až o 20 % levněji než  jindy. Palivo se vyplatí objednat dopředu na celou zimu, protože letos už pelety ani  brikety určitě levnější nebudou. Pelety aktuálně stojí v průměru 7,30 Kč za kilo, pokud  jsou volně ložené, a 7,60 Kč za kilo u sáčkovaných pelet.  

Pelety se letos v květnu dostaly na nejnižší cenu za poslední dva roky. Cena pelet klesá od  října 2022, kdy proběhl v cenách pelet podobně jako u jiných paliv krátký výkyv způsobený  energetickou krizí a válkou na Ukrajině. Od té doby cena kontinuálně klesá a nyní v květnu  dosáhla svého minima: 7,30 Kč za kilo.  

Na podzim už budou pelety určitě o 15-20 % dražší než teď. Proto doporučujeme všem, kdo  mají doma dost velký sklad, aby se zásobili na celou zimu už teď,“ doporučil Vladimír  Stupavský, předseda národní asociace Klastr Česká peleta.  

Jarní ceny pelet 

Proč jsou pelety tak levné právě v květnu? Pelety se vyrábějí z piliny, která vzniká na pilách,  když se řeže dřevo z našich českých lesů. Na jaře a v létě je piliny nejvíc, protože se intenzivně těží a zpracovává kulatina. Jenže to se už netopí. Jak to výrobci pelet řeší? 

Aby výrobní linky mohly jet dál, i když končí topná sezóna, ceny dřevěných pelet klesají. Je  to každoroční finanční motivace a díky tomu běží prodeje pelet po celý rok a sklady u  výrobců se nepřeplní,“ vysvětluje Vladimír Stupavský. 

Na jarních cenách pelet nebo briket nejvíc vydělají ti, kteří si vybudovali dost velký sklad,  který pojme zásobu paliva na celou zimu. Aktuální ceny pelet u různých prodejců se  zobrazují v národní databázi Koupitpelety.cz. Lidé tam snadno najdou dodavatele podle  lokality, kam chtějí pelety dovézt. 

Komu se vyplatí pelety? 

Jak si nejlépe srovnat různé typy vytápění? Není to vždycky snadné. Proto Klastr Česká  peleta připravil online kalkulačku nákladů na svém webu www.ceska-peleta.cz. Pro každé  palivo a různé typy kotlů tato kalkulačka přepočítá cenu za jednu kilowatthodinu.  

Hodně záleží i na účinnosti zdroje tepla. Ve starém kotli na dřevo spálíte mnohem víc paliva  než v moderním dřevozplynovacím. Proto do kalkulačky může každý zadat konkrétní  účinnost svého kotle, a tak zjistit, jestli by se mu vyplatil nový.  

Letos pozor na výměny kotlů 

Pelety si můžou objednat do zásoby i ti, kteří se teprve chystají ke koupi peletového kotle.  Kvalitní pelety jsou vždy označené kulatým razítkem ENplus. „Tato mezinárodní certifikace  zaručuje nejvyšší kvalitu a taky vysokou výhřevnost. Nekvalitní pelety můžou být levnější, ale  spálíte jich více a navíc si můžete zničit hořák,“ varuje Vladimír Stupavský. 

S objednávkou kotle a rezervací termínu u místního topenáře by lidé letos neměli čekat moc dlouho. V září začne platit zákaz starých neekologických kotlů, které spadají do 1. a 2.  emisní třídy. „Topenáři budou mít na pilno, protože zbývá vyměnit ještě asi 150 tisíc těchto kotlů. Jestli se to týká i vás, to snadno zjistíte na štítku na zadní straně vašeho kotle,“ uzavírá Stupavský. Kontakt nejbližšího topenáře lze najít na webu Topenaridotace.cz. 

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář